Çalışanlara Gösterilmesi Gereken Empati...

                               Bu seferki yazımızda sizlere bilgi vermekten çok Empati yapmanın hem karşınızdakini hem de kendinizi olumlu yönde nasıl etkileyeceğini anlatmak istiyorum. Hizmet sektörünün zorluklarını bilmeyeniniz yoktur. Bu sektörün hiçbir şekilde bitişi olmadığı gibi, normalde ihtiyaç dışında uğranılmayan bir yer olduğunu ama KoronaVirüs gibi global bir olayda en zor dönemlerde devletimizin verdiği izinler dışında dur durak bilmeden, en büyük risk altında olarak çalışılan bir sektördür. Aynı Hastanelerimiz gibi.... Bu tür sektörler durmaksızın, hizmet vermektedir. Psikolojileri KoronaVirüs'ten dolayı en çok bozulan kesimdir. Çünkü onların da bir ailesi var ve akşam eve gittiklerinde hastalık taşıyıp sevdiklerine bulaştırmak gibi büyük endişeleri vardır. 
                               Fakat bunu anlamak istemeyen bencil bir kesim var. Bu kesime nasıl hizmet verilirse verilsin hep daha fazlasını isteyecek ve asla memnun kalmayacaktır. Gıda sektöründe hataya yer yoktur evet. Son tüketim tarihi konusu önemli bir husustur. Burada insan sağlığı söz konusudur. Fakat sizlere Market sektörünün arka planını anlatmak istiyorum. 13 yıldır bu sektördeyim. Reyon ve kasa fiyatlarının neden aksadığı ile ilgili sizleri bilgilendireceğim.

Son tüketim tarihi veya fiyat uyumsuzluğunda müşteri ne dese haklıdır. Bu su götürmez bir gerçektir. 


                               Marketlerde fiyat aktarımı günde 2 kere gerçekleşmektedir. Mağaza müşteriye açılmadan evvel ve gün içerisinde olmak üzere... Gün içerisinde kasalar faal olarak çalıştığı için aktarım kolay bir şekilde kasalara yansıtmamaktadır. Özellikle müşterinin ürünleri kasalardan geçiriyorsa aktarımda hata vermesi büyük olasılıktır. Kasayı aktarımın yapılacağından ne yöneticinin ne de personelin bilgisi olmadığı için yapılabilecek tek şey üründe müşteriye fiyat farkı vermektir. Bu hatanın da zaten mağaza personeli ve yöneticinin bilgisi dahilinde olduğu için, sorunsuz bir şekilde fiyat farkı gerçekleştirilir. Lakin anlamadığımız şu ki mevzuyu çok fazla büyüten müşteriler oluyor. Bununla alakalı tartışmayı uzatan müşterilerimiz çok çok fazla. Tartışmayı büyüten müşteri şunun bilincinde değildir ki; hem kendi moralini bozduğunun hem de karşısındakini herkesin içerisinde rencide ettiğinin, üstelik bu personel gün boyu müşterilerine tartıştığı kişiden aldığı negatif enerjiyi yansıtacağını tahmin etmemektedir. 


                               İşte bu olayda bizlere bahsedilen bir Empati yeteneği vardır. Fakat bu empatiden yoksun insanlar çoğu kişinin hayatının stresli geçmesine sebep olmaktadır. Bu kişiler aradığı mutluluğu ve huzuru yaşamları boyunca bulamazlar. Çünkü hiçbir şey de iyi niyet göstergesi veya karşısındakini anlama duyusu yoktur. Bencildirler. Dünyanın merkezinde sadece kendilerinin olduğunu sanırlar. Lakin öyle değildir.


                               Şu an resmi yönetmeliğe göre kasalar bilgisayar mantığı ile çalışmaktadır. Bu kasaların hata vermesi, aktarımda problem yaşaması, yavaşlaması, hatta çökmesi bile mümkün olabiliyor. Bu her Markette var mı? var! 


                               Yani kısaca şundan bahsetmek istiyorum günümüz nasıl başlıyorsa öyle gidiyor. Sonuçta insan bu, moralini bozacak bir şeyler meydana geldiği zaman düzeltmesi zaman alıyor. Kendini onarması, bir sonraki müşteriye karşı toplarlanması öyle kolay olmuyor. O yüzden sizlere sağlıklı hizmetler sunabilmemiz biraz empati göstermenizi rica ediyoruz. Sonuçta o aktarımı biz yapmıyoruz, bu sistemdeki sorunu biz yaratmıyoruz pekii neden hem biz azar işitiyoruz? Neden biz kasiyerler hep paylanan taraf oluyor? Yöneticinizi çağırın demek bu kadar zor mu? Her şeyin bir çözümü vardır. Haykırdığınız zaman haklı olmuyorsunuz. Aksine oradan çabuk gitmeniz için elinize paranızı sıkıştırıp, "yallah bir daha gelme" tavrıyla yollanıyorsunuz, bilin istedim. Unutmayın "Müşteri Daima Haklı" değildir. İstisnalar haricinde...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site