Herkes Yazar Olabilir mi? Yazar Nasıl Olunur?

                             Bu yazımızda sizlere "Yazar Olmak" ile alakalı kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Son günlerde sosyal medya fenomenlerinden tutun, ünlü isimlere kadar pek çok kişinin yazmaya merak sağladığını görüyoruz. Peki Ama herkes yazar olabilir mi? Herkesin yazarlığa heveslenmesi biraz ünlü olmak arzusu, biraz da entellektüel imaj yaratmak istemesi ile alakalı. Yazar olmak için kat edilen yok kimseye cazip gelmiyor. Herkes "Meşhur Yazar" olmak istiyor, "olmuş" olmak en büyük hayal... Sadece sosyal medya fenomenlerin de yok bu durum. Yazar olmak isteyen birçok genç arkadaş da aynı tuzağa düşüyor. Edebiyat işin teferruatı... bilmekte fayda yok mu? Elbette var... Aslında çoğu insana cazip gelen şey şu; ödül almak ve tanınmak. Yazarlık başarı odaklı olunca ortaya iyi bir şey çıkması mümkün değil. 

                             Herkes yazar olabilir mi? Kesinlikle olamaz. Aksini söyleyen ya mütevazi gözükmek istiyordur ya da kendi yazarlık planları vardır. Yazarların birçok kavramı vardır blog yazarlığı veya roman yazarlığı (kitap). Bunun için özellikle edebiyata ve Türkçe'nin dil biliminde iyi bir hazneye sahip olunması gerekir. Iki satır uzun cümle kurmakla yazar olunmaz. O halde yazar nasıl olunur? Bunun için öncelikle size cazip gelen alanda çok okumuş ve ve bu alanda çok araştırma yapılmış olması lazım. Bunları yaparken keyif almanız, bunun size huzur vermesi ve "ünlü olacağım düşüncesi" olmadan kendinizi akışına bırakarak, sindire sindire acele etmeden ortaya bir eser çıkarabilirsiniz.
                             Bu konuda sizlere kendimden örnek vermek istiyorum. 15 yaşımdan beri aşk, polisiye ve cinayet romanları okuyorum. Dil bilgim ve edebiyat bilgim ne kadar iyi olsa da yine bununla alakalı çok araştırmalar yaptım. Okuduğum romanlardan sürekli hayal gücüm gitgide genişledi. Bu sefer kendi hikayelerimi yaratmaya başladım. Bunlar üzerinde sürekli müsveddeler tuttum. Bu müsveddeler zamanla çoğaldıkça konuları toparlamaya başladım. Roma'nın giriş ve gelişmesi ortaya çıktıkça romana vereceğim isim de belirginleşmeye başladı. Fakat romanının sonu için hiçbir zaman acele etmedim. Yazdıklarımı teker teker defalarca okudum. ilave edilip, düzeltilecek bir yer var mı diye sürekli kontrol ediyordum. Giriş ve gelişme alanı bittikten sonra bu sefer sonuç için müsveddeler tutmaya başladım. Hikayeyi aklınızda kurgulamak çok kolaydır ama sonunu her zaman kolay getiremiyorsunuz. Romanımın son bölümlerini bitirmek yaklaşık 3 ayımı aldı. Defalarca yazıp karaladım, beğenmedim çöpe attım, tekrar tekrar yazdım taa ki, romanı baştan sona okuyup sonu beğenene kadar. 

                             Böyle böyle kendi hikayelerimi yaratarak, 3 cilt kitap yazdım. Benimkisi bir hobiydi. Çok destekçim vardı kitapları bastıralım diyen, fakat yazmayı hiç ticarete dökmek amacında olmadım. Belki ilerleyen zamanlarda bu olabilir lakin şu an için hobimi Blog Yazarlığına kaydırdım. Yazarlık çok zahmetli bir iş. Yeri gelecek bir kitabı bitirmek 2-3 yıl sürecek. Şimdi ben size soruyorum. Sizde o sabır var mı?
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle