Okyanus'un İçinde Mikrop Bulundu

                 Japon Denizi'nde, yaşamı dondurucu soğuğun ve yoğun basıncın belirlediği okyanus dibinin metrelerce altına gömülü çok dirençli mikroplar yaşıyor. Burada yaşama sırrı ne mi? Küçük mineral taneciklerindeki girintilerde toplanıyorlar ve bunlar daha sonra derin deniz kristallerinin içinde mühürlenip kalıyor. Bilim insanları kristallere hapsolmuş bu mikropları gaz hidratlardan (okyanusta çok soğukta ve aşırı basınç altında gaz ve sudan oluşan kristalsi katılardan) örnek topladıkları Joetsu Havzası'nda, bir sefere çıktıklarında keşfetti. 
                 Araştırmacılar Japonya'nın batı kıyısında deniz dibinden toplanan hidratları incelediklerinde bunlardan bazılarında dolomit adlı bir mineralin taneciklerinin bulunduğunu gördüler. Hidratlar çok büyüktü (beş metre olanları vardı) ama dolomit tanecikleri çok küçük, yaklaşık 30 mikron çaplıydı. Araştırmacılar, hidratları kimyasal olarak gaz ve suya ayrıştırınca, geri kalanlar arasında dolomiti buldu. 

                 Taneciklerdeki koyu noktaların flüoresan maddeyle boyanması, morötesi ışıkta parlayan genetik materyal taşıdıklarını ortaya çıkardı. Bilim insanlarının AGU toplantısında açıkladığına göre bu, yüksek yoğunlukta mikrobiyal maddenin temsilcisi. Mikropların gaz hidratları civarında yaşadığı biliniyor ama bu mikrop kiracıların hidratların içindeki mineral taneciklerinde yaşadığını öğrenmek şaşırtıcıydı.

                 Bu dolomit kristallerine hapsolmuş mikroorganizmaların bilinen ilk örneği olsa da okyanusların başka yerlerinde, gaz hidratların tuzlu odacıklarında yaşayan başka fırsatçı mikroorganizmalar da olabilir. Hatta Mars gibi gezegenlerdeki basınç ve sıcaklık koşulları, gaz hidratları biçimlendirmeye uygun olabilir ve araştırmacıların yazdığına göre, Mars mikroplarını barındırabilir. Japon Denizi'nde bulunan, mikropların yaşadığı dolomitler Mars meteorlarında bulunan minerallerden çok da farklı değil. Bu da akla, Kızıl Gezegen'in Dünya'daki dolomitler gibi mikrobiyal yaşamı destekleyebileceğini getiriyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site