İş Dünyasında Eskilerin ve Yenilerin Avantajı


                                   İş dünyasında en çok konuşulan, benim de son dönemde çok sık duyduğum soruların başında şu gelir: “Sektöre ilk giren avantajı, sonradan girenlere göre çok yüksek midir? Bu, sonradan girenleri çok dezavantajlı duruma getirir mi?” Bu soruyu özellikle son dönemde internet alanına girenler, girmek isteyenler yöneltiyor. Aslında iş dünyası tarihi bu soruya verilmiş “başarı” ve “başarısızlık” örnekleriyle doludur. Otomobil üretiminden online kitap işine kadar sayısız örnek vardır. Bu konuda çok konuşma, çok fazla farklı görüş var. Aslında bunun tek ve kesin bir yanıtı yoktur.

                                   İlk defa ürün ve hizmeti geliştiren, bunun uzun yıllar kaymağını yiyen, neredeyse rakipsiz çok sayıda örnek var. Bunun yanı sıra ilk girenlerin başarısız olduğu örneklerini de unutmamalıyız. Başarı her zaman sizinle beraber olmaz. 50 ürün kategorisinde “ilk giren” ve “sonradan girenler” üzerinde yapılan bir çalışmada “İlk girenlerde başarısızlık oranı yüzde 47’ye ulaşıyor.” Sonradan sektöre giren ve “geliştirici” olarak sektöre girenlerde bu oran sadece yüzde 8’i buluyor. Başkasının fikrini geliştirmek daha kolay. İlk olmak size her zaman başarıyı garantilemez. İyi ve farklı olmanız da gerekiyor.

                                   İşin özü her zaman yeni işler çıkacak, birileri öncülük edecek. Bunlardan işini çok iyi yapanlar da olacak. Yeni fikirler, yenilikçi girişimler ve değişimler olacak. Her zaman eski fikirler yerinizde saymanıza sebep olabilir. Bu nedenle çağa ve yeniliklere ayak uydurmak gerekiyordu. İşte sektöre yeni girenlerin tek farkı, güncel fikirler, yeni tarzlar ve yenilikçi fikirlerdi. Onları başarılı yapan tek şey buydu. Geriye dönük bakmak yeterli değildi. Her zaman daha nasıl gelişebilirim, geliştirebilirim düşüncesini akıldan çıkarmamak gerekliydi. Ancak hiçbir zaman başarı garanti değildir, bunu unutmamalı!
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site