Yağ Yakma Adına Yapılan SPOR'lar!

                      En çok karşılaşılan öneri spor yapmak, daha fazla hareket ederek, hatta normal yaşamımızdan bile hareketli olarak bu biriktirdiğimiz yağları harcamamızı sağlamak. Eğer hareketlerinizi artırırsanız bu yağlar enerji kaynağı olarak devreye girer mi? O zaman, yaptığımız spor ile bu yağların harcanması mümkün mü? Değil tabii ki!

Birinci Neden: Depo yağların bize normal günlük aktivitemizi yapacak kadar bile enerji veremeyecek olmasıdır. Bu yağları koşmak ve spor yapmak gibi daha fazla enerji gerektirecek hareketlerde kullanmamız mümkün değildir. Doğada iki türlü ani ve zorunlu hareket vardır. Kaçmak ve kovalamak...
                      Bu iki harekette de sonuç hayati önem arz eder. Kaçarsan hayatını kurtarırsın, kovalayıp yakalarsan yiyecek buldun demektir, bu da hayatının devamı için çok önemlidir. Şimdi düşünün, bu kadar önemli görevleri yerine getirirken vücudunuz, sadece önemli organların çalışmasını devam ettirecek kadar düşük dozda enerji veren dolgu maddesi olan yağları mı devreye sokacaktır, yoksa "can havli" dediğimiz hareketi sağlayacak, kas ve karaciğerde biriktirdiği yüksek enerji veren glikojen depolarını mı devreye sokacaktır? Bedenimizin bir aklı vardır. Beyin korteksi ile, yani düşünerek onu yönlendiremezsiniz. Eğer koşmaya başladıysanız vücut için bunun anlamı sabah koşusu değil, kaçmak veya kovalamaktır. Sağlıklı yaşam için veya şişmanlıkta oluşan yağları tüketmek için koşmak vücudun kitabında yazmaz. Beden aklı bunu kabul etmez.

İkinci neden: İnsanlarda şişmanlarken oluşan yağların, dolgu maddesi mantığı ile oluşturulmasıdır. Bu yağ, kış uykusuna yatan canlılarda oluşan yağlardan daha farklı bir özelliğe ve göreve sahip, yani benzer şekilde enerjiye dönüşmesi zor olan bir yağdır. Üstelik vücudun kendi balansını sağladığı bu yağlara, balansının bozulmaması için ihtiyacı vardır. Vücudun balansı da nereden çıktı diyebilirsiniz. Kafanızın karışmaması için bu yağların oluşum amacını şöyle anlatabiliriz:

                      Mesela binada tavan, desteğini yitirdiği için veya desteği zayıfladığı çökmek üzere. Siz de bu tavanın altına geniş bir kalas ile destek koyuyorsunuz. Vücudun da beyaz yağ dokusunu orta kısımda oluşturmasının amacı, destek olmaktı. Şimdi siz bu koyduğunuz kalas desteğini ne zaman çekersiniz. Mesela kışın ısınmak için o desteği alıp yakar mısınız? Hayır, yakmazsınız, gerekirse kullandığınız tahta masayı yakarsınız ama o desteğe dokunmazsınız. Çünkü dokunursanız tavan çöker. O desteği ne zaman kaldırırsınız? Ancak tavan sağlamlaşırsa, yani sağlıklı beslenerek, vücudun yapısını onardığınız durumda. Ya da tavana kullanacağınız başka bir destek bulursanız, o desteği çekersiniz.

                      Spor yapıp vücuttaki kas dokusunu artırdığımızda, vücuda dışarıdan destek oluyoruz ve vücut da göbekteki beyaz yağları vücut dışına atabiliyor. Çünkü artık onlara ihtiyacı kalmıyor. Biz buna 'spor yaparak yağları kasa çevirdik' diyoruz. Ama yağ dokusundan kas yapmak imkansızdır. Çünkü kaslar protein ile yapılır. Günün birinde sporu bırakıp normalin üzerinde oluşturduğumuz kaslar kaybolmaya başlayınca göbeğimiz geri dönüyor. Hatta bu durumu profesyonel sporcuların, sporu bırakmalarından sonra yaşadıkları obezite probleminde de görebiliyoruz.

                      Eğer kişi, vücut yapısının korunmasını sağlayan protein alımını azaltmadan, yani diyet yapmadan kas dokusunu geliştirecek spor hareketleri yaparsa, vücudun desteği olan beyaz yağ dokusu azalıp yerine kas dokusu ile destek oluşturulmaya başlanır. Bu durumda vücut, destek olarak oluşturduğu beyaz yağları, ihtiyacı kalmadığı için idrar ve terle vücut dışına atar. Bizim de beyaz yağlarımız yavaş yavaş azalır ve kaslarımız artar. Buna yağları kasa çevirmek denir.

                      Ancak spor yaptığımız dönemde diyet de yaparsak, bu kısıtlı beslenme ile vücut, günlük enerjisini bile zor karşılarken, kas dokusunu artıracak yapı malzemesini hiç bulamaz. Bu durumda yağlar kasa dönüşemez. Biz de basen ve göbeğimizden kurtulamayız. Ancak kalorisiz beslenmeye uzun süre devam ederseniz, vücudun açlığa bağlı aşırı kilo kaybı nedeniyle destek ihtiyacı azalır ve vücut zaten enerji bulamadığı için bu düşük kalorili yağları da enerjiye çevirir. Bu durum vücudun hiç hoşuna gitmez. Fakat hayatını devam ettirmek için bu yağları kullanmak zorunda kalır. Savaş veya kıtlık durumlarda da insanlar, yiyecek bulamadıkları için yenebilen her şeyi yerler ama bu durum onların hoşuna gidiyor değildir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle