Ketojenik Diyet Nedir?

                    Ketojenik diyetin espirisi şudur: beslenmenizdeki karbonhidrat alımını günde 100 gramın altında tut, yüksek seviye sağlıklı yağ tüket ve orta miktarda protein ye. Yani makro besinlerinizin tamamı %75 yağ, %20 protein ve %5 karbonhidrattan oluştuğunda vücut enerji kaynağı olarak serbest yağ asitlerini kullanmaya uyarlanıyor. Bu da üstün seviye yağ yakımına yol açıp vücudu ketoza sokuyor ve vücudun karbonhidrat yada protein yerine yağı kullandığı keton adındaki maddenin üretilmesini sağlıyor.

                    Bu diyetin savunucuları yağın daha hızlı yandığını ama aynı zamanda kasların muhafaza edildiğini, açlığın da bastırıldığını söylüyorlar. Klasik ketojenik diyet düşük karbonhidrat, orta miktar protein ve yüksek yağ miktarını karşılamak için tarifi belli yemekler yenerek yapılıyor. Nispeten yeni olan orta zincirli trigliserit (OZT) ketojenik daha esnek olup enerji seviyelerini korumak için daha çok OZT (gerçi uzun zincirli trigliseritlere de ihtiyacınız oluyor) hesabı üzerinden ilerliyor. Hindistancevizi ketojenik diyeti de hindistancevizi gibi kaynaklardaki OZT yağ asitlerine odaklanıyor... Bu diyeti destekleyenler OZT'lerin tereyağı ve kanola yağı gibi UZT'lerden daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. Buna göre OZT'ler her bir enerji birimi başına UZT'lerden daha çok keton üreterek yağ yakımını çok daha kısa bir süre içerisinde maksimize ediyor. Eğer bu diyeti uyguluyorsanız marketlerde "OZT yağı" diye satılan ürünler yerine hindistancevizi yağlarını tercih edin.
                    Maketlerdeki OZT yağı, vücutta daha çok UZT gibi etki eden ve defne asidi denen izole bir OZT'dir. Ketojenik diyette karbonhidrat almanızın üç yolu var. Beş gün düşük karbonhidrat yediğiniz döngülü yaklaşım bunlardan biridir. Yani antrenmandan önce 25-50 gram şeker tükettikten sonra günün geri kalanında karbo oranını sınırlıyorsunuz. Klinik diyetisyenler asıl zor olanın keto durumda kalabilmek için doğru makro besin dengesini tutturmak olduğunu söylüyor. Çok fazla protein alırsanız vücudunuz ketozdan çıkar, çok az alırsanız kas kütleniz erir.

                    Çok fazla yağ tüketirseniz kilo alırsınız, çok az tüketirseniz enerjiniz kalmaz. %70 yağ, %20 protein ve %10 karbonhidrattan oluşan hindistancevizi ketojenik makro planı yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde sadece bir ayda sonuç alabilirsiniz ancak yine de bu diyeti çok uzatmamanız konusunda uyarıyoruz. Sporcu beslenmesi ve egzersiz metabolizması dergisinde çıkan bir araştırmada, ketojenik diyetin yağsız kütlede yada iskelet kaslarında azalmaya yol açabildiği bulunmuştu. Yani 30 günden sonra ara vermenizde fayda var. Bu diyetin en büyük artılarından biri de düşük karbonhidratlı diğer planların aksine sizi miskin yapmıyor. OZT'leri şekerden daha temiz bir yakıt olarak düşünün. Yapılan bir araştırmada, üç hafta keto diyeti yapanların sprintleri daha hızlı tamamladıkları ve kilo verdikten sonra daha az bitkin hissettikleri görülmüş.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long