Meraki Nedir? Yaşamımızı Nasıl Biçimlendirir?

                          Meraki, tam karşılığı olmasa da Yunanca'da meraklı olmak, hevesli ve özenli olmak olarak yorumlanabilir; yaptığın işe, bu ne olursa olsun, ruhunu yansıtmak. İtalyanlarda “fare con amore” (sevgiyle yapmak) ve Fransızlarda “joie de vivre” (yaşam sevinci) kavramları ile benzerlik vardır. Bu bir dekorasyon trendi değil, bir yaşam biçimidir. Kendini bilmek, sevmek, yaptığın herşeye kendi özgün ruhunu koymak, sonrasında da yaşadığın çevreyi benimsemek, onu sahiplenmek ve güzelleştirmeye çalışmakla alakalıdır.

                          Kişisel ile kamusal arasında bir sınır koymamak, evine gösterdiğin özeni dışarıda olan yaşantına da göstermektir. Doğal ve iyi olanı sadece kendin için değil, etrafın için de seçerek, hayatı güzelleştirmek, boş zamanını (leisure time) sana en çok keyif veren şekilde değerlendirmek, eğlenceyi bir lüks olarak değil, insan olmanın doğal bir ihtiyacı olarak görüp bunu içselleştirip yaşamakla başlar.

                          Teras, bahçe, balkon gibi alanların bugünlerde çok kıymetli olması ile birlikte bunun önemi belki ülkemizde de anlaşılmıştır. Mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden üretilmiş ürünler seçmek bizi psikolojik olarak doğaya daha yakın hissettirip, ona daha çok sahip çıkmamızı sağlamakla birlikte bize bir huzur ve konfor sağlar. Ucuz ama sentetik bir ürün yerine, biraz daha pahalı ama doğal olanı seçmek, hem kişisel olarak bizi tanımlar hem de ona daha fazla özen göstermemizi sağlar, bu da sürdürebilirlik yaratır, daha uzun süreli kullanım sağlar.

                          Doğal ketenler, ham ahşaplar, hezarenler, duvarlarımızı ve zeminlerimizi kapladığımız doğal içerikli sıvalar, kendi coğrafyamızda üretilen ürünleri kullanmak, bizi açıklayamadığımız, ama duyularımızla algıladığımız bir bilinçli tüketime götürüp uzun vadede mutluluk sağlar. Yunanlıların da çok iyi yaptığı şey "meraki" aslında budur.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site