KoronaVirüsü Yaz'a Damgasını Vuracak!

                               İnsanoğlu yaşamı boyunca binbir badireler atlatmıştır. Sel, deprem, 1. ve 2. Dünya savaşı, virüs, iç - dış savaş, tsunami ve daha sayamadığımız birçok nedenden ötürü dünyada milyarlarca insan hayatını kaybediyor. Ve insan ne olursa olsun güç de olsa yaralarını bir şekilde sarmaya, hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Zor dönemlerden geçiyoruz. Bunu da atlatacağız elbet ama bu uğurda çok da canımız yanacak. Atalarımızın eski bir sözü vardır. Uğurda savaş vermediğin hiç birşeyin zaferini kutlayamazsın diye... Biz kurtulduk diye sevinemeyeceğiz belki ama en azından "çok şükür daha fazla insan kaybetmeyeceğiz" avutacağız kendimizi.
                               Insan bu ya, en ufak şeyler bile ümitlerimizi yeşertmeye yetiyor. İlkbahar deyince insanın içinde hemen plan program yapma hevesi başlıyor. 2020'nin başından beri doya doya gezemediğimiz hergün için, bu yaz planların daha da baskın olacağı kanaatindeyim. Acısını cafeler, plajlar, barlar ve eğlence mekanları çekecekmiş gibi bir his var içimde. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tüm yasaklar kalkıyor ve hayat normale dönüyor. Bir nebze tabiki... Yine tedbiri elden bırakmayacağız, maskeleri yıl sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz ve olabildiğince çok kalabalık ortamlarda durmaktan kaçınacağız. Sağlıklı bir yaşam istiyorsak kendimizi koruma yöntemleriyle bilinçli hareket etmemiz gerektiğini elbette biliyorsunuzdur.

                               Peki hayat normale döndüğü zaman neler yapacağız? Çoğu sektör ve işyerleri açılacak herkes işbaşı yapacak, tatil bitti diye üzülmeyin! Çoğu kişi yıllık izinlere çıkıp tatil hakkını sonuna kadar kullanacak. Tedbiri elden bırakmadığınız sürece dilediğiniz tatili yapmakta özgürsünüz elbette... "Peki ama tedbirli tatil nasıl olacak?" diye soranlarınız var. Bunlardan size kısaca bahsetmek istiyorum. Kalabalık ortamlardan olabildiğince kendimizi uzak tutacağız, yemek yemediğiniz veya yüzmediğiniz sürece hiçbir ortamda maskesiz oturmamalısınız. Geziyor veya yürüyüş yapıyorsanız kesinlikle maskeli olmalısınız. Ya dışarıda da başımıza ne gelebilir ki, demeyin! Karşımıza kendimizi bilmeyen öyle münasebetsiz insanlar çıkıyor ki, öksürüp - aksırdığı zaman el veya bir mendil ile kamufle etme tenezzülünde bile bulunmuyor. Havada asılı kalan partikülleri soluduğumuz zaman virüs ortaya çıkıyor. NEJM’de yer alan çalışmada araştırmacılar virüsün havada üç saat boyunca asılı parçacık halinde yaşayabildiğine dikkat çekti. Bu durumda her girdiğiniz ortamda veya dışarıda kendimizi korunmamız gerektiğinin altını ısrarla çiziyoruz. Virüsten dolayı yaz bize zehir olacak demeyin sakın. Yazı yine gönlünüzce doya doya yaşayabilirsiniz. Ama sonunda sağlıklı bir şekilde evinize, yuvanıza dönmek istiyorsanız, devlet büyüklerimizin koymuş olduğu tedbirlere uymalısınız.

                               Koronavirüsü bu yaz giyim tarzınıza karışmıyor elbette. Dilediğiniz her şeyi giymekte özgürsünüz. Bu konuda moda tutkunlarını bağlayan bir şey söz konusu değil. Maskeler yüzde olduğu için belki makyaja pek fazla ihtiyaç olmayacak desek de yine bu yazın en büyük favori makyajlarından biri göz makyajı olacak. Belki de bu yaz bizi bakışlar çok etkileyecek. "Gözler Kalbin Aynasıdır" cümlesini bu yaz sık sık duyacağız belki de... Yani biz bayanları pek fazla durduran bir şey yok. Yazımın başında da söylediğim gibi, İnsanoğlu ümitsiz, hayalsiz yaşamaz. Her zaman bi 2. planı vardır mutlaka. Peki siz cıvıl cıvıl bir yaza Hazır mısınız? Yoksa eve kapanıp, karalar bağlamaya devam mı edeceksiniz? Şayet 18 yaş altı veya 65 yaş üzeri değilseniz. :)
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Bitkisel Süt mü, Hayvansal Süt mü?

                                  Sağlıklı yaşayanların vazgeçilmezi bitkisel sütlerin yer aldığı tarifleri incelediğimizde kafa karışıklığı yaşamak işten değil. Pizza, cheesecake bildiğimiz gibi duruyor ama hayvansal süt yerine fındık, badem, kaju gibi kuruyemiş ürünlerinden elde edilen bitkisel bazlı sütler kullanılıyor. Kremalı makarna da dahil olmak üzere pastane ürünleri hiç hayvansal bazlı süt ve yağ ile yapılabiliyor. Kuruyemiş sütünden, yoğurt, peynir ve krema da elde edilebiliyor.
                                  Peki ne oldu da bitkisel bazlı süt bu kadar popüler oldu? Süt üretimi süreci oldukça basit. Kuruyemişleri akşamdan suyun içine atın sabaha kadar bekletin. Sabah suyu süzüp kuruyemişleri blendırda çekin. Kuruyemiş miktarının üç katı kadar su ekleyip karıştırın. Daha tatlı bir süt elde etmek istiyorsanız agave şurubu yada hurma gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı süzdükten sonra buzdolabında 4 gün kadar saklayabilirsiniz.

Eskiden hayvan haklarını savunanlar etik sebeplerden hayvan sütü tüketimine karşı gelirdi. Bunu laktoz alerjisi olanların badem sütüne yönelmesi izledi. Şimdi tüm dünyanın bir numaralı gündemi iklim değişikliği kaygısıyla bitkisel süte yönelim söz konusu. Bu sütleri sadece süpermarketlerde değil, her gün yemek yediğiniz restoranın mönüsünde de kullanıldığına şahit oluyoruz. Besin değeri açısından kıyaslandığında bitkisel süt nerede duruyor? Bitkisel süt, inek sütü ile kıyaslandığında çok daha az su ve toprak kullanımı gerektirdiği için daha az karbon salınımı anlamına geliyor. 2018 tarihli bir üniversite araştırmasına göre badem, yulaf, soya ve pirinç sütü üretiminin yol açtığı karbon emisyonu, hayvansal sütün sadece üçte biri kadar. 

                                  Bir litre badem sütü üretimi 0,7 kg karbon salınıma yol açarken, hayvansal sütte bu miktar 3,2 kg. Toprak kullanımındaysa aradaki fark daha da dramatik. Bir litre hayvansal süt üretmek için 9 metrekare toprak kullanmak gerekiyor. Bitkisel sütlerde bu büyüklük pirinç sütü için 0,3 - yulaf sütü için 0,8 metrekare. Bitkisel bazlı sütlerin gelecek yıllarda hayvansal bazlı sütlerin önüne geçerek 20 milyar doları geçen bir azara sahip çıkacağı öngörülüyor.

Bitkisel bazlı süt üreten şirketler açısından posaların ne yapılacağı meselesi de tartışılan başka bir konu. Girişimciler bitkisel süt üreticisi firmaların posalarını alıp un haline getirerek yeniden kullanıma sokmayı amaçlıyor. Örneğin posalarını müşterilere vücut peeling'i olarak paketleyip hediye eden Cafeler bile mevcut. Bitkisel bazlı süt ve yağlar ile yapılan tatlı tarifleri hem lezzetli hem de besleyici. Bol lifli, iyi yağ oranı yüksek, vitamin ve mineral zengini, rafine şeker eklenmemiş bir tatlı yediğinizde boş kalori almamış olursunuz ve sağlıklı yaşamanın da keyfini çıkarabilirsiniz. 

                                  Sadece vegan beslenenler değil, sağlıklı ve boş kalori içermeyen tatlı alternatifi arayanlar için ideal. Hindistan cevizi ve kajudan yoğurt ve peynir üretmek mümkün. Probiyotik bir yoğurt yapmak için, hindistan cevizi sütü içerisine bir kase probiyotik ekleyip oda sıcaklığında bekletin. Yoğurdunuz hazır!

                                  Bitkisel süt pazarının giderek arttığı şu aralar dikkat etmeniz gereken şeylerde var. Market raflarında çoğu dev gıda firmaları tarafından pazara sunulmuş bitkisel bazlı süt ve süt ürünlerinde katkı maddesi ve ilave şeker bulunabiliyor. Satın alırken mutlaka etiketlerini okuyun...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Uyku Sorunları ve Yapılması Gerekenler!

                       Dünyada her 4 kişiden biri uyku zorluğu çekiyor. Vardiyalı çalışan işçiler de bu oran %40'lara kadar çıkıyor. Bu yazıyı okurken "beni ilgilendirmiyor, ben vardiyalı çalışmıyorum" diyor olabilirsiniz. Ancak çağdaş dünya beraberinde bazı dezavantajlar ile geliyor. Esnek çalışma saatleri sürekli akıllı telefon tablet gibi cihazları kullanmak gecenin geç saatlerine kadar bu cihazlardan ayrılamamak sağlıklı uyku düzenini bozan şeylerdir. Her gün yeteri kadar uyuyamayan insanlar zamanla konsantrasyon ve performans kaybı yaşıyorlar ve bu sonunda sağlıklarını getirmelerine bile neden olabiliyor. Uykubilim dalı uzmanları çalışmalarının sonucunu tek bir cümle ile özetliyor "uykusuz kalmak insanı aptal yapar". Sağlıklı olmanın şartlarından biri iyi uyumaktır. Annelerimiz iyi bir uyku çekmemiz için uyumadan önce bir bardak süt içirirlerdi. Teknoloji Dünyası ise bunun farklı çözümlerle yapıyor. Burada çok önemli bir noktayı söylemeden geçmeyelim. Bilgisayar ve benzerlerinin maviye çalan ekran ışığı bile Uyku düzenini bozabiliyor. Güneş ışığı içinde Mavi'nin oranı fazla olduğu için beyinsiz uyurken bile aslında gündüz olduğunu düşünüp uyku hormonu olan melatonini çok yavaş salgılıyor. 
Uyurken Bizi Neler Rahatsız Ediyor?

                       İnsanların yatağa yatıp saatlerce tavana bakarak uyuyamamasının birçok nedeni olabiliyor. Bunun başında horlama, zaman zaman uyku apnesi hastalığının belirtisi olabiliyor. Burada kişinin nefesi uzun aralıklarla kesiliyor. Yatak arkadaşınız horluyorsa da uyumak büyük bir işkence halini alabiliyor. 

İlaçlar: Yanlış ilaç kullanımı ve kullanılan ilaçların yan etkileri de uykusuzluğa neden olabiliyor.
Uyuşturucu ve Alkol: Yatıştırıcı etkisine rağmen bu tür maddeler çok fazla kullanıldığında rahat uykuya dalmayı engelleyebiliyor.
Vardiyalar ve Jetlag: Günlük yaşam düzenini değiştiren her türlü olgu hem sağlığı hem uykuya negatif etki ediyor...
Fiziksel ve Organik Hastalıklar: Depresyon, sinir hastalıkları, Demans ve nevroz da uykusuzluğu tetikleyebilir. Kanser, romatizma, hormonal hastalıklar da aynı şekilde uykusuz bırakabiliyor.

                       Peki uyanmakla ilgili sorun yaşayanlar için ne yapılıyor? Elbette klasik alarmlı saatler ve cep telefonlarının alarm uygulamaları hala bir çözüm. Ancak cep telefonları alarm cayırtısı ile uyanmak istemeyen insanlara daha insanca bir alarm sesi, sevdiği bir şarkı veya benzeri bir tema ile uyanma imkanı sunuyor. Gelinen bu son teknolojilerle belki de uyanmak dahi istemeyebilirsiniz. Peki yatakta yalnız değilseniz yanınızda uyuyan kişiyi rahatsız etmeden uyandırılmak istiyorsanız ne olacak? Yeni bir alarmlı saat kullanıcısını sabahları sesle değil ışıkla uyandırıyor. Işığın şiddetini belirli aralıklarla arttırarak Güneş doğuşunu simüle eden cihaz oldukça başarılı. Zira Işık uyuyor olsak bile bilinçaltımız tarafından hissedilebiliyor. 

                       Uyuyabilmek için teknolojilerde veya yaşadığımız ortamda yumuşak ışık efektleri kullanabilmeniz çok çok önemli. Ve fazla teknoloji ile ilgilenmek, Örneğin bilgisayara, televizyona veya cep telefonlarına çok sıklıkla bakmak yerine loş ortamlarda kitap veya dergi okumak uyku probleminizi bir nebze çözecektir. İşiniz genellikle bilgisayarda ise size önerimiz bilgisayarı gece moduna almanızdır. 
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Bir Kişi Hastalığı Kaç Kişiye Bulaştırıyor?

                                    Bilim insanları bir virüsün ne kadar kolay ve hızlı yayıldığını R0 değeriyle, başka bir deyişle temel çoğalma sayısıyla belirliyor. Bu değer ile enfekte tek bir kişiden virüsü bulaştığı ortalama kişi sayısı tahmin ediliyor. Örneğin bu değer grip için yaklaşık 1,3 olarak biliniyor. Araştırmacılar Covid-19'un R0 değerini belirlemek için çalışmalarını sürdürürken 29 Ocak'ta NEJM dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre bu değer 2,2. Yani enfekte olmuş her bir kişi virüsü ortalama 2,2 kişiye daha yayıyor.

                                    Bununla birlikte, R0'ın sabit bir sayı olmadığını belirtmek de önemli. Araştıma ekipleri şu ana kadar virüsün R0 değeri için 12 farklı tahmin hesapladılar. Bu tahminlere göre R0 değeri 1,8 ve 3,3 arasında değişkenlik gösteriyor. İnsanların birbirleriyle ne sıklıkla temas ettikleri ve viral yayılımı azaltma çabaları gibi faktörlere bağlı olarak bu sayının değişmesi muhtemel. Bir salgını durdurmak için, her bir vakanın enfekte edebileceği ortalama yeni insan sayısının 1'in altında olması gerekiyor.
Covid-19 Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

                                    Bilim insanları yıllardır mevsimsel grip ile mücadele etmek için çalışıyor ve grip virüsü hakkında pek çok bilgiye sahipler. Covid-19 hakkında bilinenler ise henüz sınırlı ve araştırmacılar daha fazla bilgi edinmek için bir nevi yarış içindeler. Hem mevsimsel grip virüsleri (influenza A ve influenza B virüsleri) hem de coronavirüsler solunum yolu hastalıklarına neden olan bulaşıcı virüslerdir. Tipik grip semtomları ATEŞ, ÖKSÜRÜK, BOĞAZ AĞRISI, KAS AĞRILARI, BAŞ AĞRISI, BURUN AKINTISI veya TIKALI BURUN, YORGUNLUK ve bazen KUSMA ile İSHAL'dir.

                                    Grip belirtileri daha çok aniden ortaya çıkar. Grip olan çoğu insan iki haftadan daha kısa sürede iyileşir. Ancak bazı insanlarda grip, zatürree gibi başka komplikasyonlara da neden olur. 30 Ocak'ta 100 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, Covid-19'un en yaygın septomlarının ATEŞ, ÖKSÜRÜK ve NEFES DARLIĞI olduğu tespit edildi. Bu çalışmadaki hastaların sadece %5'i boğaz ağrısı ve burun akıntısından şikayetçiydi ve sadece %1-2'sinde ishal, bulantı ve kusma belirtileri gözlendi. Daha ciddi vakalarda enfeksiyon zatürreeye, ağır akut solunum yolu yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden oldu.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Takım Elbiselerin Sesi Yükseliyor...

                            2020 İlkbahar - Yaz sezonunda popülarite kazanan çizgili takım elbiseler radarımıza giriyor! Moda dünyasının hem zamansız hem de en güçlü parçaları arasında her zaman kendisine yer bulan takım elbiseler, 2020 İlkbahar-Yaz sezonunda da adından söz ettirmeyi başarıyor. Özellikle 80'li yıllarda karşımıza çıkan maskülen tavırlı takım elbiseler, stil sahibi kadınlara ilham vermek için bir kez daha sesini yükseltiyor. Takım elbiseler üzerinde, abartılı ve kadınsı süslemelerin yanı sıra ince çizgilerin hakimiyeti de oldukça net bir şekilde hissediliyor. Tamamlandığı aksesuarlar ile birlikte hem gündüz hemde gece şıklığına ayak uydurabilen bu parçalar, özellikle geçiş sezonlarının aranan ismi oluyor.
                            Bir yandan kış mevsiminden kalan soğuk dalgaları hissetmeye devam ettiğimiz, diğer yandan ise koşar adımlarla yazın sıcak günlerine doğru ilerlediğimiz şu günlerde, stilimize eşlik edebilmesi için mutlaka takım elbiselerden faydalanmalıyız.

                            Maskülen bir stil peşinde koşuyor, aynı zamanda kadınsı tavrınızı da korumak istiyorsanız, rotanızı popülarite kazanan çizgili takım elbiselere doğru çevirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Onları hem stiletto veya bootie gibi yüksek topuklu ayakkabılarla kullanarak gece şıklığına uygun hale getirebilir hem de sneaker gibi çok daha rahat bir ayakkabı ile tamamlayarak havalı ve konforlu bir gündüz görünümü elde edebilirsiniz.
O halde BAHAR ALIŞVERİŞİ LİSTELERİ GÜNCELLENSİN Mİ?  😉

Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

CoronaVirüs Yüzeyde Ne Kadar Hayatta Kalır?

                                     Yeni bir çalışma Covid-19'a neden olan coronavirüsün cansız nesneler üzerinde bir haftadan bile daha uzun süre hayatta kalabileceğini gösterdi. ABD Salgın Hastalıklar Kontrol Merkezine göre, şimdiye kadar belirli bir yüzeye veya nesneye dokunduktan sonra eller ağıza, buruna veya gözlere sürüldüğünde coronavirüsün bulaşıp bulaşmayacağı bilinmiyordu. Bilim insanları Covid-19 virüsü hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadıklarından bu soruya MERS ve SARS'a neden olan coronavirüsler üzerinde araştırma yaparak cevap bulaya çalıştı.
                                     İnsanlar ve hayvanlar üzerinde etkili olan virüslerle ilgili daha önce yapılmış çalışmaları inceleyen araştırmacılar, 22 çalışmada, insanda hastalığa neden olan mikro-organizmaların oda sıcaklığında, birçok yüzeyde 9 güne kadar canlı kalabildiğini buldular. Araştırmacılar coronavirüs ailesine ait virüslerin ise alüminyum, ahşap, kağıt, plastik ve cam gibi değişik malzemeler üzerinde en fazla 4 ila 5 gün canlı kalabileceğini söylüyor. Ve düşük sıcaklık ve yüksek nemin bu virüslerin yaşam sürelerini uzattığını da vurguluyorlar.

                                     Araştırma ekibindekiler, coronavirüsün yayılmasını önlemek için hastanelerde her türlü yüzeyin çok dikkatli bir şekilde sodyumklorit, hidrojenperoksit veya etanol içeren çözeltilerle dezenfekte edilmesini öneriyor. WHO da bu önerilen yöntemlerin özellikle MERS ve SARS virüsleri için çok etkili olduğunun altını çiziyor. Araştırmacılar bu yöntemlerin Covid-19 virüsü için de geçerli olacağını vurguluyor.

                                     Farklı coronavirüs türlerinin de incelendiği ve benzer sonuçlar elde ettiklerini de söylüyorlar. Araştırma ekibi inceledikleri virüsler arasında Covid-19 virüsünün olmadığını bu nedenle de kontamine olmuş bir yüzeyle temas sonrasında bulaşma olup olmadığı konusunda veriye sahip olmadıklarını belirtiyor. Covid-19 virüsünün ne kadar tehtid edici olduğu düşünülürse elleri sık sık yıkamak ve ortak kullanım alanlarının temizliğine özen göstermek büyük önem taşıyor.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site