Bebek Odaları Nasıl Dekore Edilmeli?

                   Evin kesinlikle en tatlı yeri olan bebek odaları tüm anneleri ve anne adaylarını, hazırlık aşamasında bile oldukça heyecanlandırmaktadır. Klasik bir söz olsa da gerçekten her anne, çocuğu için en iyisini ister. Bu yazımızda bebek odası hazırlama aşamasında sizlere yardımcı olabilecek önerilere yer vereceğim.

                   Öncelikle bebeğinizin odası için bir konsept belirleyin ve seçeceğiniz mobilyanın kanserojen madde içerip içermediğine dair sertifikalı olmasına özen gösterin. Mümkünse organik, ham ağaçtan üretilmiş mobilyalar tercih edin. Seçiminiz boyayla renklendirilmiş mobilyalardan yana ise boyasının kokusuz, tutkalının organik ve kullanılan ağacın kaliteli olup olmadığına bakın. Estetik görüntüden önce bebeğinizin sağlığı ön planda olmalıdır. Bebek odasında hangi malzemeyi seçerseniz seçin muhakkak odayı minimum bir ay öncesinden havalandırın, belli zaman dilimlerinde temizlik işlemini gerçekleştirin ve sonrasında bebeğinizin kıyafetlerini, eşyalarını yerleştirin.

                   Bebek odasında tercihiniz ileride de kullanılması açısından, büyüyen yataklardan yana olabilir. Klasik bebek yataklarını da kullanabilirsiniz tabii... Önemli olan yatağın bebek için güvenli ve parmaklıklı, parmaklıklarının da alçalıp yükselebilen şekilde olmasıdır. Kalite, fonksiyonellik, güvenilirlik, estetikten daha da önemlidir. Eğer bebeğinizin odasının duvarlarında işlem yapmak istiyorsanız, mobilyalar gelmeden önce bunu bitirmeniz gereklidir. Duvarları su bazlı, insan sağlığına olumsuz etkisi olmayan sprey boyalarla renklendirebilir, veya odanın konseptine uygun sticker'larla neşelendirebilirsiniz. Duvar ve mobilyalarda renk olarak kız-erkek ayrımı yapmaksızın beyaz, krem, açık gri renklerini tercih etmenizi öneriyorum. Duvarlara asacağınız panolar ve ışıklandırmalarla ve odada bulunan oyuncakların rengarenk oluşuyla oda zaten eğlenceli bir görünüme kavuşacaktır.

                   Halı, perde ve tavandaki aydınlatma ürününü odayla bir bütün halinde düşünün ama takım halinde düşünmeyin. Eğer tavanlarda biraz hareketlilik istiyorsanız yıldızlar, bulutlu gökyüzü, astronomiyle ilgili desenler kullanabilirsiniz. Bebek odalarındaki aydınlatma sarı ışık olmalı, mümkün olduğunca göz yormamalı ve oda maksimum seviyede gün ışığıyla aydınlatılmalı.
                   Yatak nevresimleri, perde organik malzemeden, halı ise doğaya dost ve tabanı kaymayan malzemeden olmalıdır. Oyuncak seçimlerinde doğal malzeme, kaliteli tekstil ürünlerini tercih etmelisiniz. Mobilya seçiminizde bebeğin odasının ebat ve ölçülerini asla göz ardı etmeyin. Kapı boşluk, pencere boşluk, priz yerleri dahil tüm ölçüleri komple alıp öyle giderseniz işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Odanın duvarlarına veya yatağın parmaklık kısmına renkli ponponlar, flamalar asabilirsiniz.

                   Duvarlarda bebek odasına uygun konsept çerçeveler, raflar, yazılar olursa oda daha da hareketlilik kazanacaktır. Bebek mobilyalarında erkek bebekler için en çok öne çıkan temalar, denizcilik, küçük prens, balon ve fil iken... Kız bebekler için prenses, şato, unicorn ve masal dünyası ön plandadır. Zincir bebek mağazalarının bebek odaları için hazırladıkları konseptlerine bağlı kalmaksızın aklınızda olan temayı kendiniz de yaptırabilirsiniz. Emzirme koltuğu ve alt değiştirme komodini bir anne için çok önemli ünitelerdir. Muhakkak bebek odasında bu eşyalara yer ayırın. Bebeğinizle beraber sağlıklı, huzurlu ve eğlenceli bir atmosfer oluşturmayı her daim her yerde ön planda tutun.

Unutmayın! Sizin huzurunuz, bebeğinizin huzurudur...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Böğürtlen'in Faydaları

                   Böğürtlen, gülgillerden yol kenarlarında sıkça görülen, dikenli bir bitkidir. Hamken kırmızı olan meyveleri olgunlaştıkça siyahlaşır. C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Fenolik asitler, flavonoidler, flavonoller antosiyanositler gibi zararlı moleküllere karşı çalışan bileşenler içerir. Kanı temizleme özelliği, birçok sağlık probleminin nedeni olabilecek oksidatif hasarı gidererek vücudu bir dizi hastalıktan korur. Kökü, yaprağı ve meyvesi sağlığa son derece faydalıdır.
FAYDALARI; Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları giderir. İyi bir idrar söktürücü ve toksin atıcıdır. Yüksek tansiyonu mesane taşlarını düşürür, yaprağı göz rahatsızlıklarına da iyi gelir. Böğürtlen ve yaprağı dışarıdan kullanımında ağrı kesici etki de gösterir. Yanıklara ve hemoroite iyi gelir. Taze yapraklarının lapası rahatsız bölgeye uygulanır. Kökünü kaynatarak suyunu içmek kan şekerini düşürür. Yaşlılığın sebep olduğu hafıza kaybını engeller. Taze sıkılan suyu bekletilmeden içilirse ishali giderir. Solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır. Kansere karşı etkilidir. Kemikleri güçlendirir; Damar sorunlarına yardımcı olur, kalbi korur, kolesterolü düşürür, düzenli barsak hareketlerini teşvik eder, kan şekeri seviyesini kontrol eder. Hafıza kaybını önler, ağız bakterilerini öldürür. Kilo vermeye yardımcı olur. Kemik sağlığını destekler. Böğürtlen ve yaprağı ayaklardaki yorgunluğu giderir, cilde de gerginlik ve parlaklık kazandırır.

KULLANIŞI;
                   Meyvesi: Taze tüketilir, şurubu ve reçeli yapılır, pastalarda kullanılır.
                   Yaprağı: 20 gram yaprak bir litre suda veya 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda çay gibi haşlanır, demlenerek süzülür. Günde 4 defa aç karnına birer çay bardağı içilir. Bu su ile gargara ağız, dil, diş etlerine ve bademcik iltihaplarına faydalıdır.
                   Lapası: Çiğ olarak körpe yaprakları ezilip lapa yapılır. Dışarıdan kullanılışı hemoroite iyi gelir, ciltteki hafif yanıklarda etkilidir.
                   Kökü: Kıyılmış olarak, yapraklarda verilen ölçü ile 10 dakika kaynatılır, 1 saat demlendirdikten sonra süzülerek içirilir. Kandaki şekeri ve mesanedeki kumları düşürür.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site