Yoga Sizi Esir Alabilir mi? Etkisi Nasıldır?

                 Yoga yararlı mı? Zararlı mı? Pek çok kişi için bütün fiziksel ve zihinsel sıkıntıların çaresi aşağı bakan köpek duruşu değil. Bu sadece bir esneme hareketi değil, yarardan çok hasara davet. Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve rahatlamaya çalışın. Çünkü birazdan okuyacaklarınız hoşunuza gitmeyebilir. Fitnes sektörü oradan oraya atlayan bir sektör. Taban tabana zıt fitnes çılgınlıkları birbiri arkasına popülerleşiyor. Geçtiğimiz senelerde moda son nokta HIIT antrenmanları ve yüksek ağırlıklardı.

                 Burada yoga sahneye çıkıyor. Hem vücudunuzu, hem de zihninizi rahatlatma sözü veren ve yüzyıllardır uygulanan bir egzersiz. Kalçalarınız dar mı? Açar. Beliniz mi ağrıyor? Azaltır. Kan basıncınıza tavan yaptıran stres seviyeniz mi dediniz? Uçtu gitti. Bugünlerde yoga, sizi sıkıntıya sokan her şeye karşı ayuveda panzehiri gibi görülüyor. Ve şimdi dünya çapında milyonlarca erkek/kadın yoka matlarını önlerine seriyor. Aşağı bakan köpek duruşu yapanların %28'ini artık adamlar oluşturuyor. Acı gerçek şu ki, yoga sizi iyileştirecek diye bir garanti yok, üstüne üstlük vücudunuza zararı olabilir.
                 Journal of Bodywork and Movement Therapies dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yoga yapanların %10'unda yoganın Muskuloskeletal ağrıyı azaltmadığı ve hatta ağrıya sebebiyet verdiği sonucuna vardı. Eğer sakatlık rehabilitasonu için yogaya başlamayı planlıyorsanız bir durun bakalım. Aynı araştırma hali hazırda var olan sakatlıkların %21'ini düzeltmek yerine, şiddetlendirdiği sonucuna vardı. Bu sözde her derde deva şeyin belki de en sinsi riski hasarın boyutunu ancak çok geç olduğunda anlayabilecek olmanız.

                 Hamstringleriniz de bir sıkıntı olduğunda bunu hemen anlayabilirsiniz ama eklem kapsülü, tendonlar gibi bağ dokularınızda oluşabilecek bir hasar başka bir hikaye. Kan akışı ve ağrı sinyali olmadığı için bağları aşırı esnetebilir ve hiçbir acı duymazsınız. Ve iyileşmezler de. Ayrıca zamanla eklem yerinden çıkabilir, dizilim sorunu yada daha kötü bir sorun oluşturabilir. Bunların hiçbirini fark etmezsiniz bile. Karmaşık, göz alıcı hareketler vücudunuzu hazır olmadığı postürlere bürünmeye zorlar. Hatalı uygulanan yoga, ki yogada bu çok sık olur, uzun vadede sağlık ve mobilitenize çok büyük bir tehlike arz eder.

                 Yanlış anlamayın, güvenli ve kontrollü bir şekilde yapılırsa antrenman portfoyünüzde sağlam bir yeri olur. Fakat gerçek şu ki, beden kuvvetini arttırmayı, hareket kabiliyetini geliştirmeyi, ve stresi yok etmeyi aynı anda yapmak istiyorsanız, "kalp merkezi"nizle ayağı kulağınızın arkasına kadar getirmekten daha efektif yöntemler var. Yoga, nefes alıp vermenize odaklanmanızı ve tüm düşünceleri kafanızdan çıkarmanızı isteyerek farkındalığınızı arttırıp anksiyeteyi azaltmayı kibarca teşvik ediyor olabilir. Ancak adrenalin sporları diye bilinen aktiviteler sizi buna mecbur bırakıyor.

                 Kaya tırmanışı sırasında aklınız başka yere gitsin bakalım ne oluyor, yere çakılırsınız (yada tabii mindere). Sörf yaparken dikkatiniz dağılırsa dalgalara kapılmanız kaçınılmazdır. İrili ufaklı kayalarla dolu bir tepeden aşağı dağ bisikletinizle hızla inerken sıkıyorsa pazartesi günkü toplantıyı düşünün. Yüzme ve koşu gibi düşük yoğunluklu, durağan egzersizlerin de ritmik, tekrar eden yapılarıyla endorfin sağladıkları ve stresi azalttıkları kanıtlanmıştır. "Mutlu Bebek" duruşuyla yerde yuvarlanmaya maruz kalmadan üstelik. Akrep gibi amuda kalkmalar, uçan güvercinler ve tek bacaklı kargalardan pekala çok iyi instagram postu çıkar. Ama kendi hatırınız için modayı boş verin, stüdyolardaki yogayı geride bırakın ve alternatiflere namaste deyin.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle