Bankalar Kredi Vermek İstiyor Mu?

                                      Türkiye’nin büyük bankalarından birinin genel müdürü, “Bankalar kredi vermek için ne kadar istekli?” diye sorduğumuzda, önce şu yanıtı verdi; “Aslında çok iştahlıyız, biz de doğru şekilde kredi vermek istiyoruz. Avrupa’da mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 100’lerin altı ya da bu düzeydedir. Türkiye’de ise Türk Lirası’nda bu oran 15 Mayıs itibariyle yüzde 134’e ulaştı. 1.4 trilyon dolara yakın mevduat varken, 1,8 trilyon TL’nin üzerinde kredi kullanılmış. Ancak, döviz mevduatında gidecek daha yol var. 197 milyar dolarlık mevduata karşılık 131 milyar dolarlık kredi var. Oran yüzde 66,5 düzeyinde. Ancak, bunu da döviz kredisi olarak kullandırmak istiyoruz.”
                                      Bundan sonra bankalar, yeni mevduat geldikçe kredi verecekler. Bir yandan da Merkez Bankası’nın sağladığı Swap olanağıyla döviz verip, TL alacak ve TL kredisi kullandırabilecekler. Onun deyimiyle, “Kredi piyasaya girdikçe, bir şekilde mevduat artışı olarak sisteme geri” dönecek. Bu da yeni krediler için olanak sağlayacak. Kabaca yaptığımız bu hesaptan sonra şunu düşünmeliyiz: Bankalar aslında feci şekilde kredi vermeye hevesli. Kaynak da var, istekleri de var. Ancak, bazı şirketler kredi almak istemiyor. Dövizde ise risk konusunda aşırı dikkatliler.

                                      Yıllardır bankaların kredi vermek istemediği dile getirilir, onlar da tam sersini savunuyorlar. Bu kez yine böyle bir dönemdeyiz ve biz çok kapsamlı bir araştırmaya ışık tutmaya çalıştık. Bu soru yıllardır, özellikle de ekonominin yavaşladığı “kriz” diye tanımlanan dönemlerde her zaman ortaya atılır. Yine böyle bir dönemden geçiyoruz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site