Vücudun Bireysel Vitamin İhtiyaçları!

                     İlk olarak vitaminlerin, genel sağlığımız üzerindeki etkilerinden bahsedelim: Vitaminler suda ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Suda eriyenler; B kompleks ve C vitamini, yağda eriyenler ise A, D, E, ve K vitaminleridir. Vitamin ihtiyaçlarımız; yaşam tarzımız, yaşadığımız coğrafya, yaş, kilo, gebelik, alkol ve sigara tüketimi gibi durumlara göre farklılık gösterir. Bu durumlar, ihtiyaç duyulan vitamin çeşit ve miktarının kişiden kişiye değişmesine sebep olur.

                     Vitamin miktarının değişmesinde bir diğer önemli faktör ise genetik yapımızdır. Bireysel açıdan en ideale doğru ulaşmaya giderken, genlerimize de yakından bakmamız gerek. Bireysel vitamin ihtiyaçlarımızın belirlenmesinde genetik faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Genetik yapıya göre vitamin ihtiyacının belirlenmesi, senin için yeni bir konu olabilir. Artık bu durumun farkında olduğun için çok şanslı bir grubun arasındasın. Belli başlı vitaminlerin metabolizmasına değinelim. Genetik ihtiyaçlarına göre beslenmende düzenleme yapman için de yardımcı olacaktır.
C Vitamini...
                     Bu esansiyel vitamini bir çok memeli kendi vücudunda sentezleyebilirken, bizler sentezleyemeyiz ve depolayamayız. O yüzden her gün beslenme yoluyla vücudumuza almamız gerekir. C vitamini hayatımız için olmazsa olmazlardan olup, güçlü bir antioksidandır. Yani hücreleri serbest radikallere karşı korur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rolü büyük olduğu için hastalıklara karşı gardımızı almamızı sağlar. Soğuk algınlığı ve grip gibi bir çok hastalığa karşı vücudun direncini artırmaya yardımcı olur. Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesini de hızlandırır.

                     Damarların güçlenmesine, kolajen yapını uyarmaya, kalp krizi ve kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Eksikliğinde ise bağışıklık sisteminde güçsüzlüğe yol açarak; halsizlik, diş kanaması, ciltte morluk, eklem ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtileri olan iskorbüt hastalığına neden olur. Yapılan bilimsel çalışmalar ile C vitamini metabolizması aydınlatılmış ve bu yolda görev alan genler bulunmuştur. C vitamini metabolizmasında rol alan SLC23A1 ve SLC23A2 genleri, C vitamininin emiliminden ve organlar arasındaki dağılımından sorumlu olan taşıyıcı proteinleri kodlar. Bu gendeki farklılıklar, vücuttaki C vitamininin emilemeden vücuttan atılmasına yol açarak, vitamin düzeyinin düşük olmasına neden olabilir. Sahip olduğun genotipe göre C vitamini ihtiyacın, normal veya artmış olarak sınıflandırılır. Eğer sahip olduğun genotip; C vitamini alımını artırman gerektiğini kodluyorsa, bu durum sadece o anlık ihtiyacını göstermez.
                     Hayatın boyunca C vitamini diğer insanlara göre daha fazla miktarda alman gerektiğini gösterir. Bu durumda günlük önerilen C vitamini değerinin üzerinde beslenmen gerekir. Turunçgiller, brokoli, brüksel lahanası, domates, biber, dut, kivi gibi C vitamini içeren besinleri tüketmelisin. C vitamini üzerinde yapılan araştırmalar, bazı insanların ortalamanın üzerinde C vitamini aldıklarında dahi C vitamini seviyelerinin düşük kalmaya yatkın olduğunu gösteriyor. Miras aldığın genlerdeki farklılıkları keşfetmek, en doğru C vitamini miktarını anlama yardımcı olacaktır.

A Vitamini...
                     A vitamini, sağlıklı bir cilde, saça ve gözlere sahip olman için gereklidir. Her vitamin gibi A vitamini de enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur. Aynı C vitamini gibi antioksidan etkiye sahiptir ve hastalıklara karşı hücrelerimizi korumaya yardımcı olur. DNA'mızın hasar görmesini önler. Üreme, büyüme ve gelişme için de gerekli bir vitamindir. Eksikliğinde gece körlüğü, kuru cilt, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi belirtiler görülebilir. A vitamini, doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen, yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan retinoldür. Diğeri ise hem hayvansal hem bitkisel kaynaklarda bulunan ve karoten olarak bilinen provitamin şeklindedir. (ihtiyaç halinde retinole dönüşür)

                     Bitkisel A vitamini kaynakları kayısı, havuç, mango, portakal, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, maydonoz, yeşil fasulye, pırasa, bezelye, avokado, badem, ceviz, kabak çekirdeğidir. Hayvansal kaynaklar ise balık, karaciğer ve böbrek olmak üzere sakatatlar, süt ürünleri, yumurta sarısı, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanları ve tereyağ gibi besinlerdir. A vitaminin vücutta emilimi için ortamda yeteri kadar yağ bulunması gerekir. Yeterli miktarda yağ ile beraber tüketildiğinde yaklaşık yüzde 80'inin emilimi gerçekleşir. A vitaminin vücudumuzda kullanılmasını sağlayan enzimi kodlayan gen ise BCMO1'dir. Bu enzim, ince bağırsak ve karaciğerde bulunur. Beta-karoten moleküllerini kullanır ve hayvansal kaynaklı A vitamini olan retinol üretiminden sorumludur. BCMO1 geninde oluşan farklılık, bitkisel kaynaklı aldığımız provitamin A'ların retinole dönüşmesini engelleyebileceği için A vitamini seviyesinin düşmesine sebep olabilir. Bu durumda sahip olduğun genotipe göre A vitamininden zengin beslenmen gerekebilir. Bu miktar ise doktor veya diyetisyen kontrolünde artırılmalıdır.

D Vitamini...
                     D vitamini bebek ve çocuklarda normal iskelet yapısının gelişmesi, erişkinlerde ise normal kemik yapısının sürdürülmesi için gereklidir. Eksikliğinde raşitizm ve osteomalazi gibi hastalıklar görülebilir. Yumurta sarısı, karaciğer, süt ile D vitamini alımı sağlansa da en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Bu vitamin ihtiyacının karşılanmasında bir çok gen bize rehberlik eder. Bunlardan bir kaçı GC2, GC1, CYP2R1, CYP27B1, VDR, NADSYN1 ve GC'dir. En çok araştırma yapılan gen ise D vitamini reseptörünü kodlayan VDR'dir. Son yıllarda D vitamini metabolizmasına etki eden ve farklı hastalıklarla ilişkisini inceleyen çalışmaların sayısı oldukça arttı. Avrupa ve Amerika kıtasındaki 15 çalışma grubunun, toplam 33.996 kişiyle yaptığı çalışmalar; D vitamini düzeyinin çevre koşullar (güneşe maruziyet ve diyet) kadar, katılım tarafından belirlendiğini gösteriyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle