Böğürtlen'in Faydaları

                   Böğürtlen, gülgillerden yol kenarlarında sıkça görülen, dikenli bir bitkidir. Hamken kırmızı olan meyveleri olgunlaştıkça siyahlaşır. C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Fenolik asitler, flavonoidler, flavonoller antosiyanositler gibi zararlı moleküllere karşı çalışan bileşenler içerir. Kanı temizleme özelliği, birçok sağlık probleminin nedeni olabilecek oksidatif hasarı gidererek vücudu bir dizi hastalıktan korur. Kökü, yaprağı ve meyvesi sağlığa son derece faydalıdır.
FAYDALARI; Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları giderir. İyi bir idrar söktürücü ve toksin atıcıdır. Yüksek tansiyonu mesane taşlarını düşürür, yaprağı göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Böğürtlen ve yaprağı dışarıdan kullanımında ağrı kesici etki de gösterir. Yanıklara ve hemoroite iyi gelir. Taze yapraklarının lapası rahatsız bölgeye uygulanır. Kökünü kaynatarak suyunu içmek kan şekerini düşürür. Yaşlılığın sebep olduğu hafıza kaybını engeller. Taze sıkılan suyu bekletilmeden içilirse ishali giderir. Solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır. Kansere karşı etkilidir. Kemikleri güçlendirir; Damar sorunlarına yardımcı olur, kalbi korur, kolesterolü düşürür, düzenli barsak hareketlerini teşvik eder, kan şekeri seviyesini kontrol eder. Hafıza kaybını önler, ağız bakterilerini öldürür. Kilo vermeye yardımcı olur. Kemik sağlığını destekler. Böğürtlen ve yaprağı ayaklardaki yorgunluğu giderir, cilde de gerginlik ve parlaklık kazandırır.

KULLANIŞI;
                   Meyvesi: Taze tüketilir, şurubu ve reçeli yapılır, pastalarda kullanılır.
                   Yaprağı: 20 gram yaprak bir litre suda veya 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda çay gibi haşlanır, demlenerek süzülür. Günde 4 defa aç karnına birer çay bardağı içilir. Bu su ile gargara ağız, dil, diş etlerine ve bademcik iltihaplarına faydalıdır.
                   Lapası: Çiğ olarak körpe yaprakları ezilip lapa yapılır. Dışarıdan kullanılışı hemoroite iyi gelir, ciltteki hafif yanıklarda etkilidir.
                   Kökü: Kıyılmış olarak, yapraklarda verilen ölçü ile 10 dakika kaynatılır, 1 saat demlendirdikten sonra süzülerek içirilir. Kandaki şekeri ve mesanedeki kumları düşürür.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle