Portakal Nergisi: Aynısefa Bitkisi

                    Türkiye'de pek çok ve kolay yetişen otsu bir bitkidir. Kendiliğinden yetiştiği gibi, bahçelerde estetik güzellik sağlayan süs bitkisi olarak sıkça tercih edilir. Dayanıklı bir bitkidir, yarım metreye kadar boy atar. Özellikle güneşli yerlerde, kumun ve kilin bolca olduğu gevşek toprakları sever. Kış sonunda yani Mart ayında açmaya başlayan ve sonbaharın sonuna kadar kalıcı olan çiçekleri portakal rengindedir.
                    Aynısefa bitkisinin çiçeklerinin kapalı yada açık oluşundan o günün yağmurlu olup olmayacağı da anlaşılabilir. Biyokimyasal içeriğinde kanserle savaşan bir çok madde, Saponinler, Glikozitler, Carotinoid, Xantophyll, Müsilaj, Flavonlar, Organik asitler, Likopin, Fitonzidler ve C vitamini vardır. Uzmanların doğal eczane dediği bu bitki, özellikle son yıllarda cilt bakımı kremlerinde kullanılarak, adeta doğal nemlendirici görevi görmektedir. Başka bitkilerle de karıştırıp, bir çok önemli hastalığın tedavisinde harika sonuçlar gözlemlenmiştir.

FAYDALARI;
                    Yara iyileştirme özelliğiyle bilinen Aynısefa; ağrı, şişme, iltihabı azaltmak, yaralar ve bacak ülserleri tedavisinde kullanılabilir. Hepatit A-B-C ve mikrobik sarılık hastalıklarına, kan temizleyici özelliğiyle büyük yardımcıdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde damar iltihabı, fistül, varis damarları, rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları tedavisinde faydalıdır. Ayak  mantarları, kan çıbanı, pigment ve ihtiyarlık lekelerinde etkilidir. Merhemi, kaşıntılı ayak mantarına ve güneş yanığı dahil her türlü yanığa karşı etkilidir, siğil ve uyuz giderir. Hem mide bağırsak kanamaları, kalın bağırsak iltihapları ve kolitte, hemde parazit düşürücü olarak kullanılır. Adet düzenleyicidir ve adet sancısı giderir, safra sökücü bir etkisi de vardır. Kas spazmları, kalbi rahatlatma ve sinir gerginliği tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığında önerilir.

KULLANIŞI;
~Bir tatlı kaşığı kurutulmuş Aynısefa bitkisi, çeyrek litre kaynamış suya atılarak demlenip içilir.
~İki avuç dolusu taze veya 100 gram kurutulmuş bitki bir küvete atılıp, içinde banyo yapılabilir.
~Sap çiçek ve yaprak olarak mikserde sıkılıp suyu çıkarılır. Şişeye alınır, buzdolabında on beş gün dayanır.

~İki avuç dolusu taze bitki, çiçek, sap ve yaprak olarak ince kıyılır. 500 gram iç yağı kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır, içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Ağzı kapalı olarak sabaha kadar serin ve karanlık yerde tutulur. Ertesi gün tekrar hafif ısıda bir bezden süzecek sıvı haline gelene kadar ısıtılır. Süzüldükten sonra, temiz kaplara doldurulur. Üzerlerine, süzerken bezde kalan posalar da eklenmelidir. Kokusu kötüdür, bir-iki damla parfüm damlatılabilir. Oda sıcaklığında bir hafta, buzdolabında uzun süre dayanır.

NOT: Karanlıkta kurutulmalı ve cam kavanozlarda saklanmalıdır.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long