İyi Bir Konuşmacı Olmak Mümkün Mü?

                      İş yerinde veya kişisel hayatınızda insanların sizi gerçekten dinlemesi ve size güvenebileceklerini bilmeleri için konuşma becerileriniz kritik önem taşıyor. Bu durumun bilincinde olan insanlar, düzenli olarak vücut diline dikkat ediyor, konuşurken "şey" gibi dolgu kelimeleri kullanmaktan veya "eee" gibi duraksamalardan kaçınıyorlar. Bu şekilde, dinleyen tarafından dikkate alınıyor ve daha güvenilir oluyorlar. Sahip olduğumuz fikirlerin düşüncelerin içeriği kadar onları aktarma şeklimiz de söylediklerimizin dikkate alınmasını sağlıyor ve hayata geçirilmesini mümkün kılıyor. Bir çok becerilerimiz gibi konuşma becerimizi de geliştirmek büyük ölçüde bizim elimizde.

                      Doğru yöntemleri benimsediğimizde bunu gerçekleştirmek ve hedeflerimize erişebilmek hiç de zor değil. Öncelikle şunda hem fikir olalım. Spor endüstrinde etkin iletişim becerilerine sahip olmaksızın başarılı olmak neredeyse imkansız. Spor endüstrisi doğası gereği sürekli olarak başkalarıyla iletişim kurmamızı gerektiren sosyal bir çalışma ortamı sunuyor. Bir yandan sosyal olan bu ortam, diğer yandan da oldukça heterojen...
                      Başka bir deyişle, spor endüstrisinde çalışan bireyler olarak, çok farklı niteliklere sahip insanlarla sürekli olarak iletişim kurmak durumundayız. İnsanlarla konuşurken iletişimin verimliliğin etkileyen bir çok unsur bulunuyor, bunlardan hem en önemlilerinden biri hemde büyük oranda kontrolü bizim elimizde olanı, daha alımlı ve çekici bir konuşmacı olmak. Şimdi bir dakikalığına durun ve geçmişte konuştuğunuz ve dikkatinizi çeken kişileri düşünün. Muhtemelen, aklınıza gelen konuşma, dinamik ve bilgilendiriciydi. İnsanlarla etkili biçimde konuştuğunuzda, ilgilerini çeker, söylediklerinizle yürekleri ve akıllarıyla bağlantı kurarsınız.

                      Konuşurken sahip olduğunuz enerji, fikirlerinizi çekici hale getirir, karşı tarafı ikna etmeyi kolaylaştırır. Dinleme sırası size geldiğinde ise karşı tarafa tüm dikkatinizi vermek, karşınızdakini dinlemek istediğinizi göstermek, güven inşa etmenin güçlü bir yoludur. Etkileyici konuşma becerisi bir çok hedefinize ulaşmanıza olanak sunacağı gibi itibarınızı artırabilir ve kariyerinizde yeni kapılar açabilir.

                      Şimdi etkileyici bir konuşmacı olabilmek için neler yapmanız gerektiğine daha yakından bakalım. Atmanız gereken ilk adım, olumlu bir beden dili kullanmak. Konuşurken nadiren gözünüze bakan birini dinlediğinizi hayal edin. Omuzları yığılmış bakışları boş ve sesi monoton. Konuştıklarınız onu ilgilendirse bile, söylediklerinizi umursamıyor gibi görünüyor! Aslında, vücut diliniz kullandığınız kelimelerin tek başına yapabileceğinden çok daha fazlasını söyleme becerisine sahiptir. Bu yüzden bakışlarıyla konuşurken kendine güvenen, ilgili ve tutkulu görünmek çok önemlidir.

                      Duruşunuz, jestleriniz, yüz ifadeleriniz ve ses tonunuz, dinleyicinizi meşgul eden ilk işaretlerdir. Bu yüzden dinleyicinizle konuşurken ayağa kalkın, kendinizden emin olduğunuzu gösterin. Gözünün içine bakın, gülümseyin ve kasıtlı, amaçlı el hareketleri kullanın. Düşüncelerinizi aktarırken hikayelerin gücünü kullanın. Bu hikaye birinin size anlattığı ilgi çekici bir kitap, bir film veya yaşanmış bir anı ile ilgili olabilir.

