Reklamlardaki Aile Kavramı Farkındalığı

                  Aileler televizyon reklamlarının olmazsa olmazı. Türkiye'de aile bağlarının öne çıktığı toplumsal yapı göz önüne alındığında, reklamlarda çokça kullanılması şaşırtıcı değil. Peki ama neden ve nasıl? Marka danışmanları bu durumun sebebini, "reklamlarda genel kabul gören kültürel öğelere önem veriliyor" diyerek açıklıyor... "Geleneksel Türk ailesini resmetmek, pazarlamada daha güvenilir bir yol." Bu yüzden reklamlarda çekirdek yada boşanmış anne-babalar ekranda yer almıyor.
                  Bu tür "gelenekselin dışında ailelerin" reklamlarda yansıtılmamasını toplumsal alanda değerlendirilmeyen bir imkan olarak görüyor. "Hepsi ailenin farklı tanımlarıyken, markalar henüz bu kadar cesur adımlar atmıyor. Oysa toplumsal hoşgörüyü ve farklılıklara toleransı artırmak adına, markalar için güzel bir boşluk bulunuyor." Kadına yönelik algıyı değiştirmeyi amaçlayan "Kız Gibi" kampanyası bu tür reklamların, alanlarındaki önyargıları kırmak adına büyük farkındalık oluşturan kampanyalar olduğunu belirtiyor. Ailelerin reklamlarda kullanılmasının bir diğer sebebi ise "aşinalık ilkesi". Seyirci gördüğü aileyi kendi ailesine benzetebiliyor ve böylece ürüne yakın hissediyor. Sonuç ise etkileyici: "Reklamlardaki ürünü ilk kez görüyor olsak dahi, aile kurgusu ve sahnenin bize tanıdık gelmesi sayesinde ürünü kendimize yakın hissediyoruz". 

                  Reklamcıların burada üstlenmesi gereken bir sorumluluk da var. Aile öğelerini kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, kültürel olarak kabul görmüş olanın psikolojik olarak etik veya doğru olmayabileceğini daima göz önünde bulundurmak gerekiyor. Reklamlardaki annelerin büyük çoğunluğunun ev hanımı olarak gösterilmesi bunun iyi bir örneği. Bu konunun toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında eleştirileri üzerine çektiğini hatırlatıyor. Geleneksel olmak uğruna önyargıları güçlendirecek genellemeleri reklamlara taşımaktan kaçınılması gerekiyor.

YILDIZ ÇOCUKLAR;
                  Bebek kırmızı halıda yürüyüp imza dağıtırken, annesinin basın danışmanlığı yaptığı Molfix reklamlarını hatırladınız mı? Çocuk ve ergen psikoterapisti, uzman psikologlara göre bu tür reklamlar, X ve Y kuşaklarının çocuklarını birer "yıldız" olarak gördüğü ebeveynlik tutumunu yansıtıyor. Sınırlı oyuncağa sahip olmuş, kimi zaman istek ve heveslerini gerçekleştirememiş X ve Y kuşakları, çocuklarını büyütürken istek ve ihtiyaçlarını tatmin etmek üzere büyük bir motivasyon duyuyor. Kendi büyütülüşlerinin kısmen aksine olacak şekilde çocukların "yıldızı" olduğu bir ebeveynlik tutumu geliştiriyorlar. Bu sebeple aileler çocukları için yoğun bir gelişim programı oluşturuyor. Okul seçiminden arkadaşlık ilişkilerine, hafta sonu aktivitelerinden pek çok günlük yaşam alanına, çocukların mutlu ve sağlıklı olmasının yanı sıra pek çok alanda etkin, becerikli ve başarılı olmaları aileleri için çok önemli.

                  Reklamlar ise bu anne-baba tutumundan kendine bir pay çıkarıyor. Çocukların birer tüketiciye ve başlı başına birer hedef kitleye dönüştüğünü belirtiyor. Henüz para kazanmamaları önemli değil, ürünü satın alan ebeveynler olsa da genel olarak çocukların neyi isteyip istemediği bu süreci aktif olarak etkiliyor. Kararı, parayı veren almıyor diyerek açıklıyor uzman psikolog. Carte d'Or reklamında "Çocuk muyum ben?" diye yakınan Efe'yi annesi sorumluluklarını yerine getirmesi için puding vererek ikna eder. Danone reklamında ise çocuklar abur cubur almak istemeyen annelerine, "Ona hayır, buna hayır, bir şeye de evet de!" deyip parmaklarını sallarlar, anneleri de çözümü Danone almakta bulur. Reklamlarda çocuklarının isteklerini yerine getirmeye istekli anne-babaların ve karar vermede aktif çocukların, değişen aile yapısının en belirgin örneklerden biri.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle