İyi Bir Konuşmacı Olmak Mümkün Mü?

                      İş yerinde veya kişisel hayatınızda insanların sizi gerçekten dinlemesi ve size güvenebileceklerini bilmeleri için konuşma becerileriniz kritik önem taşıyor. Bu durumun bilincinde olan insanlar, düzenli olarak vücut diline dikkat ediyor, konuşurken "şey" gibi dolgu kelimeleri kullanmaktan veya "eee" gibi duraksamalardan kaçınıyorlar. Bu şekilde, dinleyen tarafından dikkate alınıyor ve daha güvenilir oluyorlar. Sahip olduğumuz fikirlerin düşüncelerin içeriği kadar onları aktarma şeklimiz de söylediklerimizin dikkate alınmasını sağlıyor ve hayata geçirilmesini mümkün kılıyor. Bir çok becerilerimiz gibi konuşma becerimizi de geliştirmek büyük ölçüde bizim elimizde.

                      Doğru yöntemleri benimsediğimizde bunu gerçekleştirmek ve hedeflerimize erişebilmek hiç de zor değil. Öncelikle şunda hem fikir olalım. Spor endüstrinde etkin iletişim becerilerine sahip olmaksızın başarılı olmak neredeyse imkansız. Spor endüstrisi doğası gereği sürekli olarak başkalarıyla iletişim kurmamızı gerektiren sosyal bir çalışma ortamı sunuyor. Bir yandan sosyal olan bu ortam, diğer yandan da oldukça heterojen...
                      Başka bir deyişle, spor endüstrisinde çalışan bireyler olarak, çok farklı niteliklere sahip insanlarla sürekli olarak iletişim kurmak durumundayız. İnsanlarla konuşurken iletişimin verimliliğin etkileyen bir çok unsur bulunuyor, bunlardan hem en önemlilerinden biri hemde büyük oranda kontrolü bizim elimizde olanı, daha alımlı ve çekici bir konuşmacı olmak. Şimdi bir dakikalığına durun ve geçmişte konuştuğunuz ve dikkatinizi çeken kişileri düşünün. Muhtemelen, aklınıza gelen konuşma, dinamik ve bilgilendiriciydi. İnsanlarla etkili biçimde konuştuğunuzda, ilgilerini çeker, söylediklerinizle yürekleri ve akıllarıyla bağlantı kurarsınız.

                      Konuşurken sahip olduğunuz enerji, fikirlerinizi çekici hale getirir, karşı tarafı ikna etmeyi kolaylaştırır. Dinleme sırası size geldiğinde ise karşı tarafa tüm dikkatinizi vermek, karşınızdakini dinlemek istediğinizi göstermek, güven inşa etmenin güçlü bir yoludur. Etkileyici konuşma becerisi bir çok hedefinize ulaşmanıza olanak sunacağı gibi itibarınızı artırabilir ve kariyerinizde yeni kapılar açabilir.

                      Şimdi etkileyici bir konuşmacı olabilmek için neler yapmanız gerektiğine daha yakından bakalım. Atmanız gereken ilk adım, olumlu bir beden dili kullanmak. Konuşurken nadiren gözünüze bakan birini dinlediğinizi hayal edin. Omuzları yığılmış bakışları boş ve sesi monoton. Konuştıklarınız onu ilgilendirse bile, söylediklerinizi umursamıyor gibi görünüyor! Aslında, vücut diliniz kullandığınız kelimelerin tek başına yapabileceğinden çok daha fazlasını söyleme becerisine sahiptir. Bu yüzden bakışlarıyla konuşurken kendine güvenen, ilgili ve tutkulu görünmek çok önemlidir.

                      Duruşunuz, jestleriniz, yüz ifadeleriniz ve ses tonunuz, dinleyicinizi meşgul eden ilk işaretlerdir. Bu yüzden dinleyicinizle konuşurken ayağa kalkın, kendinizden emin olduğunuzu gösterin. Gözünün içine bakın, gülümseyin ve kasıtlı, amaçlı el hareketleri kullanın. Düşüncelerinizi aktarırken hikayelerin gücünü kullanın. Bu hikaye birinin size anlattığı ilgi çekici bir kitap, bir film veya yaşanmış bir anı ile ilgili olabilir.

                      Konuşurken hikayeleri kullanmak, karşınızdaki kişinin hayal gücünü yakalamak ve onunla gerçek bir bağlantı kurmak için son derece etkili bir yoldur. Kim olduğunuzu ve neden burada olduğunuzu açıklamak için hikayeler anlatabilir ve öğretmek, motive etmek, vizyon iletmek veya empati göstermek için hikayelerin gücünü kullanabilirsiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site