Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

kurban-bayrami-sokaga-cikma-yasagi
                            Kurban bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban bayramında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı herkes tarafından merak edilen en önemli konular arasında. Bildiğiniz üzere ilk dini bayramımızı evimizde karşıladık. Bu yılın ikinci bayramı olan Kurban Bayramımızı da evimize karşılık karşılamayacağı mız şu an için büyük bir muamma. Bu yasak ile ilgili koronavirüs bilim kurulu toplantısı yapıldı. Ve bu konuda basın toplantısı gerçekleştirildi.

                            Bu kurban bayramında sokağa çıkma yasağı var mı? sorusunu ve yasak ile alakalı sağlık bakanımız Fahrettin Koca'ya şimdiden merak edilen birkaç soru yöneltilmiş durumda. Fahrettin Koca, Kurban bayramına henüz 1 aylık bir zaman dilimi olduğunu ve bu süre zarfında vakaların artış veya azalış durumuna göre belirleneceğini belirtti. Şu an için bir yasak söz konusu değil. Tamamıyla vakaların seyrine göre bir yol izlenecek. 

                            Ayrıca Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca yasak olsa bile Ramazan Bayramı'ndaki gibi bir kısıtlamanın olmayabileceğinin altını çizdi. Elbette buna asıl karar verecek olan Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın bu konudaki görüşüdür. 

Kurban Bayramı ne zaman?
             ~Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma
             ~Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi
             ~Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar
             ~Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi


                            Sokağa çıkma yasağı olmasa bile maske takmanın mecbur koşulacağını ve sosyal mesafeye sert tedbirler geleceğinin özellikle ben altını çizmek istiyorum. Bu konuda pek fazla hassasiyet göstermeyen vatandaşlarımız çok fazla. Bu konuda özellikle cezai yaptırımın çok sert bir şekilde konulması taraftarıyım. Bu hassasiyeti göstermeyen her bir bireye acımadan, para cezası veya hapis cezası getirilmesi bu konunun ne kadar ciddi olduğunu vurgulayacaktır. Maskenizi takın ve kendinizi koruyun. Hayatınızın her anında sağlıklı bir gün diliyorum. 
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Evde Sinema ve Dizi Keyfi Bitmiyor!

                                  Evden zorunlu olmadığımız sürece çıkmadığımız bugünlerde vakit geçirmek için en iyi seçeneklerden biri, akıllı telefon, tablet ve TV'de uygulamalardan birçok dizi ve filmden birini seçmek, "Hemen İzle" tuşuna basmak ve koltuğunun konforundan uzaklaşmadan dizinin yarattığı dünyada kendine bir yer bulmak. Son yıllarda gerek dünyaca ünlü yazarların romanlarından uyarlanan, gerekse yenilikçi senaristlerin kaleminden çıkan senaryolarıyla diziler, seyir keyfi yanında iyi kurgulanmış bir yapımla yeni bir bakış açısı sunuyor.

                                  Mesela sizlere izleyebileceğiniz birkaç film önerisinde bulunabiliriz. Büyük bir yazarın eserinden uyarlanan dizide Stephen King'in "The Outsider"ından yola çıkan aynı isimli dizi. Paralel evren tartışmaları ve "Aynı anda farklı yerlerde olmak mümkün mü?" sorusunu temel alan yapımda, bir çocuğun ölümü ile sonuçlanan bir cinayet ve bu olayın peşine düşen bir Dedektif konu ediliyor.

                                  İzleyebileceğiniz bir diğer yapım yakın dönemin en büyük nükleer felaketlerinden biri olan ve bizi de en yakından etkilemiş Çernobil Felaketi'nin yaşandığı anı ve akabinde gelişen olayları eleştirisel bir dille anlatan ve çok ses getiren "Chernobyl".

                                  Russell Crowe'un yer aldığı Altın Küre ile taçlanan "The Loudest Voice"da ise oyuncuyu müthiş bir bedensel dönüşüm içinde izliyoruz. Bir zamanlar kariyer olarak zirvede olup birlikte çalıştığı bazı kadınlar tarafından cinsel taciz suçlamasıyla kariyeri yerle bir olan Fox News kurucusu Roger Ailes'in hikayesinin anlatıldığı dizi, Hollywood'un yakın zamanda sansasyon yaratan haberlerine de ışık tutuyor. Dizide Crowe yanında Sienna Miller, Niomi Watts ve Seth MarFarlene gibi oyuncular bulunuyor.

                                  Evet gördüğünüz gibi gezerek virüs tehlikesine maruz kalmadan, evinizin konforunda, keyfinizi bozmadan izleyebileceğiniz birçok dizi ve sinema filmleri bulunuyor. Şimdi yapmanız gereken tek şey işten eve geldiniz, yemeğinizi yediniz ve en sevdiğiniz kanepenize uzandınız, patlamış mısır veya cips eşliğinde kahvenizi de alıp, kendi zevkinize uygun filmi seçmek... İlerleyen zamanlarda sizlere daha güzel tavsiyelerde bulunmak için burada olacağız. Keyifli seyirler...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Çalışanlara Gösterilmesi Gereken Empati...

                               Bu seferki yazımızda sizlere bilgi vermekten çok Empati yapmanın hem karşınızdakini hem de kendinizi olumlu yönde nasıl etkileyeceğini anlatmak istiyorum. Hizmet sektörünün zorluklarını bilmeyeniniz yoktur. Bu sektörün hiçbir şekilde bitişi olmadığı gibi, normalde ihtiyaç dışında uğranılmayan bir yer olduğunu ama KoronaVirüs gibi global bir olayda en zor dönemlerde devletimizin verdiği izinler dışında dur durak bilmeden, en büyük risk altında olarak çalışılan bir sektördür. Aynı Hastanelerimiz gibi.... Bu tür sektörler durmaksızın, hizmet vermektedir. Psikolojileri KoronaVirüs'ten dolayı en çok bozulan kesimdir. Çünkü onların da bir ailesi var ve akşam eve gittiklerinde hastalık taşıyıp sevdiklerine bulaştırmak gibi büyük endişeleri vardır. 
                               Fakat bunu anlamak istemeyen bencil bir kesim var. Bu kesime nasıl hizmet verilirse verilsin hep daha fazlasını isteyecek ve asla memnun kalmayacaktır. Gıda sektöründe hataya yer yoktur evet. Son tüketim tarihi konusu önemli bir husustur. Burada insan sağlığı söz konusudur. Fakat sizlere Market sektörünün arka planını anlatmak istiyorum. 13 yıldır bu sektördeyim. Reyon ve kasa fiyatlarının neden aksadığı ile ilgili sizleri bilgilendireceğim.

Son tüketim tarihi veya fiyat uyumsuzluğunda müşteri ne dese haklıdır. Bu su götürmez bir gerçektir. 


                               Marketlerde fiyat aktarımı günde 2 kere gerçekleşmektedir. Mağaza müşteriye açılmadan evvel ve gün içerisinde olmak üzere... Gün içerisinde kasalar faal olarak çalıştığı için aktarım kolay bir şekilde kasalara yansıtmamaktadır. Özellikle müşterinin ürünleri kasalardan geçiriyorsa aktarımda hata vermesi büyük olasılıktır. Kasayı aktarımın yapılacağından ne yöneticinin ne de personelin bilgisi olmadığı için yapılabilecek tek şey üründe müşteriye fiyat farkı vermektir. Bu hatanın da zaten mağaza personeli ve yöneticinin bilgisi dahilinde olduğu için, sorunsuz bir şekilde fiyat farkı gerçekleştirilir. Lakin anlamadığımız şu ki mevzuyu çok fazla büyüten müşteriler oluyor. Bununla alakalı tartışmayı uzatan müşterilerimiz çok çok fazla. Tartışmayı büyüten müşteri şunun bilincinde değildir ki; hem kendi moralini bozduğunun hem de karşısındakini herkesin içerisinde rencide ettiğinin, üstelik bu personel gün boyu müşterilerine tartıştığı kişiden aldığı negatif enerjiyi yansıtacağını tahmin etmemektedir. 


                               İşte bu olayda bizlere bahsedilen bir Empati yeteneği vardır. Fakat bu empatiden yoksun insanlar çoğu kişinin hayatının stresli geçmesine sebep olmaktadır. Bu kişiler aradığı mutluluğu ve huzuru yaşamları boyunca bulamazlar. Çünkü hiçbir şey de iyi niyet göstergesi veya karşısındakini anlama duyusu yoktur. Bencildirler. Dünyanın merkezinde sadece kendilerinin olduğunu sanırlar. Lakin öyle değildir.


                               Şu an resmi yönetmeliğe göre kasalar bilgisayar mantığı ile çalışmaktadır. Bu kasaların hata vermesi, aktarımda problem yaşaması, yavaşlaması, hatta çökmesi bile mümkün olabiliyor. Bu her Markette var mı? var! 


                               Yani kısaca şundan bahsetmek istiyorum günümüz nasıl başlıyorsa öyle gidiyor. Sonuçta insan bu, moralini bozacak bir şeyler meydana geldiği zaman düzeltmesi zaman alıyor. Kendini onarması, bir sonraki müşteriye karşı toplarlanması öyle kolay olmuyor. O yüzden sizlere sağlıklı hizmetler sunabilmemiz biraz empati göstermenizi rica ediyoruz. Sonuçta o aktarımı biz yapmıyoruz, bu sistemdeki sorunu biz yaratmıyoruz pekii neden hem biz azar işitiyoruz? Neden biz kasiyerler hep paylanan taraf oluyor? Yöneticinizi çağırın demek bu kadar zor mu? Her şeyin bir çözümü vardır. Haykırdığınız zaman haklı olmuyorsunuz. Aksine oradan çabuk gitmeniz için elinize paranızı sıkıştırıp, "yallah bir daha gelme" tavrıyla yollanıyorsunuz, bilin istedim. Unutmayın "Müşteri Daima Haklı" değildir. İstisnalar haricinde...
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

Meraki Nedir? Yaşamımızı Nasıl Biçimlendirir?

                          Meraki, tam karşılığı olmasa da Yunanca'da meraklı olmak, hevesli ve özenli olmak olarak yorumlanabilir; yaptığın işe, bu ne olursa olsun, ruhunu yansıtmak. İtalyanlarda “fare con amore” (sevgiyle yapmak) ve Fransızlarda “joie de vivre” (yaşam sevinci) kavramları ile benzerlik vardır. Bu bir dekorasyon trendi değil, bir yaşam biçimidir. Kendini bilmek, sevmek, yaptığın herşeye kendi özgün ruhunu koymak, sonrasında da yaşadığın çevreyi benimsemek, onu sahiplenmek ve güzelleştirmeye çalışmakla alakalıdır.

                          Kişisel ile kamusal arasında bir sınır koymamak, evine gösterdiğin özeni dışarıda olan yaşantına da göstermektir. Doğal ve iyi olanı sadece kendin için değil, etrafın için de seçerek, hayatı güzelleştirmek, boş zamanını (leisure time) sana en çok keyif veren şekilde değerlendirmek, eğlenceyi bir lüks olarak değil, insan olmanın doğal bir ihtiyacı olarak görüp bunu içselleştirip yaşamakla başlar.

                          Teras, bahçe, balkon gibi alanların bugünlerde çok kıymetli olması ile birlikte bunun önemi belki ülkemizde de anlaşılmıştır. Mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden üretilmiş ürünler seçmek bizi psikolojik olarak doğaya daha yakın hissettirip, ona daha çok sahip çıkmamızı sağlamakla birlikte bize bir huzur ve konfor sağlar. Ucuz ama sentetik bir ürün yerine, biraz daha pahalı ama doğal olanı seçmek, hem kişisel olarak bizi tanımlar hem de ona daha fazla özen göstermemizi sağlar, bu da sürdürebilirlik yaratır, daha uzun süreli kullanım sağlar.

                          Doğal ketenler, ham ahşaplar, hezarenler, duvarlarımızı ve zeminlerimizi kapladığımız doğal içerikli sıvalar, kendi coğrafyamızda üretilen ürünleri kullanmak, bizi açıklayamadığımız, ama duyularımızla algıladığımız bir bilinçli tüketime götürüp uzun vadede mutluluk sağlar. Yunanlıların da çok iyi yaptığı şey "meraki" aslında budur.
Yazımızı Paylaşabilirsiniz:

BLOG YAZILARIMIZA ABONE OLUN

ELEKTRİK / ELEKTRONİK İŞLERİNİZ !!!

~~~~~~Bilgisayar Tamiri, Bilgisayar Bakım ve Onarım, Bilgisayar Yazılım ve Donanım, Elektrik Tamir ve Kurulum, Her tür Elektronik İşleri, Güvenlik Kamerası Montajı ve Tamiri, Alarm Sistemleri, Otomatik Kapı Sistemleri Tamir ve Onarım, Yangın Alarmı Sistemleri Tamiri YAPILIR... Devamını OKU>>>

Sponsorumuz Olmak İster Misiniz?

Blogumuzun Arşivi

DOST SİTELER

Kahin Martinez ~ Rüya Tabirleri ~ WeblonG ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ Site Ekle ~ ~ Site Ekle ~ Site