Böğürtlen'in Faydaları

                   Böğürtlen, gülgillerden yol kenarlarında sıkça görülen, dikenli bir bitkidir. Hamken kırmızı olan meyveleri olgunlaştıkça siyahlaşır. C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Fenolik asitler, flavonoidler, flavonoller antosiyanositler gibi zararlı moleküllere karşı çalışan bileşenler içerir. Kanı temizleme özelliği, birçok sağlık probleminin nedeni olabilecek oksidatif hasarı gidererek vücudu bir dizi hastalıktan korur. Kökü, yaprağı ve meyvesi sağlığa son derece faydalıdır.
FAYDALARI; Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları giderir. İyi bir idrar söktürücü ve toksin atıcıdır. Yüksek tansiyonu mesane taşlarını düşürür, yaprağı göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Böğürtlen ve yaprağı dışarıdan kullanımında ağrı kesici etki de gösterir. Yanıklara ve hemoroite iyi gelir. Taze yapraklarının lapası rahatsız bölgeye uygulanır. Kökünü kaynatarak suyunu içmek kan şekerini düşürür. Yaşlılığın sebep olduğu hafıza kaybını engeller. Taze sıkılan suyu bekletilmeden içilirse ishali giderir. Solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır. Kansere karşı etkilidir. Kemikleri güçlendirir; Damar sorunlarına yardımcı olur, kalbi korur, kolesterolü düşürür, düzenli barsak hareketlerini teşvik eder, kan şekeri seviyesini kontrol eder. Hafıza kaybını önler, ağız bakterilerini öldürür. Kilo vermeye yardımcı olur. Kemik sağlığını destekler. Böğürtlen ve yaprağı ayaklardaki yorgunluğu giderir, cilde de gerginlik ve parlaklık kazandırır.

KULLANIŞI;
                   Meyvesi: Taze tüketilir, şurubu ve reçeli yapılır, pastalarda kullanılır.
                   Yaprağı: 20 gram yaprak bir litre suda veya 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda çay gibi haşlanır, demlenerek süzülür. Günde 4 defa aç karnına birer çay bardağı içilir. Bu su ile gargara ağız, dil, diş etlerine ve bademcik iltihaplarına faydalıdır.
                   Lapası: Çiğ olarak körpe yaprakları ezilip lapa yapılır. Dışarıdan kullanılışı hemoroite iyi gelir, ciltteki hafif yanıklarda etkilidir.
                   Kökü: Kıyılmış olarak, yapraklarda verilen ölçü ile 10 dakika kaynatılır, 1 saat demlendirdikten sonra süzülerek içirilir. Kandaki şekeri ve mesanedeki kumları düşürür.
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

1 yorum:

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long