GLUTENSİZ DİYET NASIL YAPILIR?

                     Bu diyette tahıllara savaş açılıyor. Glütensiz diyette buğday, çavdar, arpa, hatta bazen de yulaf gibi besinleri bir kenara itip karabuğday, pirinç kinoa ve darıya yöneliyorsunuz. Peki, bu yaygaranın nedeni ne? Glütenli ürünlerde bulunan bir protein sindirim sisteminizi ve diğer hayati organlarınızı kötü etkiliyor, hatta bazı hormonlara zarar verebiliyor. Ünlü bir klinik diyetisyen ve yazar, tahıl hassasiyeti ciddi iltihaplanmalara yol açarak hem yağlanmayı hemde kas erimesini hızlandıran hormon dengesizliklerine neden olabiliyor diyor.
                     Tahıl iltihaplanması yediklerinizdeki besinleri parçalama, hazmetme, soğurma ve özümseme kapasitenizi düşürebiliyor. Glüten içeren yiyecekler tüketmenin aynı kalorilerde alınsalar dahi glütensiz yiyecekler tüketildiğinden çok daha fazla yağlanmaya yol açtığı bulundu. İltihaplanma ve yağ depolanmasını düzenleyen kortizol ve insülin gibi hormonları da etkileyerek enerji üretimi, yağ yakımı ve kas gelişimi kapasitesini düşürebiliyor. Peki, tahılların çoğu, ekmek, makarna ve işlenmiş gıdalardan başka sınırlarımız neler?

                     İşin aslı sandığınızdan çok daha fazla gıda alerjik tepkimeye neden olarak iltihaplanmaya yol açabiliyor. Süt ürünlerinde bile glüten çapraz reaktörleri mevcut. Bunlardan başka kazein, kahve ve yulafa da (çoğunca buğdayla birlikte aşılanır) dikkat edin! Yiyecekleriniz şöyle: taze sebze, organik et, denizden tutulmuş somon gibi balıklar, yemiş ve kuruyemişler. Bunlardan başka filizlenmiş yiyecekleri de (firik yulaf, kavuzlu buğday, mısır ve hindistancevizi unu gibi) yiyebilirsiniz. Çünkü bu yiyecekler besinleri bağlayıp emilmelerini engelleyen pitik asidi parçalayabiliyorlar.

                     Yabani pirinç, karabuğday, esmer pirinç, glütensiz yulaf ve mısır, çimlenmiş/filizlenmiş esmer pirinç, tatlı patates, kış ve tel kabağı ve kinoa da yiyebilirsiniz. Glütensiz beslenmek istiyorsanız bu diyeti bir ay uygulayın. Bir fark görürseniz diyetin doğru dengesini yakalamak için çapraz reaktör içeren besinleri azaltmaya bakın.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle