Hayvanlarda Başlayan Klonlama Çalışması

                     Dünyaya sıradan bir koyun gibi gelmişti o da. Kartopu gibi, meleyen, minik bir kuzucuktu. Fakat Dolly aslında diğer koyunlardan farklıydı. Daha doğrusu, onun benzersizliği, başka bir koyunun aynısı olmasından geliyordu. O bir klondu. Genetik bakımdan ebeveynleriyle birebir aynı olan organizmalara yada hücrelere klon deniyor ve bunlar doğada milyonlarca yıldır var. Tekhücreli organizmalar ve bitkiler kendilerinin genetik bakımdan tamamen aynısı yeni nesiller meydana getiriyor ve insanlarda yada diğer memelilerde de tek yumurta ikizi yani doğal klonlar görülüyor.

                     Bu doğal klonların DNA'sı birbirinin neredeyse tamamen aynısı. Hayvan klonlama deneyleriyse yüz yıldan uzun süredir devam ediyor. Semenderler gibi daha basit hayvanlarla başlayan bu çabalar, koyun ve inek gibi karmaşık memelilerle devam ediyor.

ÇİFTE BELA: KLONLAMA YÖNTEMLERİ!
                     Hayvan klonlamanın başlıca iki yöntemi var. Bunlar somatik hücre çekirdek transferi ve embriyo bölme. Dolly, SCNT yöntemiyle üretimişti. Her iki yöntem de gen klonlamayı ve tedavi amaçlı klonlamayı da içine alan yapay klonlama türü olan "üreme amaçlı klonlama" kapsamına giriyor.
ÜREME AMAÇLI KLONLAMA..
                     SCNT klonlaması, uygun bir çekirdek donörü bulunmasıyla başlıyor. Bunlar doğrudan hayvandan alınabileceği gibi laboratuvarda da yetiştirilebiliyor. Uzun ömürlü olduğu ve dondurulmaya dayanabildiği için genelde cilt hücreleri tercih ediliyor. Klonlama prosedürü için gereken diğer hücreyse yumurta hücresi. Yumurta hücresinin çekirdeği küçük bir şırıngayla emilerek çıkarılıyor. Böylece geriye DNA'sı olmayan, sitoplazma dolu bir hücre kalıyor. Çekirdek donörü olan hücrenin de çekirdeği çıkarılıyor ama bu çekirdek atılmak yerine yumurta hücresine enjekte ediliyor. Elektrik şoku verilince hücre bölünmeye başlıyor. Her şey yolunda gittiyse bu embriyo, taşıyıcı anneye naklediliyor. Hücreler normal olarak bölünüyor ve birkaç ay sonra sağlıklı bir klon doğuyor. Şu ana kadar, bu sürecin klona zarar verdiğine dair hiçbir kanıt elde edilemedi. Dolly sağlıklı olarak üreyebildi ve sağlıklı yavrular meydana getirdi. Bu da dünyaya geliş biçiminin fertilitesi üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını gösteriyor.

TEDAVİ AMAÇLI (TERAPÖTİK) KLONLAMA
                     Tedavi amaçlı klonlama da elektrik şokuna kadar tamamen aynı yöntemleri kullanıyor. Fakat bağışçı hücre, kök hücre gereksinimi olan bir hastadan geliyor. Kaynaşan hücreler birkaç kez bölününce, embriyo öncesi bir hücre kümesi olan blastosite dönüşüyor. Blastositin bir dış bir de iç katmanı var ve iç katmanın içinde o değerli kök hücreler bulunuyor. Çoğu hücre tek bir kişi yapmak üzere uzmanlaşsa da kök hücresi herhangi bir hücreye dönüşme potansiyeline sahip. Toplanan kök hücreler hastaya naklediliyor ve koşullar uygunsa, kendilerine ihtiyaç duyulan yerde çalışmaya başlıyor.

EMBRİYO BÖLÜNMESİ...
                     Yapay klonlamanın bu en basit yöntemi, zigot oluşumuyla başlıyor. Zigot bölünüyor ve sonunda embriyo hücreleri ayrışıtırılabiliyor. Ayrıştırılan hücreler büyümeye devam ediyor ve bir taşıyıcı anneye nakledilebiliyor. Bu hücreler aynı embriyodan oluşmuşçasına birbirinin aynı oluyor. Süreç, tek yumurta ikizlerinde doğal olarak görülene benzese de potansiyeli kısıtlı.

İNSANLARI KLONLAYABİLİR MİYİZ?
                     Klonlama hiç şüphesiz çok güçlü bir biyolojik teknoloji. Bilim insanları bu tekniği soyu tehlikedeki türleri çoğaltmak ve tükenmiş hayvan türlerini tekrar canlandırmak için kullanıyorlar. Hatta yumuşak doku kalıntıları sağlam halde bulunan tarih öncesi devlerin, yani yünlü mamutların bile tekrar canlandırılacağı söylentileri var. Laboratuvarlar insan dokusu kullanarak tedavi amaçlı klonlama konusunda Ar-Ge çalışmaları yürütse de, şu ana kadar hiçbir insan klonlanmadı. Bunun kısmen sebebi, yöntemin tümüyle güvenli olup olmadığını yada klonlanmış insanın sağlığı üstündeki etkilerini bilmeden klonlar meydana getirmenin etik sorunları. Diğer kaygılar arasında, üreme amaçlı klonlamanın büyük ölçekli suistimale açık olması, yani klonlanan insanların doku ve organ nakli için kullanılması var.

KLONLAMANIN AMACI NE?
                     Klonlama çok pahalı, çok zaman alan ve başarı oranı çok düşük bir teknoloji. Ancak bu yöntemleri geliştirerek insanın gelişimsel biyolojisi konusundaki bilgimizi derinleştiriyor ve tıpta yeni tedavi yöntemleri geliştirerek insanın gelişimsel biyolojisi konusundaki bilgimizi derinleştiriyor ve tıpta yeni tedavi yöntemleri keşfediyoruz. Yakın zamanda, organ hastalığından yada yetmezliğinden yakınan hastaların, vücutlarının nakledilen organ reddetmesi etkisiyle karşı karşıya kalmayacağı umuluyor. Onun yerine, sorunlu organ genetik bakımdan birebir aynı olan fakat yıpranmamış olanıyla değiştirilebilecek. Pek yakında karaciğer hastalığından mustarip hastalar için yeni karaciğer yetiştiren, kalp nakli için yeni kalp üreten ve hatta beyin hasarı vakaları için yeni beyin nöronları üreten bilim insanlarıyla karşılaşacağız. Tüm bu dokular hastanın dokularıyla genetik olarak aynı olacak.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle