CoronaVirüsü Sonrası İş Hayatı Nasıl Olacak?

                               Bilindiği üzere iş hayatı gitgide daha esnek, mobil destekli, yoğun ve zorlu bir hal alıyor ve tamamiyle dijitalleşiyor. Corona salgını ile gelen karantina dönemleri bunu zorunlu olarak kıldı. Peki gelecekte bizi bekleyen iş dünyası nasıl revize olacak? Şu an yaşadığınız küresel Corona virüsü sona erdikten sonra hiçbir şeyin aynı olmayacağını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla geleceğin dijital çalışma platformu buna göre revize edilecek.

Yapay zekanın ve dokunmatik ekranlara sahip çalışma masaları ile geleceğe dair bir teknoloji söz konusu olabilir. İnsanlık ve mekanize edilmiş işlemler tek bir sistem halinde birleşecek. Daha serbest fakat kontrol edilebilir ve aynı zamanda daha yaratıcı ve kullanışlı olacaklar. Kesin olan bir şey var ki; çalışma hayatı büyük bir devrim sürecinde. Aslında bir nebze durum böyleydi fakat serbest çalışma potansiyeli ortaya çıktığından beri işler değişkenlik gösterebilir. An itibariyle bilindik kural buna karşı duran başlıca etmen ise dijitalleşme gibi görünüyor.

                               Kiminle, ne zaman ve ne kadar çalıştığımız yeniden şekillenecek, hatta "iş" olarak tanımladığımız şey bile teknoloji çağında tartışmaya açık. Bilgisayarlar, robotlar veya algoritmalar her zaman bu değişimin sorumlusu değildir. Hatta bazen bu robotlar globalleşmeye ve yeni trendlere yol açabiliyor. Yapılan araştırmalara göre her on çalışandan sekizi iş yerinde dijital teknolojiden faydalanmakta. Bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler artık iş hayatının ayrılmaz parçaları haline geldi. İnsanlar kalifiye olma durumlarına göre, dijitalleşmenin etkilerini farklı olarak hissediyorlar. Fakat hemen her insanın ortak görüşü ise iş hayatının daha da yoğunlaşması.
                               İş yerleri de değişimden nasiplerini alacak. En önemli değişimlerden bir tanesi de iş yerleri ve çalışma ortamlarında yaşanıyor. Bu alanlarda dijitalleşme, toplumsal dönüşümün he gerekliliği hem de sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de iş arkadaşlarıyla dijital olarak iletişim kurma zorunluluğu olan işlerde, kişiler ve bilgisayar sistemleri, daha esnek ev ofislerde yer alarak çalışmaya devam edebiliyorlar. Uzaktan çalışma, esnek çalışma saati, 25 saat haftalık çalışma süreleri ve dijital teknolojiden sonuna kadar yararlanılıyor. Modern teknoloji sayesinde artık insanların iş yapmak için beraber bir odayı doldurmaları gerekmiyor. Hatta performanslarını gözlemlemek için bile fiziksel birlikteliğe gerek yok. Geleceğin çalışma ortamları da fiziksel alanlardan bağımsız ve SAP gibi yazılımların çalışan gözlemleme sistemleri desteği ile sanal olarak yapılandırılacak.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site