Mangal Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

                          Pandemi yüzünden hep birlikte evlere kapandık, mecburen yemekler yaptık, ekmekler, pideler pişirdik. Aradan üç ay geçti, önlemler hafifletildi, restoranlar açıldı. Ne bekliyorduk? Altına hücum gibi restoran ve kafelere hücum... Ama öyle olmadı. Sanki herkes biraz çekindi ortalıklara çıkmaya. Gidenler olmadı değil. Ama sosyal mesafe nedeniyle uzaklaşan masalar zaten restoranların kapasitesini yarı yarıya azalttı. Bu arada başka yerlere beklenmedik bir hücum oldu. İmkanı olan yazlığa kaçtı. Teraslar, bahçeler açıldı, mangallar çıkarıldı. Gidemeyenler de evde balkonda, bahçede mangal hazırlıklarını yaptılar.

                          Ne de olsa misafir ağırlamak için en güvenli yer açık hava. Bu nedenle mangaldır, grill'dir, BBQ'dur; bu sevilen lezzetler hem mevsimden dolayı hemde dışarıda olmanın getirdiği güvenlik hissiyle çok tercih edilir oldu. O zaman konuyu biraz açmanın tam vaktidir. İşte adım adım mangal hakkında bilmeniz gerekenler...
mangal-hakkında-bilinmesi-gerekenler
MANGALINIZ İÇİN HANGİ TEKNOLOJİ SEÇİLMELİ?
                          Mangalınız kömürle veya gazla çalışan üstü kapaklı veya kapaksız, ısı kaynağının hemen ızgaranın aldında olduğu tipte ise buna grill denir. Bu mangallarda ısı, pişen yiyeceğe direkt ulaşır. Yavaş ısınır ama pişirme süresi kısadır.

                          Mangalınız kömürle çalışan ancak kömürün mangalın yanında bir odacıkta olması nedeni ile pişen yiyeceğin ateşi endirekt gördüğü, kapaklı model ise buna BBQ (barbekü) denir. Isı pişen yiyeceğe endirekt ulaşır. Büyük parça etler için uygun olup pişirme süresi uzundur.

                          Kömürlü grill mangallarda doğru ısıyı yakalamak önemlidir. Ateş başta çok harlı, sonra kıvamında, en sonunda da geçmiş olur. Ateşin kıvamı kömürün üzerinin beyazlaşmasıyla anlaşılır. Pişirmeye hazır olan kömür kırmızı renkten beyaza döner.

                          Izgaranın kömürle arasındaki yüksekliğini ayarlayabilmek önemlidir. Kömürlü grill'lerde kömür yüzeyiyle grill arasında mesafe en az 10cm olmalıdır. Gazlı mangallarda lava taşlı modelde taşlara damlayan yağlar az da olsa kömürdekine benzer biçimde, pişen yiyeceğe isli bir tat verir. 

MANGALI YAKARKEN NE KULLANILMALI?
Kömür;
Artısı: Elde edilebilecek en yüksek sıcaklıklardan birini verir. Ayrıca yiyeceğe hafif isli bir lezzet de kazandırır.
Eksisi: Yakması kolay değildir. Erken davranırsanız yiyecekleri yakar, geç kalırsanız kömür geçer. Ortalığım hem duman hem de külle kirletir.

Gaz;
Artısı: Yakması pratiktir. Hızlı ısınır ve ısı seviyesini siz ayarlarsınız. Yükseklik ayarına ihtiyaç duymazsınız. Ortalığı kömür kadar perişan etmez.
Eksisi: Yiyeceğe kömür gibi isli tat veremez, o kadar yüksek ısılara da çıkamaz.

KAPAKLI MI AÇIK MI?
                          Açık mangal, grill yapmak ve yüksek ısıda pişirmek için uygundur. Kuzu, köfte, kanat, küçük yağlı balıklar için tercih edilir. Kapaklı mangal, düşük ısıda endirekt veya direkt pişirmeye uygundur. Büyük parça etler, tüm tavuklar için iyidir.
mangal-hakkında-bilinmesi-gerekenler2
HANGİ ET TERCİH EDİLMELİ?
Kuzu: Kuzu etine kömürde pişme çok yakışır. Kuzunun yağlı ve aromatik eti nedeniyle yağlar kömürün üzerine damladıkça geri yükselen isli koku ete siner. Açık kömür grill en uygun seçenektir.
Dana: Dana eti daha az yağlı yapısı ve daha büyük kesimleriyle BBQ için daha uygundur. Daha düşük ısılarda, kapak kapalı pişirilebilir. Ancak köfte için açık grill daha uygun olacaktır.
Tavuk: Kanat, but veya göğüs gibi parça etler için açık grill, bütün tavuk için kapaklı BBQ tercih edilebilir.
Balık: Hamsi gibi yağlı küçük balıklar için grill, büyük balık için BBQ tercih edilebilir.

ETLER MARİNE EDİLMELİ mi, EDİLMEMELİ mi?
                          Et eskiden bozulmasın diye tuzlu suda bekletilirdi. Marine kültürü buradan gelir.
Marine için:
         ~Tuz (deniz veya kayatuzu)
         ~Sıvı Yağ
         ~Bir asit (limon, yoğurt, soğan suyu, salça vs.)
         ~Farklı lezzetlendiriciler (taze baharat, hardal, şeker, bal, sarımsak, paprika vs.) kullanılır.
                          Kırmızı et 24 saatten fazla marine edilmemelidir. Süre uzadıkça etin dış yüzeyi tuz ve asitlerle fazla yumuşar ve mangalda çıtırlaşamaz.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle