Bitkisel Süt mü, Hayvansal Süt mü?

                                  Sağlıklı yaşayanların vazgeçilmezi bitkisel sütlerin yer aldığı tarifleri incelediğimizde kafa karışıklığı yaşamak işten değil. Pizza, cheesecake bildiğimiz gibi duruyor ama hayvansal süt yerine fındık, badem, kaju gibi kuruyemiş ürünlerinden elde edilen bitkisel bazlı sütler kullanılıyor. Kremalı makarna da dahil olmak üzere pastane ürünleri hiç hayvansal bazlı süt ve yağ ile yapılabiliyor. Kuruyemiş sütünden, yoğurt, peynir ve krema da elde edilebiliyor.
                                  Peki ne oldu da bitkisel bazlı süt bu kadar popüler oldu? Süt üretimi süreci oldukça basit. Kuruyemişleri akşamdan suyun içine atın sabaha kadar bekletin. Sabah suyu süzüp kuruyemişleri blendırda çekin. Kuruyemiş miktarının üç katı kadar su ekleyip karıştırın. Daha tatlı bir süt elde etmek istiyorsanız agave şurubu yada hurma gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı süzdükten sonra buzdolabında 4 gün kadar saklayabilirsiniz.

Eskiden hayvan haklarını savunanlar etik sebeplerden hayvan sütü tüketimine karşı gelirdi. Bunu laktoz alerjisi olanların badem sütüne yönelmesi izledi. Şimdi tüm dünyanın bir numaralı gündemi iklim değişikliği kaygısıyla bitkisel süte yönelim söz konusu. Bu sütleri sadece süpermarketlerde değil, her gün yemek yediğiniz restoranın mönüsünde de kullanıldığına şahit oluyoruz. Besin değeri açısından kıyaslandığında bitkisel süt nerede duruyor? Bitkisel süt, inek sütü ile kıyaslandığında çok daha az su ve toprak kullanımı gerektirdiği için daha az karbon salınımı anlamına geliyor. 2018 tarihli bir üniversite araştırmasına göre badem, yulaf, soya ve pirinç sütü üretiminin yol açtığı karbon emisyonu, hayvansal sütün sadece üçte biri kadar. 

                                  Bir litre badem sütü üretimi 0,7 kg karbon salınıma yol açarken, hayvansal sütte bu miktar 3,2 kg. Toprak kullanımındaysa aradaki fark daha da dramatik. Bir litre hayvansal süt üretmek için 9 metrekare toprak kullanmak gerekiyor. Bitkisel sütlerde bu büyüklük pirinç sütü için 0,3 - yulaf sütü için 0,8 metrekare. Bitkisel bazlı sütlerin gelecek yıllarda hayvansal bazlı sütlerin önüne geçerek 20 milyar doları geçen bir azara sahip çıkacağı öngörülüyor.

Bitkisel bazlı süt üreten şirketler açısından posaların ne yapılacağı meselesi de tartışılan başka bir konu. Girişimciler bitkisel süt üreticisi firmaların posalarını alıp un haline getirerek yeniden kullanıma sokmayı amaçlıyor. Örneğin posalarını müşterilere vücut peeling'i olarak paketleyip hediye eden Cafeler bile mevcut. Bitkisel bazlı süt ve yağlar ile yapılan tatlı tarifleri hem lezzetli hem de besleyici. Bol lifli, iyi yağ oranı yüksek, vitamin ve mineral zengini, rafine şeker eklenmemiş bir tatlı yediğinizde boş kalori almamış olursunuz ve sağlıklı yaşamanın da keyfini çıkarabilirsiniz. 

                                  Sadece vegan beslenenler değil, sağlıklı ve boş kalori içermeyen tatlı alternatifi arayanlar için ideal. Hindistan cevizi ve kajudan yoğurt ve peynir üretmek mümkün. Probiyotik bir yoğurt yapmak için, hindistan cevizi sütü içerisine bir kase probiyotik ekleyip oda sıcaklığında bekletin. Yoğurdunuz hazır!

                                  Bitkisel süt pazarının giderek arttığı şu aralar dikkat etmeniz gereken şeylerde var. Market raflarında çoğu dev gıda firmaları tarafından pazara sunulmuş bitkisel bazlı süt ve süt ürünlerinde katkı maddesi ve ilave şeker bulunabiliyor. Satın alırken mutlaka etiketlerini okuyun...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site