PALEO DİYETİ NEDİR?

                   Paleo diyetin ana fikri mağaralarda yaşayan atalarımız gibi beslenmektir. Yani bol miktarda sağlıklı yağ ve sebze yiyip karbonhidratı kesiyorsunuz. Yediğiniz et de doğal büyüyen hayvanlardan geliyor. Özellikle atletler arasında popüler olan bu diyet sadece hayvansal proteinden oluştuğu için yağsız kat kütlesinin gelişmesini ve korunmasını sağlıyor. Bu diyette kişilere günde vücut ağırlıklarının her bir kilosu karşılığında 2 veya 2,5 gram protein almaları öneriliyor. Protein alımını gün geneline yaymak kas gelişiminde artılar sağlıyor.
                   2014 tarihli bir araştırmada her öğünde makul miktarda protein tüketmenin 24 saat içerisinde çok daha etkili bir kas sentezi sağladığı bulundu. Kas dostu olan bu diyet bazı bitkisel yiyecekleri (baklagiller, tahıllar, fasulyeler ve mercimekler) yasaklıyor. O yüzden sindirici enzimlere direnç gösteren karbonhidratlara, hücrelere ve dokulara bağlı olan proteinler, yani besin lektinleri yüksek oranda azalmış oluyor. Bu lektinler karnın iç kısmına bitişerek hazmedilmeyen diğer proteinlerin içeri girmesine neden oluyor ve hem enerjiyi azaltıyor hem de kilo aldırıyor. Bir araştırmaya göre besin lektini, leptin direnci yüzünden kilo alımını da etkiliyor. Leptin beyne tok olduğunuz sinyalini gönderen bir hormondur.

                   Normalde mağara adamlarının beslenmesinde bulunmayan işlenmiş gıdaları elemek elbette kilo vermeye yardımcı olur. Uzman diyetisyenler işlenmiş gıdalar yerine doğal gıdalarla beslenmek göbek yağı ve kan basıncının azalmasıyla ilintili olup kalp rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve kolon kanseri gibi hastalıkların riskini de düşürebiliyor. Gerçek Paleocular süt ürünleri tüketmez ancak faydalarından mahrum kalmak istemeyen bazı kişiler süt ürünlerini tamamen kesmez.

                   Bu faydalar arasında kemik sağlığını destekleyen kalsiyumdan bağırsak ve genel sağlığı koruyan kefir ve yoğurt gibi besinlerden alınan probiyotikleri sayabiliriz. Bazıları süt ürünlerini Paleodan tamamen elerler ama ben yine de bu ürünlerin faydalarından mahrum kalınmaması için günde iki porsiyon az yağlı süt ürünü tüketilmesinden yanayım. Oldukça yoğun bir yaşantısı olanlara diğer bir artısı ise bu diyetin uygulanmasının çok kolay olmasıdır, özellikle de evde yemek pişirmiyorsanız. Balık buğulama ve haşlama sebze gibi yağsız protein ve sebzelere yönelin. Günü de bir kase sebzeyle tamamlayın.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long