Köpeğinizin Ruh Halleri ve Anlamı...

                Köpeğinizi öğlen sıcak saatlerde dışarı çıkarmayın ve kesinlikle yürüyüş yapmayın. Köpeğinizin yutabileceği cisimleri ortada bırakmayın. Evinizde köpeğinizin göz hizasında sehpa, masa yada köşeleri sivri herhangi bir cisim var ise mutlaka kaldırın yada köşelerini kapatacak çözümler bulmaya çalışın. Asla köpeğinizi tasmasız gezdirmeyin.
Köpeğiniz dominant mı saldırgan mı?
                Köpek sahiplerinin en çok karıştırdığı konulardan bir tanesi de köpeklerde dominantlıktır. Bu konu en çok köpeklerde saldırganlık ile karıştırılır ve köpeğin saldırgan mı veya dominant mı olduğu sorusu, kafaları karıştırmaktadır. Fakat köpeklerde saldırganlık bir davranış bozukluğudur. Dominantlık ise köpeğin karakteristik özelliğidir ve bir üstünlük mücadelesidir. Aynı zamanda da köpeklerin doğasında olan, içgüdüsel bir davranıştır.

                Saldırganlıksa sonradan öğrenilmiş bir davranış şeklidir. Agresif köpekler daha çok, başka bir köpeğe veya insana saldırganlık sergilerken, dominant köpekler çok fazla saldırma girişimlerinde bulunmaz. Yani dominantlığın saldırganlıkla pek ilgisi yoktur ve birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Köpeklerde dominantlık doğdukları ilk andan itibaren, annesini emmek için kardeşleri arasında ki meme savaşıyla başlar çünkü mücadele etmeyerek beslenme çabasına girmeyen yavrular aç kalacaktır.

                Köpek yavruları büyüdükçe de sürü içerisindeki hiyerarşik yerleri ve yavruların karakterleri belirginleşecektir. Mesela annesinin memesine ilk ulaşan, kardeşleriyle oyun oynarken geri adım atmayan yani hiç bir koşulda teslim olmayan yavru muhtemelen büyüdüğünde de çok baskın bir karaktere sahip olacaktır. Sizde ileride sahibi olarak köpeğinize liderliğinizi kabul ettiremezseniz, hatta bu liderlik görevini köpeğinizin ellerine teslim ederseniz, köpeğinizdeki dominantlık belirtileri o andan itibaren gün be gün artarak devam edecek ve neredeyse çözümlenemeyecek bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır.

Köpeklerde havlama şekilleri!
                Orta düzeyde yinelenen havlama sezinlenen kötü bir durumun bildirilmesi bahçeye giren hırsız gibi... Birkaç kere tekrarlanan duraklayarak devam edilen havlama köpek şüpheleniyor ama tanımlayamıyor gelsen iyi olur diyor aslında. Uzun sürek duraklı havlama şikayet ediyor yalnız veya arkadaş arıyor. Kısa birkaç kez havlama ise hoşgeldin demek istiyor. Bir seferlik kısa havlama sıkılganlık belirtisidir. Uzun kısa ve tiz havlamalar canım acıyor, mırıldanarak havlama hadi oyuna başlayalım demek anlamına geliyor.

Köpeklerde hırlama şekilleri:
                Derin hırlama ve havlama, dişler gösterilmiş, kulaklar dik ve kuyruk yukarıda ise savaşmaya hazır ve öfkeliyim demektir. Orta düzey hırlama ve havlama, kulak yatık dişler gösterilmiş ve kuyruk bacak arasında ise endişe ve korku göstergesidir fakat kendinden emin ama savunmadan kaçmıyor demektir. Orta düzey hırlama, dişleri göstermiş durumdan hoşnut değilim demektir. Yüksek sesle hırlama (yavru köpeklerde görülebilen tavır) dişler gösterilmiş, bu oyundan çok zevk aldığını işaret eder.

Sinirliyim yaklaşma:
                Kulaklar geriye doğru çekiktir. Gözler bir noktada sabitlenmiştir. Ağız dişler görünecek şekilde geriye doğru çekiktir. Hırıltılar çıkarabilir. Vücut yüksek ve gergindir. Boyun tüyleri de kabarmıştır. Kuyruk dik ve kabarıktır. Köpek hırlar veya yüksek sesle havlar. İyi eğitilememiş ve sosyalleştirilmemiş köpeklere özgü bir davranış biçimidir. Evde ve sokakta yaşayan köpeklerde görülebilir. Bu tür köpekler çoğunlukla mutsuzdur.

Ben çok sakin ve uysalım:
                Kulaklar aşağıya doğru basıktır. Gözler biraz kısıktır. Dudaklar açıktır ve yüzde bir mutluluk ifadesi vardır. Diğer köpek veya insana burun sürter ve yalar. Köpek sırt üstü yere yatmış ve patiler göğüs hizasında yukarıya doğrudur. Daha çok evde yaşayan köpeklerde ve sokakta yaşayıp da bir çeteye mensup olmayan köpeklerde gözlenen beden dilidir.

Mutluluktan yerimde duramıyorum:
                Kulaklar dik, gözler açık ve rahattır. Ağız açık ve heyecandan nefes nefesedir. Vücut oldukça hareketlidir. Sürekli bir sağa bir sola atlar ve yerinde duramaz. Kuyruk oldukça hareketlidir. Daha çok evde yaşayan köpeklerde ve tüm yavru köpeklerde gözlenen bir beden dilidir.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long