Yeni Trend: Katlanabilir Telefonlar...

                  Uzun yıllardır hayata geçirilmesi beklenen katlanabilir ekran özelliği, katlanabilir ekran teknolojisinin gelişmesiyle akıllı telefonlara entegre edildi. Böylelikle teknoloji devi markalar, katlanabilir telefon kategorisinde ciddi bir rekabet içine girdiler. İlk olarak Ekim 2018'de Royale adlı firmanın tanıttığı FlexPai adlı cihaz ile katlanabilir telefonlar ticari olarak kullanılmaya başlanmıştı. Büyük telefon üreticilerinin de bu yeni konsepte ne zaman uyum sağlayacağı tartışılırken Samsung ve Huawei, yeni telefonları ile ilk adımı attılar.
                  İlk tanıtılan telefon Samsung'un katlanabilir telefonu Galaxy Fold oldu. Şubat ayında ABD'de düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde tanıtılan yeni telefon oldukça ses getirdi. Samsung'un "Galaxy Fold"u tanıtmasından sadece iki gün sonra Çinli rakibi Huawei, yeni telefonu "Mate X" ile rakibine meydan okudu. Öyle ki Huawei, yeni telefonu Mate X'i sunarken Galaxy Fold ile kıyaslayarak rekabeti daha da kızıştırdı.

                  Birbirinden çok farklı tasarımlara sahip her iki telefon da çok iyi özellikler sunuyor. Galaxy Fold, içeri doğru katlanabilen 7,3 inç'lik ekrana sahip. Bu tasarım, cihazın ekranını katlı haldeyken düşme ve darbelere karşı koruyor. Aynı zamanda cihazın dışında 4,6 inç'lik bir ekran mevcut. Diğer tarafta Mate X, dışa doğru katlanan bir ekrana sahip. Katlanmış haldeyken önce 6,6 inç ve arkada 6,38 inç boyutlarında iki yönlü bir ekran deneyimi sunan cihaz, açık haldeyken de 8 inç'lik OLED çerçevesiz bir ekrana dönüşüyor. Huawei'nin cihazı, katlanmış haldeyken hem önce hem de arkada bir ekrana sahip olduğu için Samsung'un aksine sağlamlık konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor.

                  Samsung ve Huawei'nin ardından diğer markalar da katlanabilir telefonlarını bir an önce satışa sunarak rekabete katılmayı hedefliyorlar. Bu firmalardan biri de Motorola olacak. Motorola'nın üzerinde çalıştığı bilinen katlanabilir akıllı telefon "Razr V4" diğer markaların aksine katlanabilir ekran teknolojisini farklı bir amaç için kullanıyor. Samsung ve Huawei'de ekran boyutunu iki katına çıkarılarak daha büyük bir ekran sunulurken, Motorola'nın Razr V4'ün ekranı içe doğru katlanarak, cihazın boyutunun yarıya düşürülmesi planlanıyor.
HUAWEİ MATE X
                  Telefonlarda tasarımsal anlamda böyle büyük bir değişikliği görünce aklımda bir kaç soru oluşmadı değil. Katlanabilir ekranlara gerçekten ihtiyacımız var mı? Telefonların ekranları gittikçe büyüyüt fakat kalınlıkları ve ağırlıkları da artıyor. Katlanabilir telefonlar, tamamen yeni bir platform olduğu için hemen hemen her uygulama ve yazılım için özel bir kullanıcı arayüzüne de ihtiyaç duyulacak. Fakat fiyat konusuna gelecek olursak, bizleri oldukça yüksek rakamlar bekliyor. Mevcut telefonlara baktığımızda Samsung Galaxy Fold modeli 1890 Dolar, Huawei Mate X ise 2 bin 299 Euro fiyat etiketine sahip. Henüz çok yeni olan bu teknolojinin ileride nasıl şekilleneceğini zamanla hep birlikte göreceğiz.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long