Uyku Sorunları ve Yapılması Gerekenler!

                       Dünyada her 4 kişiden biri uyku zorluğu çekiyor. Vardiyalı çalışan işçiler de bu oran %40'lara kadar çıkıyor. Bu yazıyı okurken "beni ilgilendirmiyor, ben vardiyalı çalışmıyorum" diyor olabilirsiniz. Ancak çağdaş dünya beraberinde bazı dezavantajlar ile geliyor. Esnek çalışma saatleri sürekli akıllı telefon tablet gibi cihazları kullanmak gecenin geç saatlerine kadar bu cihazlardan ayrılamamak sağlıklı uyku düzenini bozan şeylerdir. Her gün yeteri kadar uyuyamayan insanlar zamanla konsantrasyon ve performans kaybı yaşıyorlar ve bu sonunda sağlıklarını getirmelerine bile neden olabiliyor. Uykubilim dalı uzmanları çalışmalarının sonucunu tek bir cümle ile özetliyor "uykusuz kalmak insanı aptal yapar". Sağlıklı olmanın şartlarından biri iyi uyumaktır. Annelerimiz iyi bir uyku çekmemiz için uyumadan önce bir bardak süt içirirlerdi. Teknoloji Dünyası ise bunun farklı çözümlerle yapıyor. Burada çok önemli bir noktayı söylemeden geçmeyelim. Bilgisayar ve benzerlerinin maviye çalan ekran ışığı bile Uyku düzenini bozabiliyor. Güneş ışığı içinde Mavi'nin oranı fazla olduğu için beyinsiz uyurken bile aslında gündüz olduğunu düşünüp uyku hormonu olan melatonini çok yavaş salgılıyor. 
Uyurken Bizi Neler Rahatsız Ediyor?

                       İnsanların yatağa yatıp saatlerce tavana bakarak uyuyamamasının birçok nedeni olabiliyor. Bunun başında horlama, zaman zaman uyku apnesi hastalığının belirtisi olabiliyor. Burada kişinin nefesi uzun aralıklarla kesiliyor. Yatak arkadaşınız horluyorsa da uyumak büyük bir işkence halini alabiliyor. 

İlaçlar: Yanlış ilaç kullanımı ve kullanılan ilaçların yan etkileri de uykusuzluğa neden olabiliyor.
Uyuşturucu ve Alkol: Yatıştırıcı etkisine rağmen bu tür maddeler çok fazla kullanıldığında rahat uykuya dalmayı engelleyebiliyor.
Vardiyalar ve Jetlag: Günlük yaşam düzenini değiştiren her türlü olgu hem sağlığı hem uykuya negatif etki ediyor...
Fiziksel ve Organik Hastalıklar: Depresyon, sinir hastalıkları, Demans ve nevroz da uykusuzluğu tetikleyebilir. Kanser, romatizma, hormonal hastalıklar da aynı şekilde uykusuz bırakabiliyor.

                       Peki uyanmakla ilgili sorun yaşayanlar için ne yapılıyor? Elbette klasik alarmlı saatler ve cep telefonlarının alarm uygulamaları hala bir çözüm. Ancak cep telefonları alarm cayırtısı ile uyanmak istemeyen insanlara daha insanca bir alarm sesi, sevdiği bir şarkı veya benzeri bir tema ile uyanma imkanı sunuyor. Gelinen bu son teknolojilerle belki de uyanmak dahi istemeyebilirsiniz. Peki yatakta yalnız değilseniz yanınızda uyuyan kişiyi rahatsız etmeden uyandırılmak istiyorsanız ne olacak? Yeni bir alarmlı saat kullanıcısını sabahları sesle değil ışıkla uyandırıyor. Işığın şiddetini belirli aralıklarla arttırarak Güneş doğuşunu simüle eden cihaz oldukça başarılı. Zira Işık uyuyor olsak bile bilinçaltımız tarafından hissedilebiliyor. 

                       Uyuyabilmek için teknolojilerde veya yaşadığımız ortamda yumuşak ışık efektleri kullanabilmeniz çok çok önemli. Ve fazla teknoloji ile ilgilenmek, Örneğin bilgisayara, televizyona veya cep telefonlarına çok sıklıkla bakmak yerine loş ortamlarda kitap veya dergi okumak uyku probleminizi bir nebze çözecektir. İşiniz genellikle bilgisayarda ise size önerimiz bilgisayarı gece moduna almanızdır. 
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site