Panik Atak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

                 Panik atağı ani ortaya çıkan, dakikalardan saatlere kadar uzanabilen yoğun korku ve tedirginlik dönemidir. Panik ataklar başlı başına bir rahatsızlık değildir; panik bozukluğu, özgül fobi, sosyal fobi ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda ortaya çıkan bir belirtidir. Panik atağı beklenmedik bir anda herhangi bir tetikleyici durumdan bağımsız başlayabileceği gibi, bilinen yada özgül bir tetikleyici ile de başlayabilir. Yorgunluk, hipotansiyon, hipoglisemi gibi normal bedensel durumlar; grip, alerji yada hormonal düzensizlikler gibi sıradan bedensel hastalıklar, genel gerilimin yol açtığı kaygı, ilaç-madde etkisi yaygın tetikleyiciler arasındadır. Ancak genellikle ilk panik atağı beklenmektedir. Atak genellikle hızla artan belirtilerin olduğu on dakikalık bir dönemle başlar.

                 Ciddi bie bedensel hastalığa bağlı olmayan bedensel duyumlar (çarpıntı, hafif bir nefes darlığı vb.) o anda eşikte bekleyen içsel bir felaketin (kalp krizi, soluk kesilmesi, inme, felç, aklını kaybetme, delirme, kontrolünü yitirme, çıldırma) işareti olarak felaketleştirilerek yorumlanır. Bu yorumlamayla ortaya yoğun bir korku çıkar. Korku ise bedensel, zihinsel veya duygusal belirtilerin şiddetinin daha da artmasına yol açarak en baştaki içsel felaket ne ise ona olan inancı arttırır. Panik atağı genellikle böyle ortaya çıkan bir kısır döngüdür.
                 Duyumlar ve buna eşlik edebilecek yanlış yorumlamalar genellikle tipiktir. Duyum; kalp atışlarının hızlanması ve çarpıntı ise yanlış yorum genellikle "kalp krizi geçiriyorum, kalbim duracak, ölüyorum"dur. Duyum; nefes darlığı ise yanlış yorum genellikle "solunumum duracak ve boğularak öleceğim"dir. Görüldüğü gibi panik atağında görülen başlıca zihinsel yorumlamalar; kişinin öleceği yada kötü bir şey olacağına ilişkindir ve yoğun korku yada hisler ortaya çıkarır. Atak sonrasında kişiler genellikle kafa karışıklığı ile konsantrasyon sorunlarının eşlik ettiği, güvenlik algısının sarsıldığı bir duruma girerler. Korkunun kaynağını belirtemezler. Atak genellikle 20-30 dakika nadiren bir saatten uzun sürer. Belirtiler hızlı bir şekilde ortadan kalkabilir. Genellikle bekleme anksiyetesi denilen panik atağı sonrasında diğer bir atağın yaşanacağına dair yoğun bekleme kaygısı yaşayabilirler.

                 Panik atağı, kişiye ciddi bir düzeyde rahatsızlık veren, hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren ve sıklıkla işlevselliği etkileyen bir durumdur. Atak sırasında yaşanan gerginlik ve sıkıntının yükü oldukça yüksek olmasının yanında; ataklar arasında da her an yaşama korkusu ile karakterize olan uyarılmışlık hali de söz konusudur. Bu da rahatsızlığın yükünü daha da arttırmaktadır. İlk ataklar genellikle acil servis başvurusu ile son bulur. Fizyolojik muayene ve tetkikler sonrası atakların herhangi bir biyolojik temele dayanmadığı tespit edildikten sonra psikiyatri uzmanlarına yönlendirilirler.

                 Kognitif terapi ve EMDR panik atağın tedavisinde etkilidir. Kognitif terapi panik atakların hastanın bedensel duyumları katastrofik (felaketleştirme) biçimde yorumlama eğilimi azaltılarak önlenmesine yoğunlaşır. Kalıcı düzelme psikoterapi sürecinde ortaya çıkan bilişsel değişikliğe bağlıdır (bedensel duyumu yorumlama ve içsel felakete inanç). Çünkü beden duyumlarının yanlış yorumlanması panik bozukluğa bağlı kaygının en güçlü öngörücüsüdür. Yani tedavi sonunda panik atağı düzelen hastalarda hastalığın yinelenmesiyle bedensel duyumların yanlış yorumlanması arasında anlamlı bir ilişki görülmektedir.

                 EMDR de bu alanda uygulanan bir yöntemdir. Panik bozuklukta EMDR; danışanın öyküsünün alınıp, değerlendirilmesinden sonra baştan sona bir tedavi süreci olarak kullanılabildiği gibi bilişsel davranışçı terapi gibi bu alanda sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar alınan diğer terapi tedavilerine eklenerek 2-3 seanslık destek uygulamaları şeklinde de kullanılabilir.

                 Danışanların öykülerine bağlı olarak EMDR tedavisine karar verildiğinde, ilk panik atağı deneyimi travmatik deneyim olarak ele alınır ve danışan bu atağa duyarsızlaşana kadar yani o anları hatırladığında rahatsızlaşana kadar yani o anları hatırladığında rahatsızlık yaşamayana kadar EMDR tekniği ile çalışır. İlk bir kaç atak denetimi bu şekilde çalışılan danışanlarda ataklara karşı daha kontrolde hissetme, bekleme kaygısında azalma ve ataklarla baş etmede gözlenme görülür.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site