Okyanus'un İçinde Mikrop Bulundu

                 Japon Denizi'nde, yaşamı dondurucu soğuğun ve yoğun basıncın belirlediği okyanus dibinin metrelerce altına gömülü çok dirençli mikroplar yaşıyor. Burada yaşama sırrı ne mi? Küçük mineral taneciklerindeki girintilerde toplanıyorlar ve bunlar daha sonra derin deniz kristallerinin içinde mühürlenip kalıyor. Bilim insanları kristallere hapsolmuş bu mikropları gaz hidratlardan (okyanusta çok soğukta ve aşırı basınç altında gaz ve sudan oluşan kristalsi katılardan) örnek topladıkları Joetsu Havzası'nda, bir sefere çıktıklarında keşfetti. 
                 Araştırmacılar Japonya'nın batı kıyısında deniz dibinden toplanan hidratları incelediklerinde bunlardan bazılarında dolomit adlı bir mineralin taneciklerinin bulunduğunu gördüler. Hidratlar çok büyüktü (beş metre olanları vardı) ama dolomit tanecikleri çok küçük, yaklaşık 30 mikron çaplıydı. Araştırmacılar, hidratları kimyasal olarak gaz ve suya ayrıştırınca, geri kalanlar arasında dolomiti buldu. 

                 Taneciklerdeki koyu noktaların flüoresan maddeyle boyanması, morötesi ışıkta parlayan genetik materyal taşıdıklarını ortaya çıkardı. Bilim insanlarının AGU toplantısında açıkladığına göre bu, yüksek yoğunlukta mikrobiyal maddenin temsilcisi. Mikropların gaz hidratları civarında yaşadığı biliniyor ama bu mikrop kiracıların hidratların içindeki mineral taneciklerinde yaşadığını öğrenmek şaşırtıcıydı.

                 Bu dolomit kristallerine hapsolmuş mikroorganizmaların bilinen ilk örneği olsa da okyanusların başka yerlerinde, gaz hidratların tuzlu odacıklarında yaşayan başka fırsatçı mikroorganizmalar da olabilir. Hatta Mars gibi gezegenlerdeki basınç ve sıcaklık koşulları, gaz hidratları biçimlendirmeye uygun olabilir ve araştırmacıların yazdığına göre, Mars mikroplarını barındırabilir. Japon Denizi'nde bulunan, mikropların yaşadığı dolomitler Mars meteorlarında bulunan minerallerden çok da farklı değil. Bu da akla, Kızıl Gezegen'in Dünya'daki dolomitler gibi mikrobiyal yaşamı destekleyebileceğini getiriyor.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long