Diken Ucu Bitkisinin Yararları

                                       Diken ucu bitkisi karadeniz bölgesinde dikenlerin arasından binbir zorlukla toplanan bir bitkidir. Türkiye genelinde adı Melocan, Diken gözü, Gıcır dikeni, Merevcen, Melocan, Özdiken, Silcan, Melvocan, Diken ucu, olarak geçer. Tadı çok güzeldir. Diken ucu otunun filizleri sebze olarak toplanır. Daha çok ormanlık alanlarda diğer bitkilere sarılarak yetişir. Kanı temizleme özelliğinden dolayı mucizevi ot olarak da anılır. Romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında da kullanılır. İnsanı rahatlatıcı ve sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Yumuşak dikenli uc kısımları kaygan olan bu ot, yeşil ve kırmızı renkte yenebilen bir otdur.
                                       Çiğ olarak da tüketilebildiği gibi kavurması yapılarak da yenir. Diken ucu otundan çok lezzetli yemekler yapılmaktadır. Bu daha çok Karadeniz yöresinde sık yapılan yemek türüdür. Türkiye'de bir çok yöresel isme sahip olan tek sebzedir. Samsun'da ise Kırçan bitkisi olarak anılır. Melocan otu ile yapılan yemekler özellikle Çarşamba ilçesinde sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.
Diken Ucu Bitkisi Turşusu
                                       Karadenizin İlkbahar aylarında yağmurların başlamasıyla büyüyen ve kasım ayına kadar doğada dikenlerin arasından toplanıyor. Kırçan'ın en çok turşusu ve kavurması yapılıyor. Mayıs ayında başlanıp, kasım ayına kadar süren bir toplama süreci var. Ve yağmur ne kadar çok yağarsa o kadar güzel ve lezzetli bir tadı oluyor. Diken ucu Kavurması veya Diken ucu turşusu ile ilgili tarifleri internetten kolayca bulabilirsiniz.
Diken Ucu Bitkisi Kavurması

Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site