                      Konuşurken hikayeleri kullanmak, karşınızdaki kişinin hayal gücünü yakalamak ve onunla gerçek bir bağlantı kurmak için son derece etkili bir yoldur. Kim olduğunuzu ve neden burada olduğunuzu açıklamak için hikayeler anlatabilir ve öğretmek, motive etmek, vizyon iletmek veya empati göstermek için hikayelerin gücünü kullanabilirsiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Ödem ve Kilo Alma İlişkisi!

                   Ödem, vücudun dokularında sıkışan sıvının neden olduğu şişliktir. Ödem en sık ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda olur, ancak yüz, eller ve karın gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Vücut içinde aşırı sıvı birikmesi durumunda su tutulması meydana gelir. Su tutma dolaşım sisteminde veya dokularda meydana gelir. Ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olabilir.

ÖDEMİN NEDENLERİ;
                   Ödem, yerçekiminin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, özellikle bir yerde uzun süre oturmak veya ayakta durmak ödeme sebep olabilir. Yatalak veya uzun uçuşlarda otururken olduğu gibi fiziksel olarak inaktif olan insanlar da etkilenebilir. Su doğal olarak bacaklara ve ayaklara çekilince ödem meydana gelir. Ödem, bacak damarlarındaki kapakların zayıflamasından kaynaklanabilir (venöz yetmezlik adı verilen bir durum). Bu problem damarların kanı kalbe geri getirmesini zorlaştırınca varisli damarlarda ve bacaklarda sıvı birikmesine neden olur.

                   Konjestif kalp yetmezliği, akciğer, karaciğer, böbrek ve troid hastalıkları gibi bazı hastalıklar ödeme neden olabilir veya ödemi daha kötü hale getirebilir. Tansiyon ve ağrı için kullanılan bazı ilaçlar ödeme neden olabilir veya ödemi kötüleşebilir. Alerjik reaksiyon, şiddetli inflamasyon, yanıklar, travma, pıhtılar veya kötü beslenme de ödemeye neden olabilir. Diyetin çok fazla tuz içermesi ödemi daha da kötüleştirebilir. Hamile kalmak, uterus vücudun alt kısmındaki kan damarlarına baskı uyguladığı için bacaklarda ödemlere neden olabilir.
ÖDEMİN BELİRTİLERİ;
            ~Etkilenen bölgede şişlik olması
            ~Şişmiş bölgenin üstündeki cildin gerilmiş ve parlak görünmesi
            ~Şişmiş bölgeye parmakla en az 5 saniye boyunca hafifçe bastırılıp çekildikten sonra deride çukur oluşması.
            ~Bacakta şişme varsa yürümede zorluk görülmesi
            ~Akciğerde ödem varsa öksürük veya nefes almada zorluk görülmesi bu belirtilerden bazılarıdır.

SODYUM ve ÖDEM İLİŞKİSİ;
                   Sofra tuzunda bulunan birincil mineral olan sodyum, sıvı dengesinde kilit bir rol oynar. Vücutta bu esansiyel mineralin fazlası olduğu zaman, dokular sıvı-sodyum oranını dengelemek için suya tutunurlar. Bu nedenle yüksek tuzlu bir yemekten sonra şişkinlik hissedilebilir. Sağlıklı insanlar için, ılımlı sodyum alımını sürdürmek sıvı tutulumunu azaltır veya önler. Kalp, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik durumlardan kaynaklanan ciddi ödemleri olanlar için sodyum azaltılması, vücudun depolanan sıvıların bir kısmını serbest bırakmasında yardımcı olacaktır.

                   Çok fazla işlenmiş gıda gibi, tuz oranı yüksek öğünler yendiğinde, vücutta su tutabilir. Su tutma oranını düşürmek için en yaygın tavsiye sodyum alımını azaltmaktır. Bir çok çalışma, yüksek sodyum alımının, vücutta sıvı tutulumunun artmasına yol açtığını göstermiştir. Diğer yandan, sağlıklı erkeklerde yapılan bir çalışmada aynı etki bulunamamıştır, bu nedenle sonuçların bireye bağlı olabileceği söylenmektedir.

                   Porsiyon başına 140 miligramdan daha az sodyum içeren yiyecekler düşük sodyumlu yiyecekler olarak kabul edilirken, yüksek sodyumlu yiyecekler servis başına 400 miligramdan fazlasını içerir. Genellikle, bir gıda ne kadar az işlenirse sodyumu o kadar düşüktür. Taze veya dondurulmuş meyveler ve sebzeler doğal olarak sodyum bakımından düşüktür ayrıca süt ve yoğurt gibi bazı süt ürünleri de düşük sodyumlu olarak kabul edilebilir. Bir bardak sütte 120 miligram sodyum ve 1 bardak sade yoğurtta 150 miligram sodyum bulunur.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Parlayan Bir Cilt İçin Doğru Beslenme!

                    Lekeler, akneler sadece gençlerin değil hepimizin derdi. Doktor tedavilerinin yanısıra, beslenmenize ekleyeceğiniz gıdalar, egzersiz, temiz hava ve iyi bir cilt bakımı detoksu ile kendinizi ve cildinizi yenilemeniz artık mümkün. Mutsuz bir bağırsak mutsuz bir cilt anlamına da geliyor. Kefir kolayca bulabileceğiniz en güçlü probiyotikten zengin kaynaklardan bir tanesi. Ciltteki iltihapları önlemekten, sindirim bozukluklarını gidermeye kadar bir çok faydası var.

                    Dulavratotu, akne ve sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine yardımcı olan bununla da kalmayıp, cilt sağlığını ve gerginliğini desteklemek için kullanılan iyileştirici bir bitki. C vitamini ve mineraller içermesinin yanısıra cildin UV ışınlarından korunmasını sağlayan karotenoidleri içinde barındıran Moringa bir diğer kurtarıcımız. Isırgan otu, cildin sakinleşmesine, egzama ve akne gibi durumların engellenmesine yardımcı olan anti-enflamatuarlara sahip detoksifiye edici bir bitki.
                    Yaban mersini, böğürtlen, çilek, frambuaz gibi antioksidan yüklü meyvelerde cildi temizlerken bir yandan da bol lifle dolu olup, insülin üretimini dengelemek için harika kaynaklar. Güçlü bir şifa kaynağı olan nane, sakinleştirici özelliğinin yanısıra, sindirim sistemine yardımcı, stresi azaltan, baş ağrılarına iyi gelen, sinüsleri temizleyen ve tüm bunlarla kalmayıp cilt için çok faydalı bir bitki. Vücutta çinko ve selenyum eksikliği bazılarımızda akne problemlerine sebep olabilir. Çünkü selenyum vücutta enfeksiyon ile savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını aktif olarak arttırmaya yardımcı olur.

                    E vitamini, bakır, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir cildin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çiğ bademi içerdiği zengin mineraller bakımından sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketmenizi öneririz. Domates, C vitamini bakımından zengin bir besin olup, cildin kolajen üretmesine yardımcı olur. Likopen içerir ve ona kırmızı rengi veren pigmentlerle cilt dolaşımını uyarır. Su teresi, salatanızdan eksik etmemeniz gereken bir diğer cilt dostu. Cildin temizlik maddesi olup cildi besleyen ve toksinlerden arınmasını sağlayan antioksidan, karoten ve potasyumdan zengin bir besin.

                    Rezene, sindirim sistemini düzenleyen, vücuttaki ödemi, şişkinliği ve toksinlere atmaya yarayan bir bitki olmasının yanısıra, cilt ve saç sağlığınız için harikalar yaratıyor. Çay olarak tüketmeniz bile farkı görmenizi sağlayacak. Kırmızı üzüm, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarından tedavisine yardımcı bir diğer sağlıklı besin. Doğal bir antihistamin olduğundan alerjik reaksiyonların kontrol edilmesine de yardımcı oluyor. Pancar, cilt temizleme özelliği ve vücuttan toksin attıran gücü ile yine olmazsa olmazlarımızdan. Epidermal sağlık ve şifa için gerekli olan potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve E vitamini bakımından yüksek.

                    Gelelim avokadoya, cildin erken yaşkanma belirtilerini ortadan kaldıran ve cilt sağlığı için çok önemli olan bir besindir. Beta karoten ve likopen içermesinin yanısıra çok güçlü bir anti-enflamatuardır. Kabak çekirdeği, her bir çekirden E vitamini, çinko, omega 3 ve 6 yağ asitlerinden zengindir. Cilt temizliği için oldukça önemlidir. Her gün bir fincan yeşil çay da içeriğinde barınan antioksidan polifenol sayesinde cildinizi iyileştirir ve güzelliğinize güzellik katar. Beslenme düzeninizde yapacağınız ufak dokunuşlarla sağlıklı bir cilde sahip olmanız kesinlikle mümkün. Şimdilik bunları hayatınıza alarak başlangıcı yapın. Bir ay da bile farkı gözlemleyeceksiniz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Portakal Nergisi: Aynısefa Bitkisi

                    Türkiye'de pek çok ve kolay yetişen otsu bir bitkidir. Kendiliğinden yetiştiği gibi, bahçelerde estetik güzellik sağlayan süs bitkisi olarak sıkça tercih edilir. Dayanıklı bir bitkidir, yarım metreye kadar boy atar. Özellikle güneşli yerlerde, kumun ve kilin bolca olduğu gevşek toprakları sever. Kış sonunda yani Mart ayında açmaya başlayan ve sonbaharın sonuna kadar kalıcı olan çiçekleri portakal rengindedir.
                    Aynısefa bitkisinin çiçeklerinin kapalı yada açık oluşundan o günün yağmurlu olup olmayacağı da anlaşılabilir. Biyokimyasal içeriğinde kanserle savaşan bir çok madde, Saponinler, Glikozitler, Carotinoid, Xantophyll, Müsilaj, Flavonlar, Organik asitler, Likopin, Fitonzidler ve C vitamini vardır. Uzmanların doğal eczane dediği bu bitki, özellikle son yıllarda cilt bakımı kremlerinde kullanılarak, adeta doğal nemlendirici görevi görmektedir. Başka bitkilerle de karıştırıp, bir çok önemli hastalığın tedavisinde harika sonuçlar gözlemlenmiştir.

FAYDALARI;
                    Yara iyileştirme özelliğiyle bilinen Aynısefa; ağrı, şişme, iltihabı azaltmak, yaralar ve bacak ülserleri tedavisinde kullanılabilir. Hepatit A-B-C ve mikrobik sarılık hastalıklarına, kan temizleyici özelliğiyle büyük yardımcıdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde damar iltihabı, fistül, varis damarları, rahim ve böbrek iltihapları, ameliyat yaraları tedavisinde faydalıdır. Ayak  mantarları, kan çıbanı, pigment ve ihtiyarlık lekelerinde etkilidir. Merhemi, kaşıntılı ayak mantarına ve güneş yanığı dahil her türlü yanığa karşı etkilidir, siğil ve uyuz giderir. Hem mide bağırsak kanamaları, kalın bağırsak iltihapları ve kolitte, hemde parazit düşürücü olarak kullanılır. Adet düzenleyicidir ve adet sancısı giderir, safra sökücü bir etkisi de vardır. Kas spazmları, kalbi rahatlatma ve sinir gerginliği tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığında önerilir.

KULLANIŞI;
~Bir tatlı kaşığı kurutulmuş Aynısefa bitkisi, çeyrek litre kaynamış suya atılarak demlenip içilir.
~İki avuç dolusu taze veya 100 gram kurutulmuş bitki bir küvete atılıp, içinde banyo yapılabilir.
~Sap çiçek ve yaprak olarak mikserde sıkılıp suyu çıkarılır. Şişeye alınır, buzdolabında on beş gün dayanır.

~İki avuç dolusu taze bitki, çiçek, sap ve yaprak olarak ince kıyılır. 500 gram iç yağı kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır, içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Ağzı kapalı olarak sabaha kadar serin ve karanlık yerde tutulur. Ertesi gün tekrar hafif ısıda bir bezden süzecek sıvı haline gelene kadar ısıtılır. Süzüldükten sonra, temiz kaplara doldurulur. Üzerlerine, süzerken bezde kalan posalar da eklenmelidir. Kokusu kötüdür, bir-iki damla parfüm damlatılabilir. Oda sıcaklığında bir hafta, buzdolabında uzun süre dayanır.

NOT: Karanlıkta kurutulmalı ve cam kavanozlarda saklanmalıdır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Kara Deliğin Gerçek Fotoğrafı

                     Nisan ayında çarpıcı bir fotoğraf hepimizin ekranlarını süsledi. Siyah ve turuncu temalı, yuvarlak ve bulanık bir cisim. Akıllara ilk gelen düşük kalite bu fotoğraf da neyin nesiydi... Sonra detayları okuyunca aslında muazzam bir şeyin fotoğrafı olduğu ortaya çıktı. Evet, kara deliğin fotoğrafından bahsediyorum. Senelerdir soyut bir kavram olarak beynimizde yer alan kara delik, ilk defa somut olarak karşımızda.
                     Ben böyle soyut olarak varlıklarına alıştığım şeyleri karşımda görünce biraz ürperiyorum. Kara deliğin fotoğrafı konusu biraz karışık. Öncelikle kara delik, bizden 55 milyon ışık yılı (500 milyon trilyon km) uzakta -hala fotoğraf neden bulanık diye söylenmiyorsunuz umarım!- Büyüklüğü hakkında da bir rakam vermek gerekirse, çapı 38.850.000.000km (1,5 ışık günü) öyle minnoş göründüğüne bakmayın... Gelelim fotoğrafın nasıl çekildiği konusuna. Biri eline fotoğraf makinesini alıp, kara deliğin karşısına geçip bir tuşa basmadı. Dünya üzerinde farklı noktalara sekiz tane radyo teleskobu yerleştirildi ve bu teleskoplardan eş zamanlı toplanan veriler bir araya getirilerek bu fotoğraf oluşturuldu. Bu veriler uzun bir süre incelendi, ortaya çıkan fotoğraf bu incelemelerin sonucu demeliyiz, öyle şipşak ortaya çıkan bir şey değil...

                     Bilim ile ilgili yazılarda sıklıkla bahsedilen iki kavram vardır. Teori ve pratik. Bir şeyin teoride doğru olduğu düşünülmesi, kağıt üstündeki verilere dayanarak yapılan varsayımlardır kimi zaman. Pratikte ise, somut olarak gözlemlenen ve elde edilen veriler vardır. Çoğu zaman teori önden giderken, pratik de arkadan takip eder. Mesela teknoloji, yetersiz geldiği durumlarda pratik geride kalır. Konumuza dönecek olursak, astrofizikte teoriye göre kara deliklerin neye benzeyebileceği ile ilgili çizimler vardı.

                     Mesela Google'a gidip kara delik yazdığınızda bir sürü görsel gelecektir. Ama şimdi elimizde çok daha fazlası var, çünkü kara deliğin gerçeği karşımızda. Yani bilim insanları için yeni bir çağ başlıyor diyebiliriz. Kara deliklerle ilgili bilinmezleri çözmek için sabırsızlandıklarını bilmek çok da zor değil...

                     Kara deliklerin varlığına Einstein'ın Görelilik Teorisi'nde de rastlıyoruz. O da haklıymış yani :) Bizi en çok sevindiren bir diğer konu ise, bu fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlayan algoritmanın büyük bir bölümünün bir kadın tarafından geliştirilmiş olması. 29 yaşındaki Katie Bouman, 2016'da yüksek lisans öğrencisiyken algoritmayı geliştirmeye başlamış ve 2019'da ilk sonucuna ulaşmış. Katie'nin başarılı bir eğitim hayatı var, şu anda Harvard Üniversitesinde Event Horizon Telescope İmaging ekibinde doktora sonrası araştırmacısı. Katie'nin sosyal medyada paylaştığı fotoğraftaki heyecanını görmek bence paha biçilemez...

                     Bahsedilen çalışma tek bir kişinin başarısı değil, bu çalışmada yer alan ekibin 200 kişiden oluştuğu söyleniyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site