Geçmişten Geleceğe Motosiklet Tarihi

1950'ler Dino Mazzoncini tarafından kullanılan Vespa Siluro, 171,1 km hıza 21.4 saniye içinde ulaştı. Sonrasında gelen GS 150, sadece Vespa için değil, piyasanın tümü için bir dönüm noktası oldu. Bir motosiklet ilk kez daha sessiz bir motor ve nefes kesen performansla sunuluyordu. Efsanevi Vespa 150 Gran Sport da bu dönemde çıktı. 1958-61 arasında üretilen model, hala üretilen motosiklet sayısı rekorunu (80 bin) elinde tutmakta.

1960'lar 1962 yazında, muhtemelen dünyanın en değerli Vespa modeli olan scooter iki öğrenciyi taşımak için kullanılıyordu: Santiago Guillen ve Antonio Veciana. Bu iki delikanlı sürrealizmin ustası Salvador Dali'yle buluşmuşlardı. Dali, Vespa'nın gövdesini süslemiş, imzasını ve eşi Gala'nın adını eklemişti.

1970'ler 1972'de Piaggio ilk 200cc modelini geliştirdi. Bu ürüne gösterilen tepki inanılmazdı, bir motosiklet teslim almak için insanlar aylarca bekliyorlardı. 1972 ile 1979 arasında 41 bin 700'den fazla Vespa Rally 200 modeli üretilmişti.

1980'ler Bazı ülkelerdeki talepleri karşılamak üzere Piaggio daha hızlı bir 50cc modeli geliştirdi. Standart modeldeki silindir çapı ve kursu korunurken, motor daha yüksek güç üretiyordu.

1990'lar Vespa yeni binyıla şık çizgilerini ve diğerlerinden ayrılmasını sağlayan tasarımını kaybetmeden giriyordu. Ancak teknolojik açıdan daha yeniilikçiydi ve konfor açısından yeni seviyelere erişmişti. Bunu da modern tasarımıyla dikkat çeken çevre dostu Vespa ET4 ile vurguluyordu.

2000'ler ET4 50, rekor kıran menziliyle (bir depoyla 500 km'den fazla) milenyuma damgasını vurdu. Bu arada Vespa, ABD'ye de geri döndü: On yıl sonra Vespa LX/S, ABD'de en çok satan iki tekerlekli araç olacaktı.

2010'lar Dünya çapında 16 milyon motosikletle en çok tercih edilen marka olan Vespa 75'inci yaş gününü kutlarken Vespa GTS en gelişmiş teknolojiye sahip elektronik sürüş destek sistemlerinin kullanılmasıyla yeni ve güçlendirilmiş bir model olarak ortaya çıktı. Bu dönemin bir diğer kritik gelişmesi de Vespa Elettrica'nın tamamen elektrikli olan motoruyla aramıza katılması oldu.

2020'ler Tatlı bir tesadüfle her ikisi de 1946 yılında kurulan iki stil ikonu Dior ve Vespa'nın, yaşama sanatına dair ortak değerlerini yansıttığı birlikteliğin sonucu olan Vespa 946 Christian Dior görücüye çıktı. Sınırlı sayıda üretilen scooter ve onunla uyumlu aksesuarlar, iki markadan izler taşıyordu. 

                    Vespa Primavera Sean Wotherspoon bu dönemin bir diğer özel tasarımı olarak öne çıktı. Eşsiz ve canlı kimliğiyle sokakları renklendirmeye gelen model metal, plastik, kadife, kauçuk malzemeler, şekil ve renklerde farklarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

2 yorum:

  1. Benim gibi motorsiklet tutkunu olan biri icin guzel bir bilgi oldu tsk ederim ellerine saglik guzel olmus

    YanıtlayınSil

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle