Zihin ve Kas Bağlantısı

                      Bazı insanlar daha iyi bir zihin-beden duyarlılığı ile doğar. (Spor salonunda koordinasyon gücü yüksek olan ve herkese karşı nazik yaklaşan arkadaşını düşün). Ancak pratik yaparak bu konuda kendini geliştirmen mümkün. Vücudunun tepeden tırnağa farkında olmak, zamanla daha fazla güçlenmene daha az sakatlık yaşamana ve daha iyi bir ruh haline sahip olmanı sağlar. Spor salonunda, stüdyoda, parkta yada terinin seni götürdüğü her yerde, sana aktaracağımız basamakları takip et. Hazırsan, başlıyoruz.
Yavaşlayarak Başla;
                      Birçoğumuz vücudumuzda aşırı stres taşırız. Bu da antrenman sırasında düşük performans göstermemize neden olur. Gerilimin önüne geçmek, kas aktivasyonunu ve hareketliliğini artırmak için parasempatik sinir sistemini (yani dinlenme ve rahatlama anahtarını) kullanabilirsin. Nasıl mı? Burnundan yavaşça nefes al ve aldığın nefesi dudaklarını büzerek, ağzından ver. Nefes alırken göğsünün değil, alt göğüs kafesindeki boşluğun dolduğunu düşün. Vücudundaki gerginliğin (çenendeki ve omuzlarındaki gibi) farkına var ve gitmesine izin ver. Kaslarının ve vücudunun gevşediğini hissedene kadar bu şekilde devam et.

Zihninde Canlandır;
                      Egzersiz seansının iyi geçtiğini hayal etmek bile bunu başarmanı sağlar. Kulağına çok mu iddialı geldi? Yapacağın şeyleri önce zihninde canlandırmanın gücü ortaya çıkmış. Bir kolu alçıda ve hareketsiz olan katılımcıların, sadece bileklerini oynattıklarını düşünerek bileklerindeki kuvvet kaybını önleyebildiği gözlenmiş. Eğer daha önceden yapacağın şeyi doğru bir şekilde yaptığını düşünürsen, o an geldiğinde, beyninin ve vücudunun kuracağı iletişimi deyimlersin. Düşünmek için egzersiz seansından önce beş dakikanı ayır. Mesela dik bir yokuşa ulaştığında hızını nasıl düşürmeyeceğini, aynı şekilde devam etmek için kollarını sallayacağını ve dinlerini doğru pozisyonda tutacağını kendine hatırlat. Bu senaryoyu kafanda canlandır.

Vücuduna Odaklan;
                      Egzersiz sırasında sadece çevresel etkenlere yada yapacağın harekete değil, vücuduna kulak ver. Ağırlık kaldırırken kaldırdığın ağırlık yerine kol kaslarını sıkmaya odaklan. Araştırmalar, bu taktiğin kaslarını daha iyi çalıştırdığını ve güç kazanmana yardımcı olduğunu belirtiyor. "Yaptığı aktivitenin sürecine odaklanabilen kişiler, sadece hareketi yapanlara göre daha iyi sonuçlar elde etme eğilimindedir." Kaslar üzerinden odaklanmayı geliştirmek, sonuçlarda önemli bir farklılık yaratır. Bonusu: Bu şekilde egzersiz yaptığında yalnızca ne kadar kilo kaldırdığına yada başkalarının seni nasıl gördüğüne odaklanmana kıyasla daha etkili bir şekilde stres atacaksın.

Kaslarını Hazırla;
                      Egzersizin sırasında her bir kas grubunu açmak için birkaç dakikanı ayır. Örneğin; koşuya yada squat'a hazırlanıyorsan üst bacak ve kalça kaslarının her birini 10 saniye boyunca sıkarak bekle. Bu aynı zamanda izometrik kuvvet çalışması olarak da bilinir. Bu beklemeler, zihin ve kas arasında daha iyi bir bağlantı sağlar. Ardından kaslarını saran ve bağlantı kuran bağ dokusunu hazırlamak için tüm bedenini çalıştıracak abartılı ama seni zorlamayan hareketler yap. Bu tarz hareketlerin, nöral iletişimi artırır. Mesela ağırlık ile yapacağın squat egzersizi öncesinde, ayakta dur bedenini yukarı doğru kaldır ve neredeyse dizlerini ellerinle tutacak şekilde kalçanı indirerek squat pozisyonuna alçal. Yada cycling seansından önce bacaklarını salla.

                      Bu hareketler, kullanacağın kaslarını ateşlemekle kalmayacak, aynı zamanda görevi kas ve organları çevrelemek olan bağ doku liflerinin oluşturduğu fasya sisteminin işlevselliğini de artıracak. Böylelikle hareketleri kolayca yapabileceksin.

Tehlike Sinyallerini Gör;
                      Sakatlanmanın önüne geçmek için egzersiz sonrasında ortaya çıkan normal düzeyde ağrı ile yaralanma arasındaki farkı bilmek önemlidir. Bir hareketi yaptıktan sonra, keskin bir acı yada hareket açıklığında sıkışma gibi bir acı hissedersen, o hareketi yapmaktan vazgeç. Bu acı bir haftadan uzun sürerse, ne olduğunu anlamak için bir uzmana görün. Egzersiz yaparken baş dönmesi, karıncalanma yada sersemlik hissedersen mola ver, su iç ve bu durum geçene kadar burnundan yavaşça nefes al.

Yansımaları Fark Et;
                      Yakın bir zamanda yapılan bir araştırmaya göre ağırlık kaldırmak ve pilates yapmak, depresyon anksiyeteye iyi geliyor. Araştırmacılar bunun nedenini tam olarak açıklayamıyor. Egzersizin zihinsel sağlığa fayda sağlayacağına inanmanın bile daha iyi hissetmeye neden olduğuna dair bir teori var. Egzersizin pozitif etkilerini artırmak için kendine şu soruları sor: Egzersiz yapmak sana kendini nasıl hissettirdi? Egzersiz seansını hedeflediğim şekilde tamamladım mı? Bu tarz soruları hızlı bir şekilde cevaplamak, bir dahaki sefere zihin ve beden bağlantısını daha etkili şekilde kurman için sana yardımcı olabilir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle