Felçten İyileşme, Genetikle İlişkili...

                    Yeni bir araştırma, belli bir gene sahip olan kişilerin felçten ve diğer travmatik beyin hasarından daha kolay iyileşebildiğini ortaya koyuyor. Adına CCR5 denen bu gen, kısa süre önce parlayan CRİSPR bebek tartışmasının da tam merkezinde olan gen. Bir çinli bilim insanı HİV'e dirençli bebekler geliştirmek için iki embriyodan bu geni sildi. CCRr5 geni taşımayan insanlar gerçekten de HİV'e karşı daha dirençli oluyor ve Maraviroc adlı HİV ilacı da CCR5 reseptörünü bloklayarak etki gösteriyor.

                    Cell dergisinde yayımlanan bu yeni tarihli araştırmada, bilim insanları Maraviroc'u farelere verip CCR5 reseptörlerini blokladığında, farelerin yürüyüşünde ve uzuvlarını kontrol edişinde iyileşme olduğunu gözlemlediler. Bu fareler felçli değildi ancak bulgular hastalığa ışık tutabilir çünkü inme sonrası insanlar vücutlarını kontrol etmekte yada hareket ettirmekte zorlanabiliyor.
                    Ne var ki bir şeyin hayvanlar üzerinde etki göstermesi, aynı etkinin insanlarda da görüleceğinin garantisi değil. O yüzden de CCR5 geninin insanlarda ve felç tedavisinde nasıl etki gösterdiğini görmek için, araştırmacılar Tel Aviv Üniversitesinde zaten sürdürülmekte olan, hafif yada orta şiddette inme geçirmiş 450 hastanın takip edildiği çalışmanın bilim insanlarıyla işbirliği yaptılar. Tahmin edildiği gibi, bu gene sahip olmayan hastaların geni bulunduran hastalara kıyasla hem fiziksel olarak (yani uzuvlarını kontrol etme bakımından) hem de zihinsel olarak (sözel işlev ve dikkat konusunda) daha kolay iyileştiği görülmüş.

                    CCR5'in noksanlığı iyi bir şey gibi görünse de araştırmanın başyazarı; bu genin de faydaları olabilir, örneğin geçmişte yapılan araştırmalar, genin anı oluşumunu durdurmada önemli rol oynadığını gösteriyor. Anılar, beyin hücresi gruplarının bir uyaranı takiben bağlanmasıyla oluşuyor. CCR5 ise hücre gruplarına belli bir uyaran bağlanmamalarını söylüyor. Mutfağa girip tavaya yumurta kırdığınızda "bunu yaptığınızı hatırlamak istersiniz". Ama bu anının bahçeden gelen gürültüyle de ilişkilenmesini istemezsiniz. İşte CCR5'in tam burada devreye girdiği düşünülüyor.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Elektrik / Elektronik / Otomasyon...

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri... Devamını OKU>>>

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long