Yeni Trend: Katlanabilir Telefonlar...

                  Uzun yıllardır hayata geçirilmesi beklenen katlanabilir ekran özelliği, katlanabilir ekran teknolojisinin gelişmesiyle akıllı telefonlara entegre edildi. Böylelikle teknoloji devi markalar, katlanabilir telefon kategorisinde ciddi bir rekabet içine girdiler. İlk olarak Ekim 2018'de Royale adlı firmanın tanıttığı FlexPai adlı cihaz ile katlanabilir telefonlar ticari olarak kullanılmaya başlanmıştı. Büyük telefon üreticilerinin de bu yeni konsepte ne zaman uyum sağlayacağı tartışılırken Samsung ve Huawei, yeni telefonları ile ilk adımı attılar.
                  İlk tanıtılan telefon Samsung'un katlanabilir telefonu Galaxy Fold oldu. Şubat ayında ABD'de düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde tanıtılan yeni telefon oldukça ses getirdi. Samsung'un "Galaxy Fold"u tanıtmasından sadece iki gün sonra Çinli rakibi Huawei, yeni telefonu "Mate X" ile rakibine meydan okudu. Öyle ki Huawei, yeni telefonu Mate X'i sunarken Galaxy Fold ile kıyaslayarak rekabeti daha da kızıştırdı.

                  Birbirinden çok farklı tasarımlara sahip her iki telefon da çok iyi özellikler sunuyor. Galaxy Fold, içeri doğru katlanabilen 7,3 inç'lik ekrana sahip. Bu tasarım, cihazın ekranını katlı haldeyken düşme ve darbelere karşı koruyor. Aynı zamanda cihazın dışında 4,6 inç'lik bir ekran mevcut. Diğer tarafta Mate X, dışa doğru katlanan bir ekrana sahip. Katlanmış haldeyken önce 6,6 inç ve arkada 6,38 inç boyutlarında iki yönlü bir ekran deneyimi sunan cihaz, açık haldeyken de 8 inç'lik OLED çerçevesiz bir ekrana dönüşüyor. Huawei'nin cihazı, katlanmış haldeyken hem önce hem de arkada bir ekrana sahip olduğu için Samsung'un aksine sağlamlık konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor.

                  Samsung ve Huawei'nin ardından diğer markalar da katlanabilir telefonlarını bir an önce satışa sunarak rekabete katılmayı hedefliyorlar. Bu firmalardan biri de Motorola olacak. Motorola'nın üzerinde çalıştığı bilinen katlanabilir akıllı telefon "Razr V4" diğer markaların aksine katlanabilir ekran teknolojisini farklı bir amaç için kullanıyor. Samsung ve Huawei'de ekran boyutunu iki katına çıkarılarak daha büyük bir ekran sunulurken, Motorola'nın Razr V4'ün ekranı içe doğru katlanarak, cihazın boyutunun yarıya düşürülmesi planlanıyor.
HUAWEİ MATE X
                  Telefonlarda tasarımsal anlamda böyle büyük bir değişikliği görünce aklımda bir kaç soru oluşmadı değil. Katlanabilir ekranlara gerçekten ihtiyacımız var mı? Telefonların ekranları gittikçe büyüyüt fakat kalınlıkları ve ağırlıkları da artıyor. Katlanabilir telefonlar, tamamen yeni bir platform olduğu için hemen hemen her uygulama ve yazılım için özel bir kullanıcı arayüzüne de ihtiyaç duyulacak. Fakat fiyat konusuna gelecek olursak, bizleri oldukça yüksek rakamlar bekliyor. Mevcut telefonlara baktığımızda Samsung Galaxy Fold modeli 1890 Dolar, Huawei Mate X ise 2 bin 299 Euro fiyat etiketine sahip. Henüz çok yeni olan bu teknolojinin ileride nasıl şekilleneceğini zamanla hep birlikte göreceğiz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle