Şifalı Bitkiler: Kızılcık

                         Kızılcık ortalama metre uzayabilen bodur ağaçlardandır. Çok ekşi ve buruk tadından dolayı nadiren çiğ yenir. Eski çağlardan beri tıbbi amaçlarla kullanılan Kızılcık, C ve E vitaminleri ve lif yüklüdür. Salisilik asit, yüksek oranda polifenal proantosiyanit içerir. Eylül ve Ekim aylarında hasat edilir, o yüzden satın alınabilecek en iyi mevsim sonbahardır. İki ay boyunca buzdolabında saklanabilir, sonradan kullanım için dondurulabilir. Koyu kırmızı renkte ve oldukça sert olması taze olduğunu gösterir. Kurutulmuş kızılcık tercih edilecekse besin etiketine göz atıp, eklenmiş şeker ilavesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
FAYDALARI
                         Güçlü doğal bir antioksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı bazı hasarları engeller, vücut direncini artırır ve cildi besler. İdrar yolu duvarlarına bakterilerin yapışmasını ve çoğalmasını engeller, enfeksiyonlarla mücadele eder. Kızılcık suyu Helikobakter Pilori bakterisinin mide duvarına yapışmasını da önleyerek mide ülserine karşı direnç sağlar. Yapılan çalışmalar trombosit birikmesini önleyerek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalığı azaltabileceğini göstermiştir. Kolestrole iyi gelir LDL'yi düşürüp HDL'yi artırarak kalp sağlığını destekler. Aynı zamanda beyni, yaşa bağlı hafıza kaybı ve koordinasyon bozukluklarından korur. Tümör gelişimini yavaşlattığı bilinmektedir. Karaciğer, meme, yumurtalık, prostat ve kolon kanserlerine karşı pozitif etkisi saptanmıştır. Şişlikleri azaltıcı, kan pıhtılarını önleyici ve tümörleri ortadan kaldırıcı özelliği vardır. Diş sağlığını korumada yardımcıdır ve plak oluşumunu engelleyerek diş eti hastalığını önlemede yararlıdır. İskorbüt hastalığına karşı da koruma sağlar.
KULLANIMI
                         Sevilen bir kurabiye yada keke, kuru veya taze kızılcık katılabilir, granola yapılabilir, sosu hazırlanabilir, salatalara eklenebilir, reçeli, likörü, şerbeti yapılır.
Şerbeti: 1kg kızılcık, 2,5lt - 1,5 bardak şeker. Kızılcıklar tencereye alınır, üzerine sıcak su eklenir ve kaynatılır. Sık bir süzgeç veya tülbentle süzülür, şekeri eklenip karıştırılır. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve buzdolabına kaldırılır.
Sosu: Haşlanmış ve püre haline getirilmiş kızılcığa meyve suyu katılarak tatlılara, et suyu katılarak da yemeklere sos yapılabilir.

NOT: Kan sulandırıcı ilaç kullananlar kızılcıktan sakınmalıdır!
Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşın:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazılarımıza Yorum Yaparsanız Çok Seviniriz. ツ

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN


GönüLLü Yazar Kadromuzu Oluşturuyoruz.
Sende Sitemizde Yazar Olmak İster Misin?
O Halde Hemen Bize Ulaşın :)

SON YAZILAR


KAFEİN Alır Mısınız?
Kahve sevenlere müjdeli bir haber!

Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin, ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunuyor. :)
Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.

Sponsorlarımız

GÖRÜNÜM

Sitemiz En İyi Chrome iLe Görüntülenir!
© Copyright 2016 Web Long