Daralan Küresel Ticaret Sorunu

                   2018'de beklentilerin altında bir büyüme gösteren dünya ticareti 2019 ve 2020'de de aynı düşük büyüme hızında seyretmeye devam edecekmiş gibi görünüyor. Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) verilerine göre 2019 büyüme hacmi %2.6 olarak beklenmektedir, 2018'de gerçekleşen rakam %3.0 idi. 2020'de büyüme hacminin yine %3.0 olması beklenmektedir ancak buna tabii ki küresel arenada yaşanan gerilimlerin büyük ölçüde etkisi olacaktır. 2018'de yakalanan %3.0'lük oran 2017'deki %4.6'nın oldukça altındadır. Asya'da 2018 ihracat hacmindeki büyüme 2017 yılında yakalanan %4.6'dan %3.8'e gerilemiş, ithalat hacmi ise aynı yıllarda %8.3'ten %5.0'e gerilemiş durumda.
                   WTO, 2018 Düya Ticaret Hacmi'ndeki büyümeyi %3.9 olarak öngörmüştü. Ancak, dördüncü çeyrekte yaşanan ABD - Çin ticaret savaşı, büyüme hızının bu beklentinin çok altında gerçekleşmesine neden oldu. Küresel ticarette 2018 yılında el değiştiren değerlere baktığımızda ihracatın $19.4 trilyon ve ithalatın da $19.8 trilyon olduğunu görürüz. Bu da 2017'ye oranla %10 artış demek oluyor. Ancak, hacimdeki artış oranında bir gerileme söz konusu iken değerlerdeki artışı, doğrudan 2018'de yaşanan petrol fiyatlarındaki artışa bağlamamız gerekir.

KÜRESEL TİCARETTE DARALMA...
                   Gerilimler, günümüz dünyasında olduğu gibi yüksek düzeylerde seyretmeye devam ettiği sürece belirsizlikler artıyor ve küresel ticaret kendine düşen büyüme görevini tam anlamıyla yerine getiremiyor. Teknoloji devrimi, iş gücü yaratılması, ulusal ve küresel düzeydeki refah, toplumsal gelişmeyi körüklemek, orta sınıfın varlığının sürdürülebilmesi, kültür ve eğitim düzeyinin yükselmesi, milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve ırkçılığın azalması; tüm bunlar küresel ticaret hacminin sağlıklı ve süreli büyümesi ile mümkünse, bunun da sağlanması için ticaretin kırılganlığının ortadan kaldırılması gerekir.

                   2018'deki küresel ticaretteki büyümenin, beklentilerin altında gerçekleşmesinin başlıca nedenlerini, uluslarasası ticarette önemli olan mallara Trump'ın getirdiği gümrük tarifeleri, finans piyasalarındaki aşırı hassasiyetler, gelişmiş ülkelerdeki sıkı para politikaları ve sıkça ticareti yapılan birçok ürüne getirilen misillemeler teşkil etmektedir. Son zamanlarda teknoloji şirketlerinin tahvillerindeki durağanlığın ve yukarıda bahsettiğim pek çok belirsizliğin nedenleri acaba aşağıdaki şu iki soruda yatıyor olabilir mi?

        a) ABD halkı dünya ekonomisindeki marjinal tüketici görevini aynı hızla sürdürebilecek mi?
        b) ABD ve Çin bir şekilde anlaşarak dünya ticaret savaşının eşiğinden dönebilecek mi?

                   ABD ekonomisinde yavaşlama başladı, 2018'deki büyüme hızını bu yıl yakalayabileceğini tahmin etmiyorum. Ekonomileri ihracata dayalı ülkeler nerede ise durgunluğa girdiler ama bu durgunluklar küresel daralmaya bu yıl mı dönüşür yoksa seneye mi veya beklenmedik bir şekilde Washington ile Beijing temel hususlarda anlaşırlar da 2019'un ikinci yarısında küresel bazda ekonomiye bir canlılık mı gelir, bunu bekleyip göreceğiz.

                   ABD ekonomisindeki en önemli gösterge perakende piyasasının davranışlarıdır. Bir çok bilinmeyenden oluşan bu perakendeci davranışlar bir çok kez geleceğin habercisi olmuştur. Amerikalılar 2018 yılının aralık ayında 2017'ye oranla daha az harcama yaptılar ve tasarrufta bulundular. Bunun nedeni beklentilerinin olumlu yönde olmamasıydı belki. Nitekim şubat 2019'da iş gücü büyümesindeki duruma bence bu gerçeğin perakendeci toplum tarafından aylar öncesinden tahmin edilmesiydi. Hepinize sağlıklı, keyifli, ticareti bol, ekonomisi canlı harika bir yaz dilerim. :)
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle