KALORİ Takibi İle Kilo Verilebilir Mi?

                    Beslenmenizdeki ufak detaylara takılıp vücut kompozisyonunuzu en çok etkileyen elementleri gözden kaçırıyor olabilir misiniz? Vücut kompozisyonunu daha iyi bir hale getirmek için antrenman yapan kişilerde en yaygın gördüğüm şey, kilit unsurlar ve daha az öneme sahip detaylar arasındaki farkı bilmemeleri. Ancak öncelikle o büyük kilit unsurları düzene koymanız gerekiyor çünkü çabalarınızın karşılığını ancak böyle görebilirsiniz. İnsanların yanlış şeylere odaklanmalarıyla ilgili bir örnek paylaşalım. Diyet tavsiyesi isteyen birisine beslenme düzenini sorduğumda ne kadar sık "Kahvaltıda yulaf ezmesi yiyorum" diyerek cevap vermeye başladıklarını ve yediklerini sıralamaya devam ettiklerini anlatamam. Bende buna karşılık, "Hop bir dur bakalım! Öncelikle toplamda kaç kalori aldığını biliyor musun?" diyorum. Cevap hayır oluyor. Bu esasında ipin ucu kaçma meselesi değil çünkü ortada düzgün bir ip bile yok. Gelin ipleri nasıl elinize alacağınızı konuşalım.
YİYECEKLERİ DEĞİL BESLEYİCİLİĞİ DÜŞÜNÜN;
                    Antrenmanınıza yakıt olması için öğün planlaması yaparken öncelikle o o ögün planının bir diyet olmadığını bilin. Öğünlerinizi planlamak ve her gün ne yiyeceğinizi bilme düşüncesi güzeldir. Ancak sizin esas önemsediğiniz şey yiyeceklerden aldığınız besinler, değil mi? Besinleri içeren yiyeceklerin kendilerini değil. Büyük resme bakıp beslenmenizin ana yapısını düşünmelisiniz, sadece öğünleri değil. İlk düşünmeniz gereken şey eneji dengesi, bu da kaloriler demek. Sonra kalorilerin nereden geldiğini düşünmelisiniz. Ayrıca, uyguladığınız program boyunca aldığınız veya verdiğiniz kilolar dahil enerji dengenizi nasıl organize ettiğinizi planlamanız gerekir. Bu şekilde diyeti bölümlere ayırmış oluruz ve her bir bölümün bir amacı olur.

MUHAFAZA ÇALIŞMALARI;
                    Velimli bir diyet planlayabilmek için muhafaza aşamasında alacağınız kalori miktarını tespit etmelisiniz. Her vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonu kombinasyonunu muhafaza etmeye uygun alabileceğiniz bir kalori aralığı olur. Ve muhafaza için kalori miktarınızın statik olmadığını bilmeniz çok önemli. Sezon dışı günde 3,500 kalori alarak 93 kilomu koruyorum. Eğer yarışma öncesi 82 kiloya kadar indiysem, bir hafta boyunca ortalama aldığım kalori 1,800 - 2,000'e kadar az olabiliyor. Bu çok büyük bir fark. Bunun kısmen sebebi, kısıtlı kalorili beslenme programında uzun süre kalmanın yol açtığı metabolik yavaşlama ve vücudun set yağ değerinin vücut ağırlığı sabitlendiği noktanın çok altına inmiş olması. Demek istediğim, muhafaza etmek için aldığınız kalori miktarının her türlü vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonu kombinasyonuna uygun bir aralığı vardır. Peki süreli değişen hedefin çözümü nedir? Size önce kullanışlı bir çözüm sunacağım, sonra da ideal olan çözümü vereceğim. Her ikisini de vermemin sebebi ideal olanı her zaman kullanamayacak olmanız.

TEMEL KALORİ ALIMI HESAPLAMASI;
                    Vücut ağırlığınızı tartın. Kg ile ölçüyorsanız 22 ile çarpın. Lbs ölçü birimini kullanıyorsanız onla çarpın. Sonra o rakamı, aşağıda listelediğim aktivite çarpanlarındaki aralıklardan biriyle çarpın. Bu bize kalori alımınız için ortalama bir aralık verecek. Aktivite çarpanlarını özellikle ağırlık kaldıran insanlar için tasarladım. Çoğu buna benzer çarpan tablosunun yaptığı gibi genel aktiviteyi egzersizle toplamaktansa gün içindeki aktivitenizi bir haftada sık yaptığınız yoğun antrenmanlarla kombine ediyor.
RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ!
VERİ BAZLI HESAPLAMA;
                    İdeal olan, çarpım tablosu kullanmadan, direkt verileri kullanmak... Ne yediğinize bakın ve kilonuzu takip edin. Tek yapmanız gereken birkaç hafta boyunca istikrarlı olmak ve gözlemlemek. Nasıl yapacağınızdan bahsedelim. İki hafta boyunca günlük kalori alımınızı bir kenara yazın, sonra her iki hafta için de yedi günün ortalamasını alın ve yediye bölün. Vücut ağırlığınız için de aynı şeyi yapın. Her gün, aynı durumda ratıya çıkın ve kilosunuz nasıl değiştiğini takip ederek yedi günlük ortalamanızı hesaplayın..

                    Biliyoruz ki günde 1.000 kalori yakarak bir haftada vücut ağırlığınızdan 1kg verebilirsiniz. Fazlalığınız varsa tersi de aşağı yukarı doğru. Bunu şöyle örneklendirebiliriz.

                    Birinci hafta, günde ortalama 3.270 kalori yiyerek kilonuz ortalama 92,1kg oldu. İkinci hafta, günde 3,300 kalori ile ortalama 91,9kg oldu. Bu da günde ortalama 3.300 kalori alarak aşağı yukarı 200 gram verdiğiniz anlamına geliyor. Bir haftada 1 kilo vermek yaklaşık 1.000 kalori yakmanız demek olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hesabımız 0,2x1.000 şeklinde olacak (günde ortalama 200 kalori yakmanız demek).

                    Şimdiye bunlar %100 doğru değil, bunu bilmek lazım. Yedi günün ortalaması bile vücudunuzun su oranındaki değişiklikler veya başka faktörlerden etkilenebilir. Fakat bu yöntem çarpım tablosundan çok daha verimli ve bu noktadan sonra zamanla kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu örnekte muhafaza için aldığınız kalori miktarı 3.500 olarak gözüküyor. "Verilen kilonun oranı ne kadar hızlı olursa güç ve yağsız kas kütlenizi kaybetme riskiniz de o kadar çok olur."

SONRAKİ ADIMINIZ;
                    Artık üzerinde çalışabileceğiniz bir şey var. Kilonuzu korumak için ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız kilo almak yada vermek için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. Ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bildiğiniz zaman kalorilerin nereden geldiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Öncelik protein, karbonhidrat ve yağ dağılımında. Vücudunuzda her birinin önemli fonksiyonları var ve en başta da konuştuğumuz gibi onları ihtiyacınız doğrultusunda doğru kombinasyonlarda almak kilit unsurlardan bir tanesi.

                    Nereden başlayacağınızı bildiğiniz zaman, nereye gideceğinize bakabilir ve kilo verme oranınızı hesaplayabilirsiniz. (12 yada 16 haftalık klasik yarışmaya hazırlık diyetiyle olabilir mesela). Bunu yaparken, verdiğiniz kilonun oranı ne kadar hızlı olursa güç ve yağsız kas kütlenizi kaybetme riskiniz de o kadar çok olur bunu unutmayın! Ayrıca ne kadar hızlı kilo verirseniz, metabolik adaptasyon oranı da o kadar ekstrem olur.

NE KAYBEDERSİNİZ Kİ?
                    Kayıpları hafifletecek ve azaltacak en uygun verebileceğiniz kilo oranı ne o zaman? Bir haftada vücut ağırlığının yaklaşık %0,5-1'i. bu hem erkekler hemde kadınlar için geçerli. Altını çizmemiz gereken bir şey daha var, bu genellikle fazla kilolu olmayan vücut geliştiriciler için geçerli. Vücudunuzda, ihtiyaç fazlası 12kg yağ varsa, on rakamın sadece 24'te biri olacağı için haftada yarım kilo vermek gayet makul. Bu gayet mantıklı. Ama sahne kilonuzun 2kg üzerindeyseniz de haftada yarım kilo vermeyi beklemeli misiniz? Hayır. Yani siz yağlarınız azaldıkça bir haftada vermek istediğiniz kilo miktarı da azalır. O rakamın 24'te biri 83 kilo.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site