Evi Ev Yapan Dekorasyon Fikirleri

                  "Mükemmeliyet sıkıcıdır, haydi biraz saçmalayalım!" mottosuyla genellikle kendi evlerini ve buralardaki yenileme, dekorasyon süreçlerini blogunda paylaşan Emily, erkek kardeşi ve eşinin teklifi üzerine emlak sektörü için dekorasyon yapma işine de el atmış. Kardeşlerin ilk projesi aynı zamanda memleketleri de olan Portland'da, bir koruluğun içinde yer alan 1980 yapımı ev, 850 bin dolara satın aldıkları yapıyı bir yıllık renovasyon sürecinin ardından geçen yıl yaklaşık 2,3 milyon dolara satmışlar. Orjinali toplam 2.8 dönüm çam korusu üzerine yerleşmiş, önden bir, arkadan iki katlı, 325 metrekarelik bir yapı bu, ama yapılan eklemelerle kullanım alanı yaklaşık 450 metrekareye çıkarılmış.

                  Orjinal binanın mütevazı yapısını, halihazırdaki ucuz malzemeleri evin bir parçası olduğu üst düzey mahallenin standartlarına çıkarabilmek adına evde çok ciddi bir renovasyon çalışması yapılması. Öncellikle çevredeki evlerin stil ve boyutlarını analiz eden Emily yaptığı kat eklemesinin boyutuna, evin nihai görüntüsüne bu çalışmalar sonunda karar vermiş. Evin orjinal planında giriş katı olan bölümdeki ebeveyn yatak odası daha sonra eklenen üst kata alınmış ve bu yeni kata ebeveyn yatak odası daha sonra eklenen üst kata alınmış ve bu yeni kata ebeveyn banyosuyla birlikte bir giyim, iki yatak odası be bir banyo daha eklenmiş. Ortaya toplamda 3 katlı, 5 yatak odalı, 3 banyolu, yaşama/dinlenme/çalışma ve medya odaları, açık ve kapalı terasları olan geniş ve ferah bir ev çıkmış.
                  Geleneksel Amerikan kır evi stilindeki mütevazı bir yapıyı zamansız, klasik ve moderni doğru oranda harmanlayan eşsiz bir stil çerçevesinde yeniden düzenleme işinde Emily eve bolca pencere eklemiş yada varolan pencereleri büyütmüş. Hem boyut hem de iç mekan kalitesi olarak bambaşka bir görüntüye kavuşan evin giriş katındaki en önemli değişim, yan ve arka cephe boyunca uzanan L şeklinde kesintisiz bir yaşam alanı yaratılmış olması. Evin giriş kapısından girildiğinde sol tarafta kalan yaşam alanına iki basamakla iniliyor. Ön cepheye bakan cumbalı penceresi ve mevcut şöminenin yeri değiştirilmemiş. Yaşam alanı, eskiden yatak odası olan ama duvarları yıkılan bölümle birleşiyor. Evin arka cephesine bakan ve yine iki basamakla çıkılan bu bölüm yemek bölümü olarak değerlendirilmiş ve mutfağa kadar uzanan ve tüm arka cephe boyunca ilerleyen bir açık plan düzeni yaratılmış.

                  Yeni düzende muhteşem doğa manzarasına açılan mutfak, yaşama ve yemek alanları birbirine akıyor. Arka cephe boyunca çift kanatlı kapılar yerleştirilip kapalı alan, terasa açılabilir hale getirilmiş. Mevcut yapıda evin tam kalbinde yer alan ve ofis olarak kullanılan dev odanın büyük bir kısmı artık üst kata çıkan merdivene ev sahipliği yapsa da giriş katında küçük bir çalışma odasına da yer kalmış. Renovasyon sürecinin tüm aşamalarını, oda oda kişisel blogu ve instagramdan takipçileriyle paylaşan Emily, "İlk kez böyle bir stil uyguladım" diyor. "Los Angeles'taki evimiz rahat, kulübe tarzı bir ev. Burada ise daha çok eski ve büyük malikaneler var. Elimizdeki mütevazı evi mahalledeki diğer evlerle boy ölçüşecek hale getirmek için öncellikle ciddi bir yıkım, daha sonra inşa işine giriştik. İşin planlamasında profesyonel bir ekiple çalıştık, bir mimar ve inşaat firmasından yardım aldık" diyen Emily, tasarımın başlangıç noktasının doğal ve yapay ışığın kullanımı olduğunu söylüyor. "Los Angeles'ın gölgeli terasları kadar, içi ışıkla yıkanan evlerini de seviyorum. Bu yüzden eve sadece yeni pencere ve kapılar değil, Velux marka çatı ışıklıkları da yerleştirdik. Bu tür uygulamalar, bunun gibi bir koruluğun içinde yer alan bir evin içine doğal ışığı çekmek açısından büyük önem taşıyor".

                  Konu yapay aydınlatma olduğunda ise genellikle yerden aydınlatmayı tercih ettiğini vurguluyor. "Birçok iç mimar aplik kullanmayı sevmez. Genellikle ışık kaynağını görmedikleri bir düzeni tercih ederler. Bana göre bir mekana ev atmosferini veren en önemli öğe aydınlatmadır. Yapay ışığın ana kaynağı her zaman tavanın ortasından sarkan bir avize olmak zorunda değil. Örneğin ana yaşam alanı, evin diğer bölümlerine göre daha yüksek tavanlı olmasına rağmen burada tam göz hizasında duvar aplikleri ve lambader, masa lambası gibi hareketli ışık kaynaklarını tercih ettik".

                  Emily tasarım sürecini "çok sade, hatta basit gibi görünen her detayın altında günlerce haftalarca süren çok ciddi bir tasarım/karar süreci var" sözleriyle anlatıyor. İlk izlenimin her şey olduğunu sözlerine ekleyen Emily, özellikle merdiven tasarımının bu ilk izlenimde çok önemli bir yeri olduğunu savunuyor. Eve sonradan eklenen üst katta yer alan ebeveyn yatak odasında, bir butik otel süiti havası yakalamak isteyen tasarımcı, tavanın tam ortasında bir çatı ışıklığı yaratmakla işe başlamış. Ardından odanın kısa kenarlarından birine bir şömine yerleştirmiş. Muhteşem bir orman manzarasına sahip olan üst katın hem manzara, hem de gün ışığından yararlanabilmesi için bolca pencere kullanılmış. Pencelerelerin iç kısmında gri kumaş storlar yer alıyor. Evin kalanı gibi, burada da beyazla siyah arasındaki sert kontrast, griler ve ahşap tonlarıyla yumuşatılmış.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site