EDiTöRDEN; 2020 Yılı Bizi Nasıl Karşıladı?

                                İnsanlar her sene yeni yıla basarken hep güzel dilekler diler, yeni umutlar yeşertir, aşk, sağlık, para, kariyer, hayallere yönelik tüm dilekler... Fakat hiç bir yıl, bir öncekinin aynısı olmaz ama kötü geçecek diye de düşünmek istemez. Yeni yıla nasıl başlardan öyle geçer umuduyla herkes sevdikleriyle beraber bir arada olarak kutlar yeni yılı. 2019 için çoğumuz yorucu, monoton, kasvetli, durgun dedik ama sanırım 2019'u şu an mumla arıyoruz.
                                2020'ye girdiğimiz andan itibaren kötü geçen tüm anılarımızı 2019'da bırakıp, yeni umutlarla girdiğimiz 2020 yılı sanırım hiç birimiz için iyi başlamadı. 2020'de 3.'cü ayımıza girdik, girmesine fakat ilk iki ayda canımızdan can aldığı da muhakkak. Corona Virüsü vurgunu ile başladık felakete... Binlerce can aldı melun hastalık. Tam salgın ile ilgili bilinçlenmeye, tedbir almaya ve mücadele etmeye başladığımız esnada Deprem yıktı geçti Ülkemizi. Manisa, Van, Malatya, Elazığ... Canımızdan can götürdü. Evleri yıkılan, eşyasız kalan depremzedelerimiz için herkes seferber oldu. Yardımlar çığ gibi yağdı. Hala sallanmaya devam ediyoruz, az da olsa alıştık, tam yaralarımızı sarıyoruz dedik bizleri derin bir üzüntüye ve yasa boğan bir olay yaşadık.

                                Suriye-İdlip bölgesinde yaşanan iç savaştan dolayı kayıp ettiğimiz Şehit'lerimizi kara toprağa vermenin yıkımını yaşamaktayız. Bundan kötü başımıza daha ne gelebilir ki diye düşünüyor insan. Kendini sorgulama noktasına geliyor. Ciğerlerimiz sökülüyor. Gencecik canları, onların sevdikleri, aşkları, umutları, hayalleri aklımıza geldikçe derin bir keder kaplıyor içimizi. Ya ailelerin, eşlerin çocukların yerinde olsak... İnanın insan akıl sağlığını bile yitirebilir. Hiç kimse sevdiğine yakıştırmaz ölümü. Konduramaz. Hayalini dahi kuramaz.

                                Biz huzurla evimizde otururken o Mübarek Mehmetçiklerimizin Şehit'lerimizin canları pahasına, bizleri ve Vatanımızı korumak için gece-gündüz demeksizin hayatlarını ortaya koymaları... Onlar bizim için Kahraman'dan da ötedir. Ateş düşen yüreklere, Yüce Rabbi'mizden canı gönülden sabır ve metanet diliyoruz. Tek dileğimiz geride kalan sağ'larımıza Rabbi'mizden dayanma gücü, Mehmetçiklerimize güç, moral ve hissiyat vermesidir.

                                Umarız ki, 2020 yılının henüz geçirmediğimiz ayların, Vatanımız için en hayırlı günler olması, güzel günlerin, umutların yeşerdiği, bir yıl olmasını diliyoruz. En azından buruk yüreğimize bir nebze de olsa böyle bir teselli bulmak hepimiz için çok iyi olacaktır. WebLonq.com ailesi adına herkese derin yaralarından dolayı geçmiş olsun'u bir borç biliyoruz. Vatan ile Birlikte Asker'lerimiz de Sağolsun.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

"Made in ChiNa" Ne Kadar İyi?

                                 Hong Kong'tan, sınır olan nehirin üzerinden Çin'in güneyindeki Shenzen şehrine bir bakış atılabilir. Seksenlere kadar burada tarladan başka birşey yoktu. Günümüze gelirsek, artık burada 20 milyona yakın insan yaşıyor. Analistlere göre, dünyadaki elektronik aletlerinyüzden 90'ı böylesi ekonomik bölgelerde üretiliyor. Dronelar, robotlar veya şarj aletleri- bunlar burada tasarlanıyor, üretiliyor ve kargolanıyor. Bizim gibi Batı'da olan tüketiciler için, Çin'in ara yüzü yerel toptancılardan ibaretti, ki bunlar zaman içinde büyüyüp Amazon ceya eBay'de satış yapmaya başladılar. Çin'de sadece üretken çalışanlar yok, çok esnek ticaret insanları da var ve bunlar aracıyı ortadan kaldırıp kendi online mağazalarında ürünlerini satmaya başladılar. Bu trend Çinli internet devi Alibaba'nın kendi outleti ile başladı, 2010 yılında AliExpress kuruldu. Ardından sayısız platform da ortaya çıktı. Biz bu mağazalara yakından bakıyoruz ve Çin'den alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyoruz.
MAĞAZALARDA BUNLAR SATILIYOR;
                                 AliExpress ve Gearbest gibi devasa perakendecilerin yanı sıra, bir çok elektronik eşya, araç aksesuarı, elbise, ev eşyası ve fazlasını satan mağaza da var. Her mağaza Apple, Samsung, Xiaomi, SanDisk veya DJI marka ürün satmıyor. Sadece AliExpress, DealExtreme ve Gearbest markalı ürünler satıyordu. Bir websitesinin yanında, bir çok online mağazada iOS ceya Android için pratik uygulamalar var. Bunun dışında neredeyse her mağazada bir müşteri değerlendirme sistemi var. Ürünleri bir ila beş yıldız arasında değerlendiriliyor. Tıpkı Amazon'daki gibi bir yorum yazmak da mümkün. Bir çok nötr ve olumsuz yorumun olması bu platformlarda görüşlerin silinmediğine inanmayı kolaylaştırıyor. Bunlar sonuçta satış satış platformu olduğundan, ilgili satıcılara ulaşıp sorunları çözme imkanları da mevcut. Sonuç olarak, Çinli mağazalar, yerel online mağazalardan çok da farklı değil. Ayrıca ödemeler kredi kartı veya PayPal ile gerçekleşiyor.

ÜRÜN SEÇENEĞİ SINIRSIZ...
                                 Büyük mağazalardaki kapsam geniş ve hatta devasa. Şu an Çin'deki en büyük satıcılarda 3B yazıcılar ve e-bisiklet gibi elektrikli ulaşım gereçleri son derece popüler. Özellikle ulaşım gereçleri söz konusu olunca, bunların yerel standartlara uyuduğuna emin olmalısınız. Her tür tasarımda kayıt cihazı, pil ve adaptör de satışta. VGA - Thunderbolt adaptörü arıyorsanız fiyatları son derece ucuz. Böylesi garip ürünleri büyük bir üreticide ve hatta Shenzhen'li üreticiler hariç hiç bir yerde bulamazsınız. Araç aksesuarları, LED lambalar, ağ teknolojisi, gözetleme kameraları ve oyuncak çeşitliliği de son derece fazla.

İLETİM SÜRESİ, KARGO MALİYETİ ve DEĞİŞİM
                                 Standart kargo konteyner gemileri ile yapılıyor ve bunların Avrupa'ya ulaşması 25 ila 35 gün arasında değişiyor. Ürünün elinize ulaşması 30 ila 40 gün sürüyor, genelde bunlar plastik ambalajlara sarılmış oluyor. Bu süre bazen daha kısa olabiliyor, banzense 60 güne kadar bekleyenlere rastlayabiliyoruz. Genelde okyanus ötesi bu kargo işlemi ücretsiz oluyor. Uçakla kargo tabiki daha hızlı ama halen 20 gün kadar sürüyor ve haliyle ücreti de ona göre yüksek. Tabiki buna biraz posta masrafı da eklemelisiniz. Paket ne kadar büyükse, fiyat da o kadar yüksek.

                                 Tabi ki aynısı Amazon ve eBay'de ürünlerini satan Çinli üreticiler için de geçerli. Her durumda, bu bilgiler gümrükte malların durdurulmadığı hallerde geçerli. Böylesi bir durumda, müşteri bizzat ürününü gidip teslim almalı. Bunu engellemek için direkt AB ülkelerinde deposu olan veya oradan sevkiyat yapan mağazalar seçebilir. Bu depolar genelde İngiltere veya Hollanda'da yer alıyor. Burada bile, teslimat 18 gün sürer, her halükarda özel 24 saatte teslimata varana dek daha alınması gereken çok yol var. Siparişi verdikten sonra sabırlı olmak lazım, eğer ürünü iade etmek veya değişim isterseniz, ayrıca önemli ücretlerle yüzleşmeye hazır olun. Sonuçta, her zaman Çinli satıcıların 14 günlük iade imkanı sunmadığını bilmeniz gerekir. Gerçekten de bazı mağazalar kusurlu ürünleri veya ürünü beğenmemeniz halinde ürünü iade alıyor fakat bunlar hususi olarak belirtilmiş olmalı yoksa bu durum söz konusu değil.

                                 İade edilen ürünün Çin'e gönderimi için ücreti alıcı ödemeli. 2 kiloya kadar bir ürünü göndermek DHL'de 16 Euro civarında, 10 kiloya kadar ürünler için ise 60 Euro ödemelisiniz. Bu fiyatlar diğer şirketlerde de yaklaşık aynı... 
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site