Polisiye Romanı Nasıl Yazılır?

                 Büyük Rus yazar Dostoyevski'nin, "Sabahları erken kalkarım çünkü bir an önce çalışma masamın başına geçip hikayemin nasıl devam ettiğini merak ederim" dediği rivayet edilir. Stephen King ise karakterlerini daha hikayesinin başında çıkışı olmayan bir duruma sokar, ardından da onların bu durumdan kurtulma çabalarını izler, öyle yaptığını söyler yani... Bilmiyorum, belki de bu dehaları sabahları masalarının başında ziyaret eden, kalemlerini edebiyatın en mükemmel eserini yazmaya iten, kendilerini de yazının Olimpo Dağı'na çıkaran bir ilham perisi gerçekten de vardır. Yine de ilham perisi olgusunun sıradan fanilerde geçerli olduğu konusunda ciddi şüphelerim var. (Dostoyevski ve King'in yukarıdaki gibi davranmadığına da eminim. Bu cümleleri söylediklerini de sanmıyorum)

                 Tecrübeme dayanarak söylüyorum ilk cümlenizi yazmadan hikayenin bitişini bilmenizde çok büyük bir yarar var. Nereye gideceğimi bilirsem başlangıçla bitiş arasındaki o yol çok daha anlamlı olur. Yazarken asla daire çizmem, yuvarlak laflar etmem ve tali yollara sapmam. Oldu ki yaptım, bunu okurumu şaşırtmak, verdiğim bazı ipuçlarını ona unutturmak, onu ofsayta düşürmek amacıyla, bilerek uygularım.

                 Eğer yazar, kahramanının başına ne geleceğini bilirse bambaşka yazar. Bu sadece kahraman için değil, eserin kötü adamı için de geçerli. Eğer kötü karakterin kaderini belirlediysem (ölüyor mu, kalıyor mu gibi...) hikayenin nasıl bir seyir alması, onun kahramanlarımla ne zaman ve nasıl karşılaması gerektiğini daha iyi kestirebiliyorum. Sonunu bilmek, yazmak istediğim polisiye romanın kurgusunu ve ritmini doğrudan etkiler. Kahramanlarımın karakterlerini de...

PLANLAMA, POLİSİYE YAZMANIN TEMELİDİR AMA...
                 Demek ki planlama, polisiye roman yazmanın temelidir (tabii yukarıdaki edebiyat dahilerinden biri değilseniz). Ama planlamanın da sınırı var. Yazmanın en güzel tarafı, aklınıza sürekli yeni fikirler gelmesi, bunun son derece kişisel bir yaratıcı süreç olması. Dolayısıyla planlamayla kendiliğinden gelişen olaylar arasından denge kurmak önemli.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long