Vücudun Demir İhtiyacı iÇin; Çitleyin.

                                Demir, ihtiyacı vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Kan yapımının yanı sıra fiziksel büyüme, hormonların sentezi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için olmazsa olmaz öneme sahip. Demir eksikliğini ilaçlar ile gidermek yerine bunu besinlerle giderebilirsiniz. Demir eksikliğini demir içeriği yüksek besin kaynaklarıyla gidermek mümkün. Demir ihtiyacınızın karşılanmasına fayda sağlayan kabak çekirdeğinin 100 gramında, 9 mg demir içerdiğini biliyor muydunuz? Aynı zamanda B ve E vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve çinko açısından da zengin bir besin olan kabak çekirdeğini salataların üzerine, yoğurdun içine veya ara öğün alternatifi olarak demir içeriği yüksek kuru meyvelerinizin yanına ekleyebilirsiniz. Ancak enerji yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle günde 1 avuç (10 gr) tüketmek yeterli.

                                Dünyada 1 milyar kişide görülen D vitamini eksikliği ülkemizde de oldukça yaygın. Kışın D vitamini değerlerinin düştüğünü belirten beslenme uzmanları; D vitamini eksikliği belirtileri depresyon, kemik ağrısı, sık sık soğuk algınlığına yakalanma ve halsizlik gibi şekillerde ortaya çıkabiliyor. Özellikle güneşin kendini az gösterdiği kış aylarında; peynir, yumurta sarısı, somon balığı gibi yağlı balıklar, hayvansal yağlar, süt, ayran, kefir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, uskumru, istiridye, karaciğer, tatlı patates, balık yağı, mantar, maydonoz, yonca, ısırganotu ve yulaf tüketilmeli.

ÇAY: Çay üzerine yeni yapılan bir çalışma, çay içen insanların daha fazla sayıda sağlıklı bağırsak bakterisine sahip olduğunu ortaya koydu. Tabii bu araştırma siyah değil, yeşil çay içenler üzerinde yapıldı. Sizce de çayınızın rengini yeşile çevirmenin zamanı gelmedi mi?

KAHVE: Kahve sevenlere müjdeli bir haber! Kafein sadece sabah uyandırma rutininizin önemli bir parçası değil, tüm vücudunuza bakım ve güzellik de sağlıyor. Kahve içmenin ruh halini düzeltme ve beyin fonksiyonunu arttırmanın yanı sıra pek çok faydası bulunuyor. Yapılan son çalışmalar, kahvenin içerisindeki kafeinin güzelliğinize de olumlu etkileri olduğunu söylüyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

1 yorum:

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site