Yaşam Gücünü Hisset

                  Hayat Yolculuğumuz her an değişime giriyor. Fakat biz, düne ve yarına tutunduğumuz için Şimdinin Gücü'nü fark edemiyoruz. Yarını bugünden yaratıyoruz. O yüzden bugün ve hatta şimdi çok önemli. Şu anda her şeyi değiştirebilirsin. Her şeye yeniden başlayabilirsin. İşte bu yüzden düne takılma ve an'a odaklan. Geçmişi düşünüp kendini üzme. Gelecek için kaygılanma. Eğer bulunduğun anı yaşamaya çalışırsan her şeyin yolunda ve olması gerektiği gibi olduğunu fark edebilirsin.

                  2020 yılında insanları daha iyi bir yükseliş bekliyor. Kendilerinin ne kadar güçlü olduklarını far edecekler. Bir şaman öğretisi diyor ki; "Doğada hiç bir şey kendisi için yaşamaz. Nehirler kendi suyunu içemez, ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez, güneş kendisi için ısıtmaz. Ay kendisi için parlamaz. Çiçekler kendileri için kokmaz. Toprak kendisi için doğurmaz. Rüzgar kendisi için esmez. Birbiri için yaşamak doğanın kanunudur. Ben biz olduğumuz zaman benim, ben ben olduğum için sensin."
GÜCÜMÜZÜ NASIL KULLANABİLİRİZ?
                  Hepimiz bir ışık parçasıyız. Arınarak kendimizi parlatmamız şart. Kin, öfke, nefret gibi bizi aşağı çeken duygulardan kurtulmalıyız. Hepimizin korkuları var. Ama korkunun olduğu yerde sevgi barınamaz. Bu da bizi güvensizliğe iter. Ne zaman ki bu duygulardan ayrışır, karşımızdakinin biz olduğunu anlarsak, o an yükseliriz. Her birimiz ayrı bir notayız. Bastığımızda bir şarkı çıkıyor. Başkasını kendimizden üstün görmeyelim. Aşit basamaklardayız. Ne ben senden üstünüm, ne sen benden üstünsün. Sadece farkındalıklarımızda ayrışmalar var.

NASIL ARINACAĞIZ?
                  Arınmak, temizlik demek. İçinde biriktirdiğin olumsuz duyguları, yani hayatında var olan bütün varlıkların aslında senin seçiminle hayatında olduklarını, gitmesi gerektiğinde bırakabilmeyi öğrenmek lazım. Çünkü biz bağlı değil, bağımlı varlıklarız. Bağımlılık yerine bağlı olmayı bilsek her şey çok daha güzel olur. Sen kendine hangi duyguyu hissediyorsan karşındakine de onu hissettirebilmelisin. 'Ben ondan üstünüm, güzelim, farkım var' dememelisin.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Mart Kapıdan Baktırır Kiloları Yaktırır

                   Yaza daha çoooook var deme! Okullar kapanır kapanmaz formda olmak istiyorsan çalışmalara şimdiden başla! Bu fikirler kilo vermeni kolaylaştırabilir.

1) Gerçekten kilo vermek istiyor musun?
Bunu gerçekten istiyorsan, kendini fit olmuş şekilde hayal et.

2) Kendine biri büyük biri küçük olmak üzere iki hedef belirle. Büyük hedefin harika görünümlü bir bayan olmak olursa, küçük hedefin haftada 2 kilo vermek olabilir.

3) İlk iş olarak yürünebilecek mesafede olan yerlere yürüyerek yada koşarak git!

4) Eğer spor yapmıyorsan, bir an önce spor yapmaya başla ve hangi bölgelerinden şikayetçiysen o bölgeler üzerine yoğunlaş.

5) Kendine düzenli bir yemek çizelgesi hazırla. 3 ana öğün yemek yemeden abur cubur yiyerek iştahını kapatma. Egzersiz yaptıktan sonra kendini küçük bir çikolatayla ödüllendirebilirsin.

6) Günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etme. Bu bardakların ilki sabah aç karınla olursa süper olur.

7) Dik durarak göbeğinden kurtulabileceğini biliyor muydun?
Ayakta beklerken yada otururken karın kaslarını gererek zaman içinde ondan kurtulabilirsin. Ayrıca güzel bir duruş, vücudunun daha şekilli görünmesini de sağlayacak.

8) Ağzına attığın lokmayı yutmadan önce iyice ezilene kadar çiğne.. Böylece yemekleri daha rahat sindirecek ve 20 dakika olup, beynine tokluk mesajı gittiğinde daha az yemek yemiş olacaksın.

9) İster cumartesi, ister pazar. Kendine bu günlerden birini seçerek istediğin her şeyi kendine serbest bırak.

10) Diyet yapıyor olabilirsin ama yağ almayı kesme. Alman gereken yağları Balık ve kabuklu yemişlerde bulunan omega 3 ve 6 temel yağ asitleri.

11) Egzersiz yaparken tamponla uygun olan bir müzik dinlersen motivasyonun yüksek olur ve yaptığın hareketlere daha iyi yoğunlaşırsın.

12) Diyelim ki fiziğini ve görünüşünü beğendiğin bir manken yada oyuncu var. Onun fotoğrafını her gün görebileceğin bir yere asarak kendi kendine onun kadar güzel olacağını söyle.
DÜZGÜN BACAKLAR ve SIKI KALÇALAR;
                   Banyo yaparken, belirli bir miktar selülit önleyici duş jelini, banyo lifine dökerek, birkaç dakika boyunca kalça ve bacaklarına masaj yap. Duştan çıkmadan çnce, bu bölgelere birkaç kez sırasıyla soğuk ve sıcak su tut. Bu sayede o bölgelerdeki kan akışı hızlandırmış olacaksın. Selülit önleyici jel ve kremlerden kullan. Çünkü bu kremler, dolaşımı hızlandırıp, özellikle bacakları rahatlatarak yağ yakımına yardımcı oluyor.

İNCECİK BEL ve DÜMDÜZ KARIN;
                   İlk yapman gereken duruşunu düzeltmek. Mutlaka dik ve kendinden emin bir şekilde dur. Kemer kullan! Bele takılan kemerleri, bir süre kullandıktan sonra, belinin biraz olsun inceldiğini fark edeceksin. Her gün düzenli olarak mekik çek.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Sokak Modasının Nabzı

                    Nişantaşı, Bebek, Moda, Cihangir, Etiler'de street couture; Aksaray, Üsküdar, Mecidiyeköy ve Ümraniye'de "sokak modası". İzmir'de ise "çiğdem" olarak bilinen bu moda akımı, özellikle sokakta donmadan gezebilmek için mümkün mertebe çok kıyafete ihtiyaç duyduğumuz şu soğuk kış günlerinde, her zamankinden daha da popüler.

                    Sokak modası, varlığını her zaman muhafaza etmesine karşın, onu hayata geçirmek öyle eskisi kadar kolay değil. Fukara gibi giyinip, Firuzağa kahvesinde ajda bardakla çay içilen Mackbook'lu Cihangir bohemi günleri geride kaldı zira. Yani o diz yapmış eşofman altlarını ve spor ayakkabıları bir kenara kaldırın. 2019'da şıkır şıkır rengarenk bir sokak modası söz konusu.

KESİN BİR YERE GİDERKEN GİYERİM LOOK;
                    Hiç ihtiyacımız olmayan, asla giymeyeceğimiz kıyafetleri almayı kafaya taktığımızda kurduğumuz bu kendini aklama cümlesi, sokak modasında hayat buluyor. Bu tarzın en amansız takipçilerinden biri de şüphesiz ki, Nicki Minaj. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi sokağa çıktığı, bir yere gittiği kesin. Net olmayan mevzu ise nereye gittiği. Elbisenin omuzundaki oversize çiçeklerden, ünlü şarkıcının gideceği yerde sağa sola bakma ve görme ihtiyacı olmadığını anlıyoruz. Derin göğüs dekoltesi ise 'çok da uzağa gidemeyecek galiba' izlenimi veriyor.

PANİK ATAĞIM GELDİ LOOK;
                    Uzun süre onu giy bunu çıkar, ötekini dene, berikini tekrar dene, 'ay bu dar', 'öf bu geniş' tarzı kafa karışıklıklarının doğal sonucu olarak ortaya çıkan bir akımdır. Kişinin birbirinden alakasız bir ton şeyi üstüne geçirip, moda olmasını umarak aylarca tedirgin yaşamasına sebep olmasıyla bilinir. Günümüzün seçkin hastalığı panik atak da bu akımın eseridir. Şu tipe bak. İnsan nasıl tedirgin olmasın? Eşofman üstü bunalım hırkası, altına topuklu bot, omuzda muhtar çantası. Aksesuar olarak hepi topu sahip oldukları dört arkadaşı yada müzik dinlemedikleri halde taktıkları dev kullaklıkları tercih ederler. Çünkü kimse bu kılıkta yalnız yürümek yada etraftan duyacağı "bu da iyice kafayı yedi" tarzı yorumlarla özgüveninden yemek istemez. Bu akıma genelde okulu yeni bitirip moda sektörüne girmek için aile evinden Kadıköy'e yeni taşınmış kızlarımız tutulur.

YAZA PEMBE SKİNNY GİYİCEM LOOK;
                    45 kilo bile olsa "çok şişkoyum abi ya" yakınmalarıyla kankalarına illallah dedirten 20-30 yaş arası kişilerin benimsediği bir tarzdır. "Kız zayıflamışsın sen ha" desen "Ay yok kilo aldım" itirazlarıyla bunalımlı hayatına devam eder. Vücudunu saklamak için gün boyu çekiştireceği oversize kıyafetler giymeyi tercih eder. İnsanlığa vaat edebildiği tek şey, bu yaz kesin kilo verip pembe skinny pantolon giyeceğidir. Kullanılmayan perdelerden müthiş gece elbeseleri, battaniyelerden "Uludağ'da partiliyoruz" kıyafetleri yapılırsa, ilk satın alacak kişidir. Kışın kendini sürekli aç bıraktığı için baharda pizzaya, pideye abanmaya başlar. Kızılay çadırı modasının yazları da geçmemesinin sebebi budur.

VEGAN LOOK;
                    Biseksüel gibi bivegan hayat yaşayan kadınların olmazsa olmaz aksesuarlarından biri de asla modası geçmeyen finolardır. Hafta içi ofiste, arkadaş ortamında vegan olup, hafta sonu lahmacuna düşen tüm aklı başında biveganlar, genellikle organik pazarlarda, Maçka Parkı'nda yada Bebek'te, satın aldıkları canlı aksesuarları ile gezinirler. Aksesuar muamelesi gören köpekler çanta gibi kolda taşındığından, obezite ve eklem kireçlenmesi gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu görünümün olmazsa olmazlarından biri de yeğeninizin altıncı yaş doğum gününe gidiyormuşsunuz izlenimi veren şekillerde güneş gözlükleridir. Koskoca kadın, kalpli gözlük takınca ucuz duruyor tabii. Tarzınızı, köpeğinizin tasmasının rengi ile uyumlu yeşil, fosforlu pembe, uçuk mavi gibi oje seçimleri ile tamamlayabilirsiniz.

GELİNİN ABLASI LOOK;
                    Gelinden çok gelinci olana bir tarza sahip olan akımdır. Bu stil kız tarafı heyecanını yansıtır, abartıdan kaçmaz. Bir tavuskuşu kadar renkli olabileceği gibi, gelini için için kıskanan abla tercihi olarak tüllü ve gelinliği anımsatan, ten renk elbiseler olarak da karşımıza çıkabilir. "O gelinse ben daha gelinim!" hırsıyla dikilmiş bu elbise, özellikle 40 yaşına merdiven dayamış, bekar ve bunalımda olsa da tarzından ödün vermeyen kadınlar için ideal bir görünüm yaratıyor. Tüllerin ön planda olduğu elbiseyi, Galata Kulesi önünde tek başına 63 selfie çeken deli kadın profili ile kombine edebilirsiniz.

MESAJ KAYGILI LOOK;
                    Facebook postları ve İnstagram story'leri ile insanlığa ne kadar ilgiye ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışan "isyankar style" modaya evrilince, beş kişi yan yana geldiğinde kitap önsözü çıkarabilecek güce sahiptir. Graffiti ve sokak sanatının moda üzerindeki etkilerini en net şekilde bu tarzda görürüz. Bu görünüme sahip olmak ve doğru mesajı verebilmek için en az dört-beş gün Osho, Che, Socrates, Oscar Wilde google'lamanız şart. Yazın az kıyafet kıyafet giydiğimiz için kısa ve öz söylemler tarz dururken, kışın isterseniz uzun paltolarınıza en sevdiğiniz restoranın menüsünü gömebilirsiniz. Nasıl olsa her türlü o mesaj yerine ulaşmayacak.

BEN BUNUNLA KESİN Bİ' ŞEY YAPARIM LOOK;
                    Annelerimizin yıllarca neden hediye paketlerinin üzerindeki yanar dönerli rafyaları ısrarla sakladığını anladığınızı umuyoruz. Ana işte. 80-90'lardan beri tanıdığınız anneniz 2019'da kendinizi moda adına ibiş etme potansiyelinizi düşünmüş ve o rafyaları toplayıp gerçek bir "ben bununla kesin bişey yaparım" modasını hayata geçirmiş. Çünkü bu elbisenin başka izahı yok. Kıyafet hediye paketlerinden olunca, ayakkabı ve gözlüğün de pek önemi kalmıyor tabii.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

The Seductive Taste of Salep

                 Most people agree that orchids are among the most magnificent and elegant of flowers, and a bunch can make a romantic and seductive gift. But in Turkey, orchids offer more than their beauty to win people's hearts: they are the basis for a famous delicacy.

                 Please do not eat your orchid flowers, they might even be poisonous. İt is the wild orchid bulb which is the secret source of salep, the iconic hot milky drink, an indispensable winter taste for many İstanbulites. Salep flour is made by boiling, drying, and powdering tubers of various wild orchid flowers, mostly from Dactylorhiza latifolia, Orchid mascula, Orchis laxiflora, Orchis morio, and Orchis militaris. The salep flour thickens and flavors the milk, starch, sugar, and vanilla that typically makes the drink.
                 When salep is the real thing, it's thick but silky smooth, a joy to sip the piping hot, almost viscous liquid while making a slurping sound. Beyond its creaminess, the salep root has a patricular faint taste reminiscent of faded ginger perhaps and people almost always associate the drink with cinnamon, which is usually sprinkled on top. With such qualities, and renowned for its invigorating powers, salep was always destined to travel far.

THE POWERS OF SALEP;
                 One of the early mentions of its aphrodisiac qualities was by Dioscorides, the famous first century Greek botanist and physician. The ancient Romans knew about salep and used ground orchid bulbs to make drinks calling them names that referenced their aphrodisiac properties, such as satyrion and priapiscus. The sixteenth century 

Swiss physician Paracelsus, known for his studies on folk medicine and as pioneer in chemistry, was fascinated by salep. "Behold the Satyrion root, is it not formed like the male privy parts?" he wrote. "No one can deny this. Accordingly, magic discovered it and revealed that it can restore a man's virility an passion."

                 İt was a popular Ottoman beverage. İn the seventeenth century, the great Ottoman traveller Evliya Çelebi described salep in detail and raved about its benefits: "The salep is commonly called 'fox's testicle and grows on high mountains such as the Olympus of Bursa" he wrote.

                 "İt grows like an onion, and when dried is ground into a powder, cooked with sugar like a jelly, and sold in cans heated by fire. They cry: 'Take salep, seasoned with rosewater, rest for the soul, health for the body!' İt is a fortifying and invigoraing beverage, and sharpens the eyesight."

LONDON'S CRAZE;
                 İn England it was known as salop, or saloop, and it became a popular drink in the eighteenth and nineteenth centuries. As early as 1727, Eliza Smith's popular cookery book The Compleat Housewife subtitled Accomplish'd Gentlewomans's Companion suggests boiling a quarter of an ounce of finely powdered salop and drinking it in "china cups as chocolate."

                 The 1771 edition of the Encyclopaedia Britannica features a detailed section on the preparation of orchid roots that fits exactly to the traditional preparation of salep in rural Turkey today. By the 1800s there were several salop houses in London serving an opalescent drink made with water thickened with salep, sweerened with sugar, and then flavored seductively with orange flower or rose water.

                 Salop sellers even became a feature of London streets, operating late at night and frequented by laborers at the crack of dawn. Salop made swiftly made its way from the tables of the elite to being consumed by the working classes. İt was later famed as a cure to treat venereal disease, and then quickly became quite embarrassing to dring in public and fell out of favor.

UNDER PROTECTİON;
                 Luckily, salep did not share the same fate in Turkey, and almost all former Ottoman lands from the Balkans to the Middle East still drink a version of it. However, the privilege of drinking wild orchid root powder should not be taken for granted. Though it can be made and sold in Turkey, exporting genuine salep producing orchid varieties are under protection, listed as endangered species. Best to enjoy it little by little, sip by sip, in small quantities, so that we may long enjoy this seductive delight!
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Christian Pulisic'in Futbol Maceraları

                 Milli sporu 'hype yapmak' olan ABD'nin Pulisic'i 16 yaşından itibaren geleceğin ilahı ilan etmesi şaşırtıcı değildi. Kaliteli bir kariyere sahip Clint Dempsey çaptan düşmüş, Landon Donovan ise milli takım ve MLS, ortalamanın altındaki Avrupa kariyerine noktayı koymuştu. MSL projesi palazlanmış ve milli takımda gençleştirme operasyonuna gidilmişken bir isim lazımdı, o da Pulisic oldu. U15 ve U17 milli takım kariyerindeki akılalmaz istatistikler (62 maç, 49 gol) o yaş için olağanüstü görünen dripling yeteneği ve oyun zekası gerçekten müthiş bir oyuncunun geldiğini gösteriyordu. Dortmund'da kendisine kattığı oyun olgunluğu açıktı. Dedesinin ülkesi Hırvatistan'a karşı 20. dakikada golünü de atmıştı. Hakikaten ayrı bir seviyedeydi.

                 Yalnızca altı ay sonra genç yıldızın ilk kez Bundesliga'da forma giymesi ABD basınını zevkten dört köşe etmişti. Her hareketi gif'e dönüşmeye, her düz pasından YouTube videoları yapılmaya başlanmıştı. Bunların tamamı abartıydı ama Pulisic hem basının ilgisine hemde beklentilerin artmasına olgunlukla karşılık verdi, dağılmadı. Yarım sezon oynadığı 2015-16'nın sonrasındaki iki sezon Dortmund için çok parlak geçmese de, Pulisic çizgisini hep yükseltti. Ta ki Lucien Favre takımın başına geçene kadar...

                 Pulisic'le ilgili iki soru işareti var ve hayır bunların ikisi de Chelsea'nın ödediği, evet 64 milyon sterlin biraz fazla bonservis bedeli değil. İlki tornasından geçirdiği gençleri inanılmaz seviyelere taşıyan Favre'in ona sezonun ilk yarısında hemen hemen şans vermemesi. İkincisi, biraz ilkiyle de alaka kurulabilir, Pulisic'in son dönemde yaşadığı irili ufaklı ama sık kas sakatlıkları. Chealsa'ın onu gelecekte Eden Hazard'ın yerini doldurmak için aldığı söylentilerini de göz önüne alırsak, Pulisic'in son dönemde pek fazla 90 dakika oynamaması eksi olarak yazılabilir.


