Şifalı Bitkiler: Kızılcık

                         Kızılcık ortalama metre uzayabilen bodur ağaçlardandır. Çok ekşi ve buruk tadından dolayı nadiren çiğ yenir. Eski çağlardan beri tıbbi amaçlarla kullanılan Kızılcık, C ve E vitaminleri ve lif yüklüdür. Salisilik asit, yüksek oranda polifenal proantosiyanit içerir. Eylül ve Ekim aylarında hasat edilir, o yüzden satın alınabilecek en iyi mevsim sonbahardır. İki ay boyunca buzdolabında saklanabilir, sonradan kullanım için dondurulabilir. Koyu kırmızı renkte ve oldukça sert olması taze olduğunu gösterir. Kurutulmuş kızılcık tercih edilecekse besin etiketine göz atıp, eklenmiş şeker ilavesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
FAYDALARI
                         Güçlü doğal bir antioksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı bazı hasarları engeller, vücut direncini artırır ve cildi besler. İdrar yolu duvarlarına bakterilerin yapışmasını ve çoğalmasını engeller, enfeksiyonlarla mücadele eder. Kızılcık suyu Helikobakter Pilori bakterisinin mide duvarına yapışmasını da önleyerek mide ülserine karşı direnç sağlar. Yapılan çalışmalar trombosit birikmesini önleyerek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalığı azaltabileceğini göstermiştir. Kolestrole iyi gelir LDL'yi düşürüp HDL'yi artırarak kalp sağlığını destekler. Aynı zamanda beyni, yaşa bağlı hafıza kaybı ve koordinasyon bozukluklarından korur. Tümör gelişimini yavaşlattığı bilinmektedir. Karaciğer, meme, yumurtalık, prostat ve kolon kanserlerine karşı pozitif etkisi saptanmıştır. Şişlikleri azaltıcı, kan pıhtılarını önleyici ve tümörleri ortadan kaldırıcı özelliği vardır. Diş sağlığını korumada yardımcıdır ve plak oluşumunu engelleyerek diş eti hastalığını önlemede yararlıdır. İskorbüt hastalığına karşı da koruma sağlar.
KULLANIMI
                         Sevilen bir kurabiye yada keke, kuru veya taze kızılcık katılabilir, granola yapılabilir, sosu hazırlanabilir, salatalara eklenebilir, reçeli, likörü, şerbeti yapılır.
Şerbeti: 1kg kızılcık, 2,5lt - 1,5 bardak şeker. Kızılcıklar tencereye alınır, üzerine sıcak su eklenir ve kaynatılır. Sık bir süzgeç veya tülbentle süzülür, şekeri eklenip karıştırılır. Oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve buzdolabına kaldırılır.
Sosu: Haşlanmış ve püre haline getirilmiş kızılcığa meyve suyu katılarak tatlılara, et suyu katılarak da yemeklere sos yapılabilir.

NOT: Kan sulandırıcı ilaç kullananlar kızılcıktan sakınmalıdır!
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site