Diyet’e Başlarken Uyulması Gereken Kurallar!

                                Diyet yapmaya hazırlanmak çoğu insan için çok büyük hazırlıklar gerekli. Özellikle son zamanlarda MOTİVASYON cümlesini çok duyar olduk. Bir anda sağlıklı beslenmeye ve diyet yapmaya karar verebilirsiniz. Bazen de aylarca hazırlık yapar ama bir türlü başlayamazsınız. Fakat diyete başladığınız anda bunu kaleme dökmek hem size motivasyon sağlayacak hem de neler istediğinizin farkına varacaksınız. Örneğin; “Ne istiyorum? – Neden zayıflamak istiyorum? – Nasıl zayıflarım? – Hayatımda neleri değiştirmeliyim? ve Zayıfladığımda hayatımda neler değişecek?” işte bu soruları kaleme dökerek yaşamınızdaki ihtiyacı belirleyip, kendinize ona göre bir rota çizebilirsiniz.
                                Kolay kilo veren biri olup olmadığınızı anlamak için 1-2 gün yediklerinizi azalttığınızda hızlıca kilo kaybı görenler metabolizmalarının hızlı çalıştığının farkında olurlar. Eğer çok fazla diyet yapmadıysanız, hormon tedavisi içinde değilseniz, metabolik sorunlarınız yoksa veya hayatınız hareketsiz olarak tanımlanmazsa, ek olarak tüm ailenizde kilo problemi yoksa kolay kilo verebilirsiniz. Tabii bu bir özet, bedeninizin tepkileri değişebilir. Buna anlık değerlendirme ile cevap vermek en doğrusu. Mesela diyete başlamaya karar verdiniz. Ama bir türlü makarna yemekten vazgeçemiyorsunuz. Yedikçe de diyete başlayamıyorsunuz. O zaman “Makarna ile nasıl zayıflayabilirim?”i öğrenmelisiniz. Makarnanın şekli, tarifi, miktarı ne olmalı? Yada çok güzel diyet yapıyorsunuz ama arada bir kaçamak yapmak hoşunuza gidiyor. Mesela haftada bir gün bir tatlı yemek! O zaman bunu nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmelisiniz.

                                Akşam belli saatten sonra emek yenilmemesi çok çok önemli. Uykuya yaklaşırken artık mideye yiyecek yollamamanız gerekiyor. O da sindirimi bitirsin ve uykuda tüm bedeniniz dinlensin. Yani akşam 8’de yemek yediniz, 11’de uyudunuz. Araya illaki bir süre koymanız gerekir.
                                Karbonhidrat tüketimi kilo verirken dengeli olmalı. Ne eksik ne de fazla! Ama karbonhidratlardan bazıları kilo almanızı kolaylaştırırken, bazıları da kilo vermenizi destekler. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği gibi değişimleri bilmek ve hayatımıza yerleştirmek lazım. Su içmekte zorlananlara da bir tavsiye vermek isterim. Gün içerisinde içtiğiniz suyu her gün 1 bardak arttırın. En kalıcı bu şekilde olur. Matara kullanın. İçine biraz salatalık, limon ile aroma katmak da işe yarayabilir. Yada bitki çayı demleyip 1 lt su ile karıştırmak, tüm gün onu bitirmeye çalışmak da güzel bir alternatif olacaktır.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

  1. Sürekli diyetteyim ve kilo veremiyorum
    Acaba metebolizmam yavaş mı çalışıyor

    YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site