Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

Isırgan Otu ve Ebegümeci'nin Faydaları

                    Çocukluğumda baharın müjdecilerindendi ısırgan ve ebegümeci. Birbiriyle iyi anlaşırlar. Kankadırlar. Hem mutfakta hem şifada hem bağda hem bahçede... Yeşillik alanlarda, yol kenarlarında, çayırlık ve meralarda her ikisine de rastlayabilirsiniz. Öyle ki ısırgan asidir, dokunduğunda dalak yakar ki diğer adı dalağandır. Ebegümeci ise inadına narin ve sakindir. Sakinleştirir. Birbirlerini dengelerler. Birini topladığınızda, diğeri "Nereye, ben de geliyorum!" der, birbirlerini yalnız bırakmazlar.

                    Biri neredeyse diğeri de oradadır. Her bahar bu bitkilerden tarifler kadar çeşit çeşit sağlık kürleri uygulamak adettendi. Isırgan otlu susamlı bükmeler, gözlemeler ve omletler kahvaltıların, tarifini sizlerle paylaştığım körpeleriyle erişteli salatalar yemeklerin hala bugün bile damağımda yaşayan tatlarıdır. Ebegümeci ile bulgur pilavı, bazı hamur işleri veya ebegümecinin hafif haşlanıp üstüne yumurta kırılmış hali ile saplarından turşu ve körpe yapraklarından salataları artık günümüzde pek karşılaşmadıklarımdan.
Çorbalar, Pideler, Makarnalar...
                    Yakın zamanda farklı yıllarda Alaçatı Ot Festivalleri'nde ısırgan, ceviz ve Bergama tulumundan çektiğim pesto kıvamında sos, ebegümeci ile karides kullanarak baklaba yufkasından bohça keyifle uyguladıklarımdan... Mutfaklarımızda her iki ottan çorbalar, pideler, makarnalar ve böreklerin yapımında kullanılıyorken, ebegümeci ise genel olarak sarmalarda sıkça kullanılıyor. Boğazımız ağrıdığında ballı ebegümeci çayı, babaannemin her bahar başında ısırgan otu suyuyla saçlarını yıkaması ve dizindeki romatizma için ısırgan otunu haşlayıp zeytinyağıyla birlikte lapa yaparak yakı hazırlaması nasıl da güzel izler bıraktı bende...

                    Isırgan otu, kökü, yaprağı, tohumu hem mutfakta hem de sağlık için birçok karışımda kullanılıyor. Aynı zamanda ilaç, kozmetik, boya, lif, gıda, gübre sanayisinin vazgeçilmezi. Hatta yaprakları ve sapları 24 saat su içinde bekletilirse içerdiği formik asit suya geçiyor. Bu suyun yaprak bitlerine karşı doğal ilaç olarak kullanılabileceğini okumuştum. Yapraklarında yakıcı özelliğe sahip maddeler nedeniyle cilde değen yerde kaşıntı ve kızarıklık yapan ısırgan otunun bu özelliği, pişirilirse veya kurutulursa gidiyor.

                    Ebegümecini, eskiler de açlığı ve susuzluğu gidermek için temel bir besin olarak kabul eder ve birçok hastalıkta kullanırlardı. Isırgan ve ebegümeci, ıspanak ile birlikte pişirildiğinde vücuda daha çok faydalı olan, baharın iki değerli mistik yeşilliğidir. Ruhumuzun ve bedenimizin en sağlıklı arınmasını sağlayan bu kankaları bahara "merhaba" dediğimiz bugünlerde bolca tüketmek gerek!

ISIRGAN OTU & EBEGÜMECİ:
                    Isırgan, mart-temmuz ve ekim-kasım, ebegümeciyi ise ilkbahardan sonbahara kadarki dönemde bulmak mümkün. İkisinin de kültür üretimi yapılıyor. Pişirme yöntemi olarak en çok çiğ, haşlama, sote, buhar, blanşe etme olarak kullanılıyor. Her ikisi de ıspanakla iyi giden her şeyle uyumludur. En çok neyle iyi gider: Tereyağı, zeytinyağı, lor peyniri, çökelek, nohut, sarımsak, zencefil, yumurta, pul biber, kimyon, soğan, susam, kuzukulağı, karides, üzüm, kekik, elma sirkesi, yeşil elma, badem, ceviz, çam fıstığı.

                    İster tazesi olsun, ister kurutulmuşu mutlaka nemden uzak tutulmalı ve ışık almayan serin yerlerde saklanmalı. Tazeliği yaprakları diri, gövde kısmı dik olduğunda belli olur. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebiliyorlar. Piyasada ısırgan otu tohum, taze veya kurutulmuş yaprak, kapsül, tablet, tohumundan yağ, her ikisinin kurutulmuşu kök ve çay olarak bulunuyor. Her ikisinin de kültür tarımı yapıldığı için 4 mevsim bulunuyor. Her ikisinin de taze saplarından turşu yapabilir, kurutulmuş yaprakları ve tohumlarını adaçayı gibi aromatik otlarla karıştırarak sağlıklı tuz elde edebilirsiniz. Ebegümecini salatalarınızda marul yerine kullanabileceğiniz gibi, çiçeklerini de süsleme amaçlı kullanabilirsiniz.

NOT: Tüm otların kaynamaya yakın suda en fazla 2 dakika haşlanması besin değerini ve lezzetini koruyacaktır. Körpe olan ısırgan otunun yakıcı tüyleri tahriş etmez. Aynı zamanda Kurutulmuş ve öğütülmüş ısırgan otu da yakmaz. Çiğ olarak tek başına veya ebegümeciyle birlikte salatalarda kullanılabilir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

DUYURU!
GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR

DUYURU;

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long