Evrenin Tarihçesi ...

                  Samanyolu bizim galaksimiz ve güneş sistemimizin ev sahibi. Galaksi, 13 milyar yıldan önce yani Büyük Patlama'dan birkaç milyar yıl sonra oluştu. Çapının kabaca 100.000 ışık yılını, kalınlığınınsa 1.000 ışık yılını bulduğu düşünülüyor. Yerel Grup adıyla bilinen ve Başak Süper Kümesi'nin bir parçası olan 50 galaksilik sistemin üyesi olan Samanyolu, 100 milyar kadar gezegen ve 400 milyar yıldız barındıran bir sarmal galaksi. "Şişkinlik" adıyla bilinen merkezinin etrafında yıldızları, yörüngelerindeki cisimleri, gaz ve tozu içeren gevşek kollardan oluşmuş yassı bir disk bulunuyor. Galaksi merkezindeyse Sagittarius A* olarak bilinen büyük kütleli bir karadelik ve karmaşık bir radyo dalgası kaynağı var.
                  Samanyolu'nun dışındaysa karanlık madde içeren bir hale ve galaksinin toplam yıldız sayısının küçük bir kısmı bulunuyor. Kimi gökbilimciler, Samanyolu'nun aslında çubuklu sarmal denen türden bir sarmal galaksi olduğunu, yani merkezindeki yıldızların çubuk biçiminde dağıldığını öne sürüyorlar. Aristo, Samanyolu hakkında ilk defa M.Ö. 300'lerin ortasında yazmış ve gökyüzündeki bu bulanık şeklin yıldızlardan oluşuyor olabileceğine inanan diğer Yunan felsefecilerden ayrılmıştı. Aristo bunun çok büyük yıldızlar kümesinden gelen ateşli bir şey olduğuna ve Dünya atmosferi içinde bulunduğuna inanıyordu. Gökbilimciler Samanyolu'nun gerçek doğasına dair spekülasyonlarını sürdürdüler, ta ki Galileo 1610 yılında Samanyolu'nun akıllara durgunluk verecek kadar çok yıldızdan oluştuğunu öne sürene kadar.

                  Immanuel Kant ise 1755'te Samanyolu'nun döndüğünü ve kütleçekim kuvveti sayesinde bir arada durduğunu buldu. Ondan 30 yıl sonra William Herschel, Samanyolu'nun biçimini ve Güneş'in galaksideki konumunu, görülebilir yıldızları sayıp yerlerini kaydederek tarif etmeye çalıştı. Nihayet 1920'lerde Edwin Hubble, Samanyolu'nun ötesinde bulutsular olduğu sonucuna vardı ve evrende başka galaksiler olduğunu kanıtladı. Hubble, aynı zamanda bugün kullandığımız galaksi sınıflandırma sistemini (sarmal, eliptik ve düzensiz galaksiler) oluşturdu.

                  Tüm gözlemlere rağmen Samanyolu hala gizemini koruyor. Samanyolu'nun gerçek büyüklüğünü ve konumunu belirlemek gerçekten zor oldu. Herschel ve ondan önceki gökbilimciler, güneş sistemimizin Samanyolu'nun ortasında olduğuna inanıyorlardı çünkü gökyüzüne baktığımızda yıldızların neredeyse eşit dağıldığını görüyoruz. Samanyolu'nun gerçek büyüklüğünü hesaplamak için birkaç farklı dolaylı yöntem denendi. Bunlar arasında bazı yıldızların periyot-parlaklık bağıntısı da var. Kimi yıldızların parlaklığı, önceden kestirilebilir bir desen sergileyerek değişiyor ve bunu görünür büyüklükle birlikte ölçerek uzaklık tahmini yürütmek olanaklı.

                  20.yüzyıl başında Harlow Shapley adlı bir gökbilimci, bu ölçümleri kullanarak Samanyolu dışındaki küresel kümelerin uzaklığını saptadı. Hesaplara göre Güneş, galaksinin ortasında değildi ve Samanyolu'nun büyüklüğüne ilişkin kaba (ama isabetsiz) bir tahmin yürütülebilirdi. Günümüzde uzayda uçuşan gazların ve moleküllerin yaydığı ışık ve radyo dalgalarını yakalayan teleskoplar kullanarak galaksinin haritasını çıkarabiliyorlar. Samanyolu, durağan bir nesne değil, kollar merkezinin etrafında dönüyor ama aynı zamanda Büyük Çekici adıyla bilinen büyük bir kütleçekimsel anormalliğin yönünde de hareket ediyor. Galaksimizin yörüngesinde dönen başka galaksilerde var. Bunlardan en büyük ikisi olan Küçük Macellan Bulutu ve Büyük Macellan Bulutu, yörüngede dönerken karanlık maddenin varlığı yüzünden Samanyolu'nun diskinde titreşimli bir bozulma meydana getiriyor. Işık ve diğer atmosferik kirlenme türleri yüzünden Samanyolu'nu Dünya'dan çıplak gözle seçmek zor. Samanyolu en çok iyi şekilde kırsal gölgelerde berrak gecelerde, gökyüzü boyunca uzanan hafif, bulanık bir bulut şeridi gibi görünüyor. Diğer taraftan, ışık kirliliği haritalarına internetten ulaşılabiliyor ve yerel gökbilim kulüpleri de Samanyolu'nun en rahat izlenebileceği yeri öğrenmede yararlı olabilir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site