KoronaVirüsü Yaz'a Damgasını Vuracak!

                               İnsanoğlu yaşamı boyunca binbir badireler atlatmıştır. Sel, deprem, 1. ve 2. Dünya savaşı, virüs, iç - dış savaş, tsunami ve daha sayamadığımız birçok nedenden ötürü dünyada milyarlarca insan hayatını kaybediyor. Ve insan ne olursa olsun güç de olsa yaralarını bir şekilde sarmaya, hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Zor dönemlerden geçiyoruz. Bunu da atlatacağız elbet ama bu uğurda çok da canımız yanacak. Atalarımızın eski bir sözü vardır. Uğurda savaş vermediğin hiç birşeyin zaferini kutlayamazsın diye... Biz kurtulduk diye sevinemeyeceğiz belki ama en azından "çok şükür daha fazla insan kaybetmeyeceğiz" avutacağız kendimizi.
                               Insan bu ya, en ufak şeyler bile ümitlerimizi yeşertmeye yetiyor. İlkbahar deyince insanın içinde hemen plan program yapma hevesi başlıyor. 2020'nin başından beri doya doya gezemediğimiz hergün için, bu yaz planların daha da baskın olacağı kanaatindeyim. Acısını cafeler, plajlar, barlar ve eğlence mekanları çekecekmiş gibi bir his var içimde. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tüm yasaklar kalkıyor ve hayat normale dönüyor. Bir nebze tabiki... Yine tedbiri elden bırakmayacağız, maskeleri yıl sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz ve olabildiğince çok kalabalık ortamlarda durmaktan kaçınacağız. Sağlıklı bir yaşam istiyorsak kendimizi koruma yöntemleriyle bilinçli hareket etmemiz gerektiğini elbette biliyorsunuzdur.

                               Peki hayat normale döndüğü zaman neler yapacağız? Çoğu sektör ve işyerleri açılacak herkes işbaşı yapacak, tatil bitti diye üzülmeyin! Çoğu kişi yıllık izinlere çıkıp tatil hakkını sonuna kadar kullanacak. Tedbiri elden bırakmadığınız sürece dilediğiniz tatili yapmakta özgürsünüz elbette... "Peki ama tedbirli tatil nasıl olacak?" diye soranlarınız var. Bunlardan size kısaca bahsetmek istiyorum. Kalabalık ortamlardan olabildiğince kendimizi uzak tutacağız, yemek yemediğiniz veya yüzmediğiniz sürece hiçbir ortamda maskesiz oturmamalısınız. Geziyor veya yürüyüş yapıyorsanız kesinlikle maskeli olmalısınız. Ya dışarıda da başımıza ne gelebilir ki, demeyin! Karşımıza kendimizi bilmeyen öyle münasebetsiz insanlar çıkıyor ki, öksürüp - aksırdığı zaman el veya bir mendil ile kamufle etme tenezzülünde bile bulunmuyor. Havada asılı kalan partikülleri soluduğumuz zaman virüs ortaya çıkıyor. NEJM’de yer alan çalışmada araştırmacılar virüsün havada üç saat boyunca asılı parçacık halinde yaşayabildiğine dikkat çekti. Bu durumda her girdiğiniz ortamda veya dışarıda kendimizi korunmamız gerektiğinin altını ısrarla çiziyoruz. Virüsten dolayı yaz bize zehir olacak demeyin sakın. Yazı yine gönlünüzce doya doya yaşayabilirsiniz. Ama sonunda sağlıklı bir şekilde evinize, yuvanıza dönmek istiyorsanız, devlet büyüklerimizin koymuş olduğu tedbirlere uymalısınız.

                               Koronavirüsü bu yaz giyim tarzınıza karışmıyor elbette. Dilediğiniz her şeyi giymekte özgürsünüz. Bu konuda moda tutkunlarını bağlayan bir şey söz konusu değil. Maskeler yüzde olduğu için belki makyaja pek fazla ihtiyaç olmayacak desek de yine bu yazın en büyük favori makyajlarından biri göz makyajı olacak. Belki de bu yaz bizi bakışlar çok etkileyecek. "Gözler Kalbin Aynasıdır" cümlesini bu yaz sık sık duyacağız belki de... Yani biz bayanları pek fazla durduran bir şey yok. Yazımın başında da söylediğim gibi, İnsanoğlu ümitsiz, hayalsiz yaşamaz. Her zaman bi 2. planı vardır mutlaka. Peki siz cıvıl cıvıl bir yaza Hazır mısınız? Yoksa eve kapanıp, karalar bağlamaya devam mı edeceksiniz? Şayet 18 yaş altı veya 65 yaş üzeri değilseniz. :)
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site