"Hayır" Diyememek Neden Zor?

                     Psikoterapist koltuğunda otururken, iyi eğitimli, geniş sosyal çevreye sahip, iş hayatında başarılı, ciddi bir psikopatolojik durumu olmayan, genel olarak doyumlu bir hayat yaşadığı görülen çoğu danışmanın psikoterapiye başvuru nedenlerinin sıklıkla yakın ilişkilerinde (nişanlı-eş-anne-baba-kardeş gibi) yaşadığı sorunlar nedeniyle olduğunu ve bu sorunların temelinin ise genellikle tek bir merkezde toplandığına tanıklık ediyor. İnsanlarla ilişki içerisindeyken sandığımızdan çok daha fazla karşılaştığımız, sandığımızdan çok daha fazla etkisi altında kaldığımız bir kavram aslında bu, Hayır Diyememek!

                     Hayır diyememe kavramını iyi anlayabilmemiz için öncelikle ilişkilerde sınır kavramına yakından bakmak gerekir. Bir asansörde olduğunuzu düşünün, biraz sıkışık. Diğer kişiyle aranızda kalan ve azaldıkça sizi rahatsız etmeye başlayan mesafeyi düşünün. İşte bu sizin kişisel alanınız, görünmeyen bir halka gibi etrafınızda. Bazılarının halkası daha geniş, bazılarınınki daha dar ama herkesin bir kişisel alanı var, geçildiğinde rahatsızlık duyduğu... İşte ilişkilerde de aynı kişisel alan gibi böyle bir alan var. Psikolojide "sınır" kavramı ile ifade edilir.
                     Sınır koyma dendiğinde çoğu insanın aklına sert davranma, tersleme, uzak tutma gelebilir. Ancak psikolojide ilişkiler için kullanılan sınır kavramı, her ilişkide olması gereken, kişiye özel, herkesin kendine yönelik ihtiyaç ve beklentilerini doğru ayarlamasına imkan tanıyan bir kavram. İlişki demek özellikle de yakın ilişki demek; bir elmanın yarılığı değildir, "o sen, sen o" demek değildir. Herkes ihtiyaçları ve beklentileriyle birlikte bir ilişkide bütündür, tamdır. Kişisel sınırlar dahilinde ancak ve ancak sağlıklı ve doyumlu bir ilişki kurulabilir. Bu ilişki içerisinde olan her kişinin sahip olması gereken bir haktır, tek taraflı değildir. Kendimizi, isteklerimizi, beklentilerimizi, ihtiyaçlarımızı hiçe sayarak "ayıp olurlar" ile "o mutlu olsun yeterler" ile "benim için fark etmez" ile ilişkilerimizi sürdürdüğümüzde bir ilişki içinde kalmış olsak da, gerçek bir doyumdan bahsedemeyiz. Kısacası "sınır" kavramını iyi anlamak, kişinin ilişkilerde neye hakkı olduğunu anlamaya yardımcı olduğu kadar; karşısındakinin de haklarını gözetmesine imkan tanır.

                     Sınırlarımızın farkında olmadığımızda yada farkında olup gereken noktalarda sınır koyamadığımızda karşımıza "hayır diyememe" kavramı çıkar. Hayır diyememe kavramına şema terapi prensipleriyle yakından baktığımızda üç temek sebebi olduğunu görmekteyiz. Fedakarlık, onay aracılık veya boyun eğicilik şemalarına sahip olmak. Tek tek, yada ikili...

FEDAKARLIK; abartılı bir vicdanın hakim olduğu, bencil olmamak ve sevdiklerini mutlu etmek adına kendiyle ilgilenmeyip sadece onlarla yakından ilgilenmeyi, onların sorunlarını, acılarını ön planda tutarken, kendini unutmayı ve kendi ihtiyaçlarını görmemeyi kapsamaktadır. Toplumda erdemli bir tutum olarak kabul edilen fedakarlığın aşırılığı, psikolojide sağlıksız tutumlar arasında yer alır. Aşırı fedakar kişiler için "önce ben" diyebilmek "hep ben" demekle aynı şeydir. İlişkilerini hep verici taraf olarak sürdürür. Onlar için istemediği bir şeye "hayır demek" kendilerine tanımadıkları bir haktır.

                     Öfke biriktire biriktire, bir gün sıranın kendilerine gelmesini bekleyerek, toplumun içi boş alkışları eşliğinde bu tutumlarını sürdürürler. Onay arayıcılıkta ise herkes beni beğensin, herkes benden razı olsun, çevremle zıt düşmeyeyim diye herkese karşı kendilerini sorumlu hissedip, davranışlarını onay alacak, kabul görecek şekilde ayarlamak söz konusudur. Bir tür sevilmek, beğenilmek, dışlanmamak adına kendi ihtiyaçlarını yok sayarak, çevreyle uyum içinde kalmak adına her şeye evet deme söz konusudur. Boyun eğicilikte ise korku sebepli "hayır diyememe" söz konusudur. Hayır derse karşıdaki kişinin onu cezalandırmasından, misilleme ile karşılık vermesinden korkar. Boyun eğicilik şemasına sahip kişiler, fedakarlara ve onay arayıcılara göre "hayır diyemediklerinin" daha çok farkındadır çünkü karşı tarafın tepkisinden çekindikleri ve misillemeden kendilerini korudukları için sınırlarının işgal edilmesine bile isteyerek göz yumarlar.

                     Fedakarlarda kendi ihtiyaçlarının farkında olmama yada ihtiyaçlarını küçümseme, onay arayıcılarda ise ihtiyaçlarının topluma uyumlu olduğunu zannetme söz konusu olduğu için "hayır diyemediklerine" dair bir farkındalık yoktur. Görüldüğü gibi aşırı fedakarlarda da, onay arayıcılarda da, boyun eğicilerde de sınırı karşı taraf belirler, onlar için sınır koyma söz konusu değildir. Üçü de hayır diyemezler, sadece "hayır diyememenin" içsel sebepleri farklıdır. Sınırları işgal edilmiş bir halde sıkışmışlık içinde doyum almadan ilişkilerini sürdürürler. Genelde de depresyon, evlilik yada ilişki sorunları, iki yakının arasında kalma, değersizlik hissi, anlam kaybı gibi çeşitli görünümlerle psikoterapiye gelirler.

                     Tüm bu bilgilerden sonra yeniden düşünün, asansördesiniz, diğer kişi sizinle temas edecek kadar yakın duruyor, kişisel alanınız ihlal edilmiş, boş yer de var ve siz çok rahatsızsınız ama çeşitli sebeplerle o rahatsızlığın içinde kalıyorsunuz. Dayanıyorsunuz, asansördesiniz sonuçta, en uzun yolculuk 1 dakika. Belki de kabul edilebilir sebepler... Peki ya o asansör hayatınız, o kişi en yakınınız, gideceğiniz kat ise ömrünüz olsa?
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

 1. Öncelikle merhabalar,

  “Hayır” diyebilmek ve “sınırlarımızı koruyabilmek” şu dünyada yaşamımızı kolaylaştıran ve verimliliğimizi artıran iki önemli beceri. Ancak bu durum bazen zorlaşabiliyor ve bizi hiç de istemediğimiz sonuçlara götürebiliyor. Hem günlük hayatta hem de sosyal medyada etki altında bırakılıyoruz. Elalem ne der diye düşünebiliyor, başkaları üzülmesin diye kendimizi üzüyor, kendimizden taviz veriyoruz. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, darılmaca gücenmece olmasın diyerek aslında kişiliğimizi zedeleyen pek çok duruma göz yumabiliyoruz. Bu da beraberinde ruhsal yorgunluğu getiriyor. Bu konuyla ilgili Reşat Nuri Güntekin’in şu sözünü çok severim:

  ''Biz, hayır demeyi, işim var demeyi, olmaz demeyi beceremeyen insanlarız. Yorgunluğumuz bitmez bizim.''

  ‘’Hayır’’ diyebilmek üzerine naçizane notlarımı okumanız için ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/hayir-diyebilmek/

  Sevgilerimle,
  sağlıkla kalın.

  YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site