İnternette Unutulma Hakkı!

                       Unutulma hakkı ile ilk defa 2014 yılında tanıştık. Ancak bu hak bir süre sonra sadece Avrupa ile sınırlı kalacak gibi görünüyor. İstenmeyen linkleri ve arama kayıtlarını sildirmek sadece Avrupa Birliği üyesi ülkeler için bir hak olacak. Peki bunu nereden çıkardık? 10 Ocak 2019'da Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Maciej Szpunar'ın açıkladığı bir görüşten. Başsavcının görevlerinden bir tanesi de hakimlere AB kanunları hakkındaki uzmanlığını kullanarak karar vermelerine yardımcı olacak tavsiyeler vermek. Hakimler arasındaki genel temayül, bir karara varırken başsavcının tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek.

                       Şu anda yapılan uygulama 2014 yılında karara bağlanan bir davayı temel alıyor. Avrupa Adalet Divanı hakimler "unutulma hakkı"nı ilk defa bu dava sırasında ortaya attılar. Görüşülen davada bir İspanyol aşırı borçlılık nedeniyle mülkünün haciz edilmesi hakkında bir haber içeren bir makaleye giden linkleri sildirmek ve arama sonuçlarında çıkmasını engellemek istemişti. Haklıydı, zira sözü edilen haciz 1998 yılında gerçekleşmişti ve artık böyle bir sorun bulunmuyordu. Bu yüzden de adının arama sonuçlarında görülmesini istemiyordu. Adelet Divanı davacıyı haklı buldu. O tarihten itibaren bu tür sorun yaşayanlar Google'dan linkleri silmesini ve arama sonuçlarından kaldırmasını isteyebiliyor.
                       Google'ın Şeffaflık Raporuna göre 29 Mayıs 2014'ten beri toplam 763,728 silinme isteği geldi. Bu da veritabanında yer alan 2.93 milyon URL'ye denk geliyordu. Bu isteklerin yüzde 90 gibi büyük bir çoğunluğu kişisel istekler. Listede 160,000 ile Fransızlar başı çekiyor. Hemen arkasından 120,000 ile Almanlar geliyor. Yapılan her başvuru detaylı bir şekilde inceleniyor. İnceleme sonucunda isteklerin yüzde 44,1'inin haklı bulunduğu ve linklerin arama indeksinden silindiği açıklandı. Genelde bu silinmeler, ilgili ülkelerin yerel veritabanlarından yapılıyor.

Son kararı Danıştay verecek!
                       Fransa'nın en yüksek mahkemesi, Conseil d'Etat (Danıştay) Avrupa Adalet Divanı'ndan kararı detaylandırmasını istedi. Bu talebin nedeni, bazı Fransız vatandaşların mahkemeye bu linkleri sadece yerel Google indeksinden değil, Google'ın genel indeksinden kaldırması talebi ile başvuru yapmış olması. Google şimdiye kadar silme işlemini sadece ilgili ülkelerin indekslerinden yaptı. Fransız kişisel verileri koruma kurumu CNIL, Google'ın bu kararına karşı çıktı ve konuyu Danıştay'a götürdü.

Mantıklı geliyor: AB kanunları sadece AB'de geçerli...
                       Başsacvı Szpunar'a göre AB kanunları sadece AB üyesi ülkelerin sınırları içinde geçerli ve bunu dünya çapında uygulamak mümkün değil. Bu yüzden de, kanun gücüyle linkler kaldırılacaksa, bu sadece yerel veritabanlarından yapılabilir. Peki bir Fransız vatandaşı Google'ın ABD sürümünü kullanıp arama yapar ve söz konusu sayfayı bulursa ne olacak? Böyle bir durumun söz konusu olmaması için Szpunar'ın önerisi geo-blocking kullanmak. İnternette belli sayfalara belli bölgelerden erişimi kısıtlamak mümkün. YouTube'a girip "bu içerik ülkenizde kulanılmaz" mesajını görmemiş olanınız yoktur. Aynı sınırlamayı Google aramalarına da uygulamak mümkün. Fransa'dan Google'ın ABD sürümüne bağlanan bir kullanıcı (Google.fr yerine Google.com) arama sonuçlarında Fransa tarafından temizlenmiş linkleri görmemeli. Bu sınırlamayı aşmak isteyen kullanıcılar ise VPN kullanmalı. VPN kullanarak AB üyesi olmayan bir ülkeden Google'a bağlanmış gibi göründüğünüzde filtrelenmemiş arama sonuçları ile karşılaşıyorsunuz.

Paradoks: GDPR Unutulma Hakkını engelliyor...
                       Her ne kadar paradoks gibi görünse de, Szpunar'ın içeriğin tamamen silinmemesi gerektiğini söylemesi 2018 Mayıs ayından beri yürürlükte olan General Data Protection Regulation (GDPR - Genel Veri Koruma Kanunu) nedeniyle oluyor. Bu yasada birbiri ile çelişen meddeler var. Bir tanesi AB ülkeleri içinde "unutulma hakkı" verirken, 17. madde "ifade ve bilgilendirilme özgürlüğü"nü düzenliyor ve buna dayanarak bu verilerin silinmemesi gerekiyor. Bu yüzden her dava ele alınırken bir taraftan davacının taleplerinin haklılığı, bir taraftan da toplumun bilgi alma hakkı gözetilmek zorunda.

                       Başsavcı bu yüzden kamu yararını korumak için verinin tamamen silinmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Davayı izleyen uzmanlar, kabağın en sonunda Google'ın başına patlayacağı konusunda hemfikir. Örneklerden de gördüğümüz gibi, her gün bir ton silinme isteği ile karşılaşacak olan Google her bir isteği detaylı olarak incelemek ve karara bağlamak zorunda. AB vatandaşları da başvuru yapmaktan hiç mi hiç çekinmiyor.

                       Avrupa Adalet Divanı'nın Başsavcısı Szpunar'ın görüşü doğrultusunda karar verip vermeyeceğini bilmiyoruz. Hakimler zamanında onun görüşlerine ters düşmüştü. Başsavcı 2014'te konu önüne geldiğinde Google'ın linklerin işaret ettiği web sayfalarının içeriğinden sorumlu olmadığını söylemişti. Hakimler ise bu linklerle bulunan sayfaların bir kişisel profil oluşturmak için kullanılabileceğini düşündüler. Bu düşünceye paralel olarak Google'ın da arama sonuçları ile elde edilen bilgilerde sorumluluğun olduğuna karar vermişlerdi.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle