GLUTENSİZ DİYET NASIL YAPILIR?

                     Bu diyette tahıllara savaş açılıyor. Glütensiz diyette buğday, çavdar, arpa, hatta bazen de yulaf gibi besinleri bir kenara itip karabuğday, pirinç kinoa ve darıya yöneliyorsunuz. Peki, bu yaygaranın nedeni ne? Glütenli ürünlerde bulunan bir protein sindirim sisteminizi ve diğer hayati organlarınızı kötü etkiliyor, hatta bazı hormonlara zarar verebiliyor. Ünlü bir klinik diyetisyen ve yazar, tahıl hassasiyeti ciddi iltihaplanmalara yol açarak hem yağlanmayı hemde kas erimesini hızlandıran hormon dengesizliklerine neden olabiliyor diyor.
                     Tahıl iltihaplanması yediklerinizdeki besinleri parçalama, hazmetme, soğurma ve özümseme kapasitenizi düşürebiliyor. Glüten içeren yiyecekler tüketmenin aynı kalorilerde alınsalar dahi glütensiz yiyecekler tüketildiğinden çok daha fazla yağlanmaya yol açtığı bulundu. İltihaplanma ve yağ depolanmasını düzenleyen kortizol ve insülin gibi hormonları da etkileyerek enerji üretimi, yağ yakımı ve kas gelişimi kapasitesini düşürebiliyor. Peki, tahılların çoğu, ekmek, makarna ve işlenmiş gıdalardan başka sınırlarımız neler?

                     İşin aslı sandığınızdan çok daha fazla gıda alerjik tepkimeye neden olarak iltihaplanmaya yol açabiliyor. Süt ürünlerinde bile glüten çapraz reaktörleri mevcut. Bunlardan başka kazein, kahve ve yulafa da (çoğunca buğdayla birlikte aşılanır) dikkat edin! Yiyecekleriniz şöyle: taze sebze, organik et, denizden tutulmuş somon gibi balıklar, yemiş ve kuruyemişler. Bunlardan başka filizlenmiş yiyecekleri de (firik yulaf, kavuzlu buğday, mısır ve hindistancevizi unu gibi) yiyebilirsiniz. Çünkü bu yiyecekler besinleri bağlayıp emilmelerini engelleyen pitik asidi parçalayabiliyorlar.

                     Yabani pirinç, karabuğday, esmer pirinç, glütensiz yulaf ve mısır, çimlenmiş/filizlenmiş esmer pirinç, tatlı patates, kış ve tel kabağı ve kinoa da yiyebilirsiniz. Glütensiz beslenmek istiyorsanız bu diyeti bir ay uygulayın. Bir fark görürseniz diyetin doğru dengesini yakalamak için çapraz reaktör içeren besinleri azaltmaya bakın.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long