Torosların Zirvesi'nde Gezilecek Yerler

                       Covid-19 nedeniyle evlere hapis olduğumuz günden bu yana yaşamın bize verdiği değerleri bir kez daha anlıyoruz. Ve normalleşme döneminde herkesin evde kendisi için yaptığı bir planı olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü özgürlüğün verdiği hislerin, dilediğin an yaptığın aktivitelerin kıymetini yeni yeni farkına varıyoruz. Tabi bu herkes için geçerli değil. :) Dinlenme açısından birçok kişiye de iyi geldiği muhakkak. Asıl dinlenmenin ne demek olduğunu bu yazımızı okuduğunuzda farkedeceksiniz.
toroslarin-zirvesi-ve-yesil-gol-weblonq
                       Hayatın bize sunduğu güzelliklerden ruhumuza pay çıkarmak insanın doğasında var. Doğanın verdiği huzur ve dinlenme etkisi herkes tarafından biliniyor. Fakat bu huzuru hem yaşamak hem de doyasıya gezinin tadını çıkarmak ister misiniz? O halde sizleri Aladağlar'a yani Toroslar'ın Zirvesine götürüyoruz. Türkiye'nin doğa sporları merkezi olarak bilinen Orta Toroslar'da yer alan ve Adana-Kayseri-Niğde arasında uzanan bu muhteşem coğrafya sporcuların en büyük uğrak yeri haline geldi. Dağ koşusu, dağcılık, kaya tırmanışı, dağ bisikleti ve dağ kayağı gibi sporlar için biçilmiş kaftan. Ama Aladağlar'ın tadını çıkarmak için ille de ekstrem sporlara gönül vermek gerekmiyor. Bu nefes kesici coğrafya da doğa yürüyüşleri, kamp yapmak ve doğayla baş başa zaman geçirip dinlenmek için bile iyi bir tercih olacaktır. Hele ki mevsimlerden yazsa, Aladağlar'da geçirilen zamanın anısı çok uzun süre sizinle kalacak. 

toroslarin-zirvesi-ve-yesil-gol-weblonq                       Araç ile kolaylıkla erişim sağlayacağınız Sarı Memed'in Yurdu çadır kurmak ve karavanınızı park etmek için ideal bir yerdir. Üssünüzü buraya kurduktan sonra orman yolunu takip edip Toros göknarlarıyla dolu Emli ormanında yürüyebilirsiniz. Koca Dölek Yaylası'na ulaştığınızda sizi tüm tırmanıcıların hayalindeki Parmakkaya karşılayacak. Bu dağların en güzel manzaraları için patikaları izleyip Eznevit Yaylası'na ulaşabilirsiniz. Buradan Sıyırma Vadisi'nin tüm zirvelerini, Emli ormanınıi vadiyi kapatan Güzeller, Lahitkaya, Kaldı ve Sulağan zirvelerini bir bardak çay eşliğinde seyredebilirsiniz.

                       Aladağlar'a her yaz yüzlerce yerli ve yabancı kaya tırmanışı tutkunu uğruyor. İster profesyonel bir rehber eşliğinde, ister partnerinizle siz de bu maceraperestlere katılabilirsiniz. Kazıklı Ali Kanyonu, Cımbar Vadisi yada Pınarbaşı Kanyonu'nda 500'ün üzerinde spor tırmanış rotası bulunuyor. Eğer bu işte ileri seviyedeyseniz bu dağlarda yüzlerce uzun duvar tırmanış rotası da bulabilirsiniz. Kaskınızı, emniyet kemerinizi ve ipinizi yanınıza almayı unutmayın. 
                       Aladağlar'ın dillere destan zirveleri için çadırınızı yada karavanınızı Sokullupınar'a kurun. Yörüklerin oluşturduğu patikaları izleyerek Karayalak Vadisi'ne girin, ardından Emler zirvesine çıkın. Dipsiz Göl'ü çevreleyen Kocasarp, Çağalınbaşı, Beşparmak gibi dağlardan geçen travers rotası, dağcılık sporunda hatırı sayılır bir hedef. Meşhur Demirkazık'ı görmek için Sokullupınar'dan Arpalık Yaylası'na, oradan da Tekepınarı'na ilerleyin. 

NOT: Demirkazık'ın en kolay rotası bile dağcılık malzemeleri gerektiriyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum Yaparken:
1. Yaptığınız yorumun, mutlaka yazımla alakalı olmasına özen gösteriniz.
2. Yorumlarınızda yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için: Bize Ulaşın!

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site