Ticaret Hayatında İnternet'in Yeri ve Önemi

                      "İnternet" insanların üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olan ve içerisinde birçok sektör barındıran sınırsız bir platformdur. Ticari alanda ise büyük bir yere sahiptir. Fakat internet platformunda apayrı bir dünya daha var. Kendine yer edinen sosyal medya mecrası bizlere iletişim ve sosyal hayatın kapılarını ardına kadar açmış bulunuyor. Çağımız iletişim ve teknoloji çağı olduğundan, bizlere hayatımızda birçok konuda kolaylıklar sağlayabiliyor. Bunlardan örnek vermek gerekirse; İnstagram, Faceebok, Youtube ve Twitter başlıca bu dört büyük mecra yalnızca birkaçı. Sosyal medya bizlere paylaşım yapmanın ve diyalog kurmanın yanı sıra ek gelir kapısı açıyor, ki bu da bizleri sosyal medyayı daha fazla kullanmaya teşvik ediyor.
ticaret-hayatinda-internetin-yeri-ve-önemi
                      Şu aralar internetten ve sosyal medya mecralarından yapılan alışverişlerin hayatımızı kolaylaştırdığı ve bize yaşam alanımızda daha fazla zaman kazandırdığı aşikar. Fakat bu konuda bilindik markalar ve butikler adından çokça söz ettiriyor. Youtube'da bir kanal açıp, dikkatleri üzerine çekecek bir içerik oluşturamadığın sürece takipçi kazanma olasılığın düşecektir. Fakat kendini kanıtlayacak kaliteli bir içerik oluşturursan takipçilerin bir o kadar çoğalacak ve izlenme oranları sana milyonlar kazandırabilecek. Fakat ticaret alanında Facebook ve Twitter geride kalsa da, İnstagram da bu konuda kendini aştı. Birçok sektör hesap açıp, ürün ticareti yapan ve reklam platformunda da kendine iyi bir yer edinen İnstagram, birçok satıcının ve alıcının göz bebeği haline geldi.


ticaret-hayatinda-internetin-yeri-ve-önemi
                      Sizlere internetten veya İnstagramdan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğim. Dikkatli alışveriş yapmak ve dolandırıcılar tarafından mağdur olmamak için yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Bilindiği üzere dolandırıcılar her yerde etrafımızı sarmış durumda. Aslında bizlere ufak izler bırakıyorlar ama bunları bilinçsiz olduğumuz için fark edemiyoruz. Bizler bu izleri gördüğümüz zaman artık maduriyetler azalmış hatta ortadan kalmış bile olacak. Evet, ürünlerimizi alacağımız site yada hesabı öncelikle iyice incelememiz bizim yararımıza olacaktır. Sitenin ismine dikkatle bakın. Orjinal olmayan bir url ise o siteden derhal ayrılın. Ünlü sitelerin adlarını klonluyorlar ve yalnızca tek bir harfi değiştirerek sahte site yaratabiliyorlar. Sitenin SSL sertifasının olmasına dikkat etmelisiniz. Ödeme seçenekleri arasında "Kapıda Ödeme" var ise, kargonuzu (kapıda inceleyerek) alabilirsiniz. Ürün size farklı gönderildiyse ürünü kargo çalışanına geri verebilirsiniz. Muhtemelen kargo masrafı size yansıtıldığı için böylelikle yalnızca kargo ücreti ödeyerek büyük bir zarardan kurtulmuş olursunuz. Fakat kredi kartı/banka kartı ile ödeme seçeneği zorunlu ise, sitenin veya hesabın kullanıcı yorumlarına dikkat edebilirsiniz. Çünkü bunlar sizlere daha doğru yönlendirme yapacaktır.

                      Bilindiği üzere uzaktan alışverişin yasal olarak hiç bir yaptırımı yoktur (sadece faturalı ürünler haricinde). Anlayacağınız faturanız yoksa ve dolandırıldıysanız üzerine bir bardak soğuk su içmekten başka yapacağınız birşey yok. Fakat internette görerek aldığınız ürün size farklı geldiyse ve bunun da faturası mevcutsa, yasal yollardan haklarınızı arayabilirsiniz. Bu yüzden bilinçli tüketici olarak aldığınız her ürünün faturasını saklamalısınız. 

                      Kredi kartınızı hiç bir site üzerinde saklamak üzere kayıt etmeyin. Kredi kartı bilgisi vermek istemiyorsanız kendinize sanal kart açabilir ve buraya alışverişiniz kadar para yükleyerek, bilgileriniz çalınmadan güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Ödemelerinizi 3D Secure ile yapmaya özen gösterin. Sizden SMS onayı almadan hiç bir sitede kart bilgileriniz saklanamaz veya kullanılamaz.

                      Uzun lafın kısası hiç bir web sitesi sizlerden şifre bilgisi isteyemez. Ve bizden size tavsiye elinizden geldiğince tanınmış sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin. Bir ürünün piyasa fiyatlarını az çok bilen insanlarız. Aksini gösteren düşük fiyatlar gördüğünüz zaman bu sizi mutlaka şüphelendirmeli. Örneğin; 1000 TL'ye satılan ürünü 300 TL'ye satıyorlarsa burada bir anormallik vardır. Bu konulara dikkat ettikten sonra güvenle alışveriş yapabilirsiniz. 

WebLonG ile kalın, Bilgisiz kalmayın. 😇
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

Son Yazılan Yazılar

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Buradan Arama Yapınız...

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Günlük Altın ve Döviz Kurları

Link TakaSı: WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle