Sağlıklı Bir Vücut İçin Yeme-İçme Kuralları

                  Söz konusu yağ kütlesinden kurtulup hedeflenen kompozisyon için kas geliştirmek olduğunda yapılması gereken en önemli üç şey oldukça net. Birincisi doğru egzersiz rutinini bulmak, ikincisi ideal stres yönetimini yapabilmek ve üçüncüsü de doğru şekilde beslenmektir. Aralarında en zorlayıcı olanı doğru beslenmek olarak görülür ama sanılanın aksine temellerini iyi oturtmak oldukça kolaydır. Akılcı bir egzersiz rutini biyomekaniğinizden yapısal dengenize kadar pek çok detayı göz önünde bulundurmalı.

                  Egzersiz rutininiz aynı zamanda olumlu adaptasyon sağlamak, yani ilerleme kaydedebilmek için zekice planlanmalı, öte yandan stres yönetimi için uyku düzeni, zihin sağlığı yönetimi ve hatta sindirim sistemi sorunları gibi pek çok detaya dikkat etmeliyken çoğumuz için ideal beslenme düzenini oluşturmak aralarında gerçekten en asitidir.
YAĞLARDAN KOLAYCA KURTULUN;
                  Eğer makinelerin ürettiği yerine doğadan gelen gıdalarla beslenirsek, yani avlanan, toprak altında yetiştirilen veya ağaçlardan toplanan besinler ile karnımızı doyurup yaltığımızdan daha az kalori alırsak, çoğumuz zaten istediğimiz kadar düşük yağ oranına kavuşabiliriz. Bunu bir de doğru miktarda direnç antrenmanı ile birleştirince, şaşırtacak kadar kısa sürede inanılmaz iyi sonuçlar almak mümkün. Verdiğimiz tavsiyeleri uyguladığınızda siz de hızla yağ yakabilirsiniz.

YAĞ YAKAN BESİN YOKTUR!
                  Yağ yakmaya birebir besinler diye bir şey yoktur. Bazı besinlerin standart porsiyonu oldukça düşük kalorili olabilir, bu doğrudur. Ancak negatif kalorili besinler yalnızca birer mitten ibarettir. Bunun doğru olması için TEF kısaltmasıyla bilinen besin termik etkisinin %100'den fazla olması, yani sindirmek için tüketilen gıdanın esas kalori içeriğinden daha fazlasına ihtiyaç duyulması gerekirdi. Protein, %20-30 termik etkisiyle tüm besinler arasında en yüksek değere sahiptir ancak yine de geriye kalan ortalama %70 kalori değeri vücudunuzda ya kullanılır yada depolanır. Tüm besinler kalori dengesine az yada çok eklemede bulunur, hiç biri eksiltmez. Sağlıklı olduğu söylense bile herhangi bir besini fazla tüketmek nihayetinde kilo artışına sebep olur.

KİLO ALDIRAN BESİN DE YOKTUR!
                  Yiyeceklerle aranızda sağlıklı bir düzen kurmak için özünde hiçbir yiyeceğin tamamen kötü olmadığını anlamak gerekir. Kilo vermek istendiğinde bir kalori bir kaloridir, ve negatif kalori dengesindeyseniz teknik olarak istediğiniz her şeyi yiyerek de kilo verebilirsiniz. Ancak esas hedefiniz yağ kaybı ve kas kütlesini artırmak ise o zaman dilediğiniz her şeyi yememeniz gerektiğini kabul etmelisiniz.

NE YİYECEĞİNİZİ AKILLICA SEÇİN:
                  Elbette bazı yiyecekler kilo vermek için de genel sağlığınız için de diğerlerine göre daha iyidir. Bu yiyeceklerin ortak özelliklerini şöyle örneklendirebiliriz. Gram başına daha az kalori içerirler, sıvı olmaktansa katı halde bulunurlar, lif ve protein açısından zengindirler. Yani meyve, sebze ve et ürünleri gibi çoğunlukla işlenmemiş yada esas yapıları fazla değişmeyecek şekilde az işlemden geçmiş ürünler genelde besleyicilik açısından zengin olmakla birlikte olumlu sağlık faydası sunacak pek çok mikro besin de içerirler.

BESLEYİCİLİĞİ YÜKSEK GIDALARI TERCİH EDİN!
                  Biz çoğunlukla porsiyon başına kalori değeri yüksek olan gıdaların kontrollü tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Yüksek kalorili gıdalar tüketilerek bir öğünde fazla kalori almak o an için lezzetli ve keyifli gelebilir ancak gün içerisinde enerji seviyelerinde dalgalanmalara ve günün geri kalanında kendinizi normalden daha aç hissetmenize sebep olabilir. Tek seferde 500 kaloriye sahip bir pizza kolaylıkla yenebilir ancak ardından kısa süre içerisinde kendinizi tekrar aç hissetmeniz olağandır. Aksine, benzer kalori miktarına sahip yağsız protein ve sebzelerden oluşan bir öğün sizi saatlerce tok tutacaktır.

HAYIR DİYEMEDİĞİNİZ YİYECEKLERİ TANIYIN.
                  Doktorunuz tarafından söylenmediği sürece biz hiçbir gıdayı diyetinizden tamamen çıkarmanızı tavsiye etmeyiz ancak bazı yiyeceklerin sınırlı ve kontrollü tüketilmesi, öğün planınıza sadık kalmayı kolaylaştırabilir. Bu tarz yiyecekleri şu zamana kadar bahsedilmeyenler olarak düşünebilirsiniz. Yani alkol, gazlı içecekler, tatlılar ve fast food ürünlerine karşı kontrollü olmalısınız ancak bazı kuruyemiş ve yağlar gibi "sağlıklı" olduğu söylenen yiyeceklere de temkinli yaklaşmalısınız, çünkü sadece sağlıklı yiyecekler tüketerek kilo vermeyi garantileyemezsiniz. Ayrıca herkesin "gözünü döndüren" ve yerken kontrolü kaybedebildiği bir yiyecek mutlaka vardır.

BİTKİSEL ÜRÜNLERLE BESLENENLER NE YAPMALI?
                  Hayvansal gıda tüketmeyenlerin karşılaştığı en büyük problem, genel kalori miktarını kontrol ederken yeteri kadar protein tüketememektedir. Örneğin 150 gram biftekte bulunan kalorinin %80'i proteinden gelir ama aynı miktarda kaloriye sahip bademden gelecek protein miktarı %35 ile sınırlı kalır. Hedeflenen makro besin, bir yiyeceğin toplam kalori miktarında küçük bir yüzdeye sahip ise doğal olarak bu yiyecekten daha büyük porsiyonlarda tüketmek gerekir ancak bu, hedefi tutturmak için daha fazla kalori tüketmek anlamı da taşır. Bu noktada tavsiyemiz günlük protein tüketiminizin en azından bir kısmını süt ürünleri harici protein takviyeleri ile sağlamak olacaktır. Ayrıca artık çoğu süpermarket, et harici protein seçenekleri de sunmaktadır.

HAYVANSAL ve BİTKİSEL PROTEİNLER...
                  Hayvansal (kırmızı et, balık, beyaz et, yumurta ve süt ürünleri) ve bitkisel (soya ürünleri, tahıllar, kuruyemişler, çekirdekler ve bakliyatlar) olmak üzere iki ana protein kaynağı bulunmaktadır. Proteinler, amino asit adı verilen küçük alt birimlerden oluşur. Besinlerde 20 farklı çeşit amino asit bulunurken bunların dokuzu temel amino asitlerdir ve vücut kendi üretemediği için beslenme yoluyla alınması gerekir. Bir protein kaynağının temel amino asit içeriği, kalitesinin başlıca göstergesidir.

                  Her öğününüz ihtiyaç duyulan dokuz temel amino asidin hepsini içermeyebilir ancak en ideal kas gelişimine ulaşmak için gün içerisinde her birinden yeteri kadar tüketmelisiniz. Hayvansal protein kaynakları vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir ve bunlar tam proteinlerdir. Ancak bitkisel protein kaynakları temel amino asitler açısından eksik kaynaklardır. Hayvansal gıda tüketen kişiler ihtiyaç duydukları günlük protein miktarına ulaşıyorsa temel amino asitleri de tüketiyorlar demektir ancak yalnızca bitkisel kaynaklarla beslenen kişiler öğün planlamasında daha stratejik davranmalıdır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site