                 Hazard'ın ne yapacağı belli değil. Real Madrid hayali kurduğunu ama kariyerinin sonuna kadar Chelsea'da oynayabileceğini söylüyor. Pulisic'in profili onu Hazard sonrası planlar için ideal gösteriyor. Çok ortak yönleri var; dripling yetenekleri, oyun zekaları, hem çizgiyi hemde merkezi kullanmaları, fiziksel yapıları, dengeleri ve savunmaların altını üstüne getirebilmeleri... Evet, Pulisic henüz Hazard kadar ceza sahası etkinliğine sahip değil ancak 20 yaşında. Bu yüzden Sarri'nin kısa pas oyununa ve topu ayağında tutan takım yapısına uygun. Kaldı ki Sarri'nin Hazard, İnsigne, Mertens veya Callejon dörtlüsünden aldığı verimi Pulisic'ten alma ihtimali yüksek. Transferdeki tek handikapsa Dortmud'a sezon sonuna kadar kiralık bırakılması gibi görünüyor. Eğer Favre işleyen takımı bozmayıp Pulisic'e ilk yarıda verdiği kadar şans verirse, gelişim çağındaki bir oyuncunun, Chelsea'ya maç eksikliğinden dolayı sorun yaşayarak katılma ihtimali yüksek.

                 "Bonservisi çok fazla" düşüncesini ise artık Premier Lig takımları için kafamızdan çıkarmamız gerekiyor çünkü hemen hemen tüm transferleri böyle. Pulisic için en önemli sorunsa baskı. ABD'nin bayrak adamlığını 18 yaşından itibaren taşımaya başlaması ve olası bir Hazard halefliği. Şimdiye kadar, geride bıraktığımız yarım sezon hariç, tüm beklentileri karşıladı ama iş onun için yeni başlıyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Müzik Dünyası'ndan Son Haberler

YENİ ALBÜM: Vampire Weekend son albümü "Modern Vampires of the City"nin üzerinden geçen 6 yılın ardından yeni albümünü yayınlamak üzere. Grup albümde yer alacak iki şarkıyı paylaştı; "Harmony Hall" ve "2021" , "Father of the Bride" adını taşıyacak albüm, grubun Rostam Batmanglij olmadan yayınlayacağı ilk albüm aynı zamanda.

SABIKALI BELGESEL: Micheal Jackson'ın ailesi, şarkıcının taciz iddiaları hakkında 4 saatlik bir belgesel olan "Leaving Neverland"e karşı tepkili. İlk gösterimi Sundance film festivalinde yapılan belgesel, James Safechuck ve Wade Robson'ın iddialarını içeriyor. Müzisyenin yeğeni "İkisi bu olayların hiç bir zaman yaşanmadığına dair yemin ettiler. Bağımsız bir delil sunmadılar" dedi. 

YENİ ŞARKI: Gerçi bu şarkı Selena Gomez'e ait değil, kendisi Julia Michaels şarkısı 'Anxiety'e feat. yaptı. Selena, Julia'ya hitaben "Benim tatlı ruh kız kardeşim. Julia sen benim hayatımın büyük bir parçasıydın. Kendimden şüphe duyduğumda bana nasıl cesaretleneceğimi öğrettin. Bu şarkı kalbime son derece yakın. Böyle hissedersen asla yalnız olmazsın." açıklamasını paylaştı.

YUVADAN UÇTU: Güney Kore'nin Girls Generation'ın en büyük idollerinden biri olarak geçen on yılın ardından Tiffany Young, en son single'ı "Born Again" ile baş döndürücü bir pop yıldızı olarak yeniden doğdu. Bu şarkı 22 şubatta yayınlanacak olan "Lips on Lips" EP'sinin müjdecisi aynı zamanda. 29 yaşındaki şarkıcı bu şarkıyla listeleri salladı.

YENİDEN: '90'lı yılların fenomen kadın grubu Spice Girls, bu yıl 8 konser verecek. Bu Reunion turnesine Victoria Beckham katılmayı reddetti. Bir iddaya göreyse kendisine bu turne için teklif gitmedi. Hangi iddia doğru bir kenara bırakıp turneye dönersek; 8 konserin hepsi İngiltere'de, ikisi Wembley Stadı'nda. Turnenin tüm biletlerinin tükenmesi bekleniyor.

YARDIMSEVER TAYLOR: Taylor Swift "Reputation World Tour"un kostümlü provasına 2000 evlatlık çocuğu ve ailelerini konuk olarak çağırdı. Arizona civarından toplanan bu çocuklar o gün çok mutlulardı ve Taylor Swift'le tanışma ve fotoğraf çektirme imkanı buldular. Ayrıca kendilerine pizza ikram edildi ve imzalı albümler verildi. Çocukların bir çoğunun ilk konser deneyimiydi.

BÜYÜK HAYRAN: Spice Girls'ün reunion turnesi için en çok heyecanlananlardan biri de Adele. Adele reunion turnesini açıkladığında çocukluğundan bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta Adele çocuk yaşta, odasında pijamalarıyla oturup Spice Girls posterleri önünde poz vermiş. Adele instagram postunda fotoğraf altına "Ha! Şu an böyle hissediyorum. Ben hazırım!" yazmış.

YENİ ALBÜM: Meghan Trainor'ın yeni albümü için gün sayıyoruz ama o gün asla gelmiyor. "Treat Myself" adını taşıyacak olan albümün çıkış tarihi Ocak ayı telaffuz edilmişti ancak ertelendi. iTunes'da açılan ön sipariş çağrısı da silindi. Şu an albümün ne zaman çıkacağı meçhul ama siz bu satırları okurken çıkmış da olabilir.

YENİ TUR: Bristollü trip hop grubu Massive Attack, 21 yıl önce yayınlanan, grubun 3.albümü "Mezzanine" için yeniden turneye çıkacağını açıkladı. Bu turnede grup film yapımcısı Adam Curtis ile güçlerini birleştirecek. Albüm "Teardrop" ve "Angel" gibi büyük hitleriyle tanınıyor ve milyonlarca sattı. Albümün yeni versiyonu geçen yıl yayınlanmıştı.

FİRMALARA DAVA: Kanye West'in, kariyerindeki en etkili plak şirketlerinden ikisine karşı dava açtığı bildirildi. Rap simgesi, Jay-Z'nin Roc-A-Fella Records'una ve EMI'a karşı iki dava açtı. Her ikisinin de ayrıntılarının ağır şekilde yeniden düzenlendiğine inanılıyor olsa da, doğrudan ödenmemiş telif ve mülkiyet hakları ile doğrudan bağlantılı oldukları anlaşılıyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Makyaj'da Romantik Akım

AKDENİZ SICAKLIĞI;
                  Channel makyaj koleksiyonunun kreatif direktörünün yarattığı Channel defile görünümü, sadece romantik buluşmalar için değil soğuk ve karanlık kış günleri için de ideal, bir tutam neşe ve yaşam enerjisine sahip. 1970'lerin Akdenizli jet setter'lerinden esinlenen defilede, modellere abartısızca ve sağlıkla ışıldayan bir ten makyajı yaptıktan sonra gözlere natürel tonlarda buğulu bir makyaj yapıp bolca maskara uyguladı. Channel'in Akdeniz görünümünün can alıcı noktası ise dudaklardaki fuşya ve narçiçeği arası mat ruj.


DUYGUSAL 90'LAR;
                  Defilelerde genellikle 90'ların makyaj görünümüne teatral bir yaklaşım sergileyen Moschino, yeni sezonda şimdiye dek gördüğümüz en minimal ve uygulanabilir makyajla karşımızda. Tom Pecheux'nün yarattığı görünümün odak noktası, ilk bakışta kahve ve kiremit karışımı dudaklar gibi görünse de, asıl can alıcı detay dikkatlice taranmış belirgin kaşlar. Pecheux'un aynı anda güçlü ve yumuşak olabilen 90'lar görünümünü elde etmek için sedefli veya ıslak görünümlü bir far kullanarak makyaja doku kazandırabilirsiniz.

BİR YAZ SABAHI HAFİFLİĞİ;
                  Laura Vassar ve sevgilisi Kristopher Brock tarafından yaratılan ve belki de bu sebeple her koleksiyonunda bir tutam romantizm barındıran Brock Collection'ın sezon makyajını, geçtiğimiz yıl kendi markasını lanse eden ünlü makyaj artisti Gucci Westman yaptı. Georgia O'Keeffe'in canlı renklerinden ilham alan defilede Westman, makyajın bir yaz sabahının rahatlığını ve yaşam sevincini barındırdığını anlatıyor. Modellerin kaşlarını gelişigüzel tarayan makyaj artisti, kapatıcı ve fondöteni yüzde gerekli noktalara ince bir katman halinde uyguladıktan sonra, yanaklara şeftali ile pembe tonlarında bir stick allık sürdü ve yine aynı allıkla dudaklara rek verdi.

BAŞROLDE PEMBE;
"Klasikleşmiş romantik tonları alıp onlara güç kattık" Giorgia Armani Beauty'in kreatif direktörü ve kült makyaj artisti Linda Cantello, pembeyi yeniden yorumladığı Georgio Armani ilkbahar defilesinde, ışıltılı gül rengi bir allığı hem yanaklarda hem gözlerde hemde dudaklarda kullandı. Highlighter uygulanacak yerlere bu allığı sürmenin pembeyi vurgulamanın yeni bir yolu olduğunu söyleyen Cantello, göz pınarlarına da ışıltılı gümüş tonlarında bir far sürdü.


YALIN GÜÇ;
                  Narin siluetlerden ve mor salkım çiçeklerinden ilham alan Delpozo'da, makyaj artisti Monica Marmo, bu sakin romantizmi makyaja transfer etti. Modellerin yüzünü birer taç yaprak gibi gören Marmo, çiçek yapraklarının kadife kokusunu mat ürünlerle cilde taşıdı. Yağsız nemlendirici ile başlayan makyaj uygulamasını renkli nemlendirici, kapatıcı ve matlajtırıcı pudra takip etti. Allık ve far olarak şeftali tonunda mat dudak kalemi, dudaklarda ise kayısı tonlarında ruj kullanıldı.

BAHAR TAZELİĞİ;
                  Makyaj artisti Dick Page'in defilesinde yaptığı ve pembemsi riviera ışıltısı olarak adlandırdığı bu sağlıklı makyaj, natürel makyaj tutkunları için mevsimsiz bir görünüm. Önceliğin taze bir cilt olduğuna dikkat çeken Page, kırmızı, pembe ve kahverengi rujları karıştırıp, modellere allık, far ve ruj olarak uyguladı. Bazı modellerin gözlerine mercan rengi far süren Page, hafif bir maskara ile makyajı tamamladı.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Susamın Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

               Susam, 30-125cm. boylanabilen bir yıllık bir bitkinin tohumlarıdır. İnsanlığın bildiği en yağlı tohumlardan biridir. Aşçılıkta kullanıldığı gibi tedavi edici özellikleriyle de bilinir. Omega-6 yağ asitleri, flavoid, vitaminler, çinko ve kalsiyum, fenolit antioksidanlar, lif içerir ve antikanser özellikleri vardır. Mono doymamış yağ asidi ve oleik asit açısından zengindir. Ayrıca 100gr susam 18gr protein içerir. Günlük magnezyum ve mineral ihtiyacının %25'ini giderir. Asya'da ve Anadolu'da yetişir. Özellikle Burma, Çin, Nijerya, Sudan ve Etyopya'nın önemli ticari ürünlerinden biridir.
FAYDALARI;
               Kan basıncını düzenler, hipertansiyonu kontrol altına alır, kanserle savaşır. Lösemi, meme, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserlerini önlemede oldukça etkilidir. Tıp 2 diyabet hastalarının kullandığı ilacın işlevselliğini arttırır. Glikoz ve insülin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kolesterole iyi gelir, LDL'yi azaltıp, HDL'yi arttırır. Koroner arter hastalıkları ve felç durumlarını önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Kalp sağlığını destekler. Romatizma ve Artrit ağrılarını rahatlatır, eklem iltihaplarını azaltır. Kansızlığa iyi gelir, kırmızı kan hücrelerini arttırır, demir eksikliğini giderir. Kemik sağlığını destekler.

               Hamilelikte fetüsün uygun uygun DNA sentezi için gerekli olan folik asidi sağlar. Anksiyeteyi azaltır. Emzirme döneminde sütü arttırır. Zengin bir lif kaynağı olduğundan sindirim sistemini destekler. Göz sağlığına iyi gelir, göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesine yardım eder. Detoks sağlar ve karaciğeri destekler. Ağız sağlığına iyi gelir, diş eti hastalıkları ve diş çürümelerini önler zira ağızdaki bakterileri öldürür. Cilde de iyi gelir, esnekliği geliştirir. Yaşlanmayı geciktirir. İyi bir nemlendiricidir. İltihaplı yaraları iyileştirir, saç sağlığı için de gereklidir.


KULLANIMI;
  • - Tohumu da, yağı da hazır alınabilir. Susam tohum olarak tüketildiğinde günlük doz ortalama 1 çay kaşığı dolusu olmalıdır.
  • - Yağı, yemeklerde kullanılabildiği gibi, hariçten, cilde ve saçlara doğrudan uygulanabilir. Kolajen dokusunu onarır ve cildi güneşten korur.
  • - Kökleri güçlendirmek için susam yağı ısıtılıp vazelinle karıştırılarak saç diplerine elle masaj yapılır. Yıkamadan en az 1 saat bekletilmelidir. Maksimum etki için sabaha kadar bırakılmalıdır. Saçı parlatır ve beyazlamayı geciktirir. Yıkandıktan sonra son durulamada avuca alınan biraz susam yağı, saçlara sürülünce saç kremi etkisi yapar. Ayrıca biti bile önleyebilir.
NOT: Susam alerjisi ve kronik ishal durumlarında kullanılmamalıdır. Ameliyat öncesinde de kullanıma ara verilmelidir.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Gülümsemek Neden Önemlidir?

                 Duygudan yoksun katı yüz ifadesinde kendini gösteren asık surat fenomeni, üç yıl kadar önce kültürel anlamda zirve yaptı. Bilim insanları varlığını kabullendi, ardından The New York Times'daki düşünsel yazılar geldi ve "Gülümsemek kırışıklığa yol açar. Asık surat güzelliğinizi korur" tarzı iddialar içeren memler etrafta dolaşmaya başladı. Bu son kısım ironik, çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmaların çoğu, gülümsemenin insanı üç yaş genç gösterdiğini vurguluyor. Güzel hemen haberi verelim: Gülümsemek yeniden yükselişte!
                 Yeni araştırmalar gülümsemenin olası yararlarına dikkat çekiyor, stres düzeyi ve kalp hızında düşüş, bağışıklıkta güçlenme ve hatta egzersiz seanslarının daha az yorucu hale gelmesi. Kazayağı olarak bilinen gülümseme çizgilerini bertaraf etmek için hepimizin avuç dolusu sakinleştirici alması gerektiği konusunda dermatologlar hemfikir. Ancak gülümseme denilen mimiğe dair ortak bilgimizde açıklığa kavuşması gereken başka yanlar da var. Öyleyse gelin, doğru ile yanlışı birbirinden ayıralım.

~Gülümsemek Kırışıklığa Yol Açmaz.
                 Gülümsemenin kırışıklıklara neden olduğu algısının, 19.yüzyıl Avrupa'sına kadar geri gittiğini belirten New Yorklu dermatolog Harrod Frank, "Anneler kızlarına evlenene kadar gülümsememelerini, aksi taktirde kırışıklıkların yer edeceğini ve seçilme şanslarının azalacağını söylüyordu" diyor. Peki gerçek mi bu? Sadece kas hareketleri yüzünden nazolabial kıvrımlar yada ağzın iki yanını çevreleyen derin gülme çizgileri edineceksiniz diye bir şey söz konusu değil.

                 Genelde kırışıklıklar, cilt kalınlığı, esnekliği, yağ dağılımı ve kolajen miktarının ortak etkisiyle ortaya çıkıyor ve Frank'ın söylediğine göre "tüm bunların genetik ve çevresel nedenleri oluyor". Kazayağı bölgesindeki kırışıklıkların oluşmasında içten gülümsemenin payı var ama dematologlara göre güneşten özenle korunarak ve antioksidan serum kullanarak kırışıklıkların önüne geçmek mümkün. Dermatoloji profesörü Heidi Waldorf, istenmeyen çizgilere katlanamıyorsanız, botoks gibi nöromodülatörlerin onları yumuşatacağını söylüyor.

~Gençlik Serumu da Sayılamaz.
                 Kimi araştırmalar gülümsemenin insanlara daha genç bir görünüm kazandırdığını kanıtlamış olsa da (ne kadar mutlu görünürseniz, insanlar zamanın izlerine o kadar az dikkat ediyor) bazı veriler ancak 40 yaşını aşmış olanların bu halo etkisinden yararlandığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl bir araştırmanın sonuçlarına göre, nötr ifade, yılların izlerini azaltmanın anahtarlarından.

~Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla Gülümser.
                 Bir psikoloji profesörü bu anlayışın büyük oranda kültürel cinsiyet ayrımcılığından kaynaklandığını söylüyor. "Kadınların gülümsemesi bekleniyor. Yoksa sosyal anlamda cezalandırılıyorlar" diye belirtiliyor. "Kadınsı olmanın hoş görünmekle ilgili olduğuna dair en iyi yolu gülümsemek." Güç sahibi olmak, cinsiyetten bağımsız olarak bu durumu değiştiriyor. Yetki sahibi kişiler, sevimli görünme zorunluluğu hissetmiyor.

~Bizi Birbirimize Yakınlaştırır.
                 "Gülümsemenin iletişim kurmada etkisi büyük" diye konuşuyor LaFrance. "Gülümseme, ilişkileri geliştirip onarabiliyor, anlaşmazlıkları yumuşatıyor. Karşınızdaki kişiye güvenilir olduğunuzu hissettirmenin etkili yollarından biri." Yapılan yeni bir araştırma gülümsemenin içsel mutluluk ifadesi olmaktan çok insanlarla ilişki kurmaya yönelik bir davranış olduğunu öne sürüyor. Üstelik ilişkileri iyileştirmek adına belli bir dereceye kadar kandırmaca da mümkün. Botoks uygulamasının antidepresan etkisi yarattığını biliyor muydunuz? Bu yüz ifadelerinin (ve onlara gösterilen tepkinin) kişinin ruh halini etkileyeceği fikri...

~Sanıldığı Kadar Evrensel Değil.
                 ABD, 2003'te Irak'ı istila ettiğinde, askeri güçlerden tehtid teşkil etmediklerinin göstergesi olarak sivil halka gülümsemeleri istenmişti. Ancak dil gibi, yüz ifadeleri de değişik kültürlerde farklı şekillerde kullanılıyor, farklı anlamlar içeriyor. (Sözsüz Davranış) dergisi tarafından 2016 yılıkda gerçekleştirilen araştırmaya göre Japonya, Hindistan, İran, Güney Kore ve Rusya'da gülümsemek, zeka düşüklüğü olarak kabul ediliyor. Ayrıca Hindistan ve Arjantin'de, muhtemelen sahtekarlıkla da ilişkilendiriliyